Czas podsumowań i jubileuszów - LZS to nadal kuźnia talentów i fantastyczna odskocznia dla ludzi

Fot. wama-sport.pl

W piątek (17 marca) w sali sesyjnej Sejmiku Województwa odbyło się podsumowanie roku działalności w Warmińsko-Mazurskim Zrzeszeniu LZS. Mimo wielu zawirowań sport w środowiskach wiejskich i małych miejscowości odgrywa nadal ogromną rolę. To prawdziwa kuźnia talentów, a zarazem dla przeciętnych mieszkańców możliwość obcowania z kulturą fizyczną..

Mentalność Polaków zmienia się, także na wsi. Wielu z nich odczuwa potrzebę ruchu, uczestnictwa w rozgrywkach, małe społeczności chcą też mieć swoich reprezentantów na najwyższym poziomie by zadośćuczynić tezie, że talenty są wszędzie, trzeba je tylko dostrzec i umiejętnie nimi pokierować. I chociaż świadomość wzrasta nieodzowni są liderzy kultury fizycznej na wsi tzw. organizatorzy sportu. Wokół nich ogniskuje się życie w czasie wolnym i następuje integracja środowisk.

LZS-y na Warmii i Mazurach ostatni rok mogą zaliczyć do bardzo udanych. Realizowały zadania mimo znacznie mniejszego wsparcia w krajowych źródeł (Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Rolnictwa). W sukurs przyszedł Samorząd Wojewódzki, którego dotacje stały się zbawienne i pozwoliły przynajmniej na utrzymanie dotychczasowego potencjału, a w wielu przypadkach na progres.

W prezentacji dokonanej przez sekretarza WMZ LZS Marka Jaczuna dowiedzieliśmy się, że nadal dominują dyscypliny, które przez lata tworzyły sportowy fundament tzn. tenis stołowy, podnoszenie ciężarów, zapasy, kolarstwo, lekka atletyka, ale nikt nie zamyka się w schematach. Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie LZS jest otwarte na nowe pomysły i sporty, które zyskują popularność jak choćby taekwondo czy saneczkarstwo. Wspomaga się kluby, które zaistniały w tabelach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży i które są w swoich środowiskach ważnym ośrodkiem ogniskującym życie po szkole i pracy. Z tych klubów wywodzą się najlepsi zawodnicy, którzy już w tej chwili osiągają rezultaty na wysokim poziomie międzynarodowym m. in. Alicja Potasznik (Dywity - lekkoatletyka), Krystian Augustyniak (Nidzica - ciężary), Julian Falkowski (Elbląg ciężary), Szymon Rekita (Biskupiec- kolarstwo), Dominika Krupińska (Gołdap – saneczkarstwo). Tych postaci jest znacznie więcej. Mamy się kim pochwalić, ale to ogromna zasługa ich trenerów – pasjonatów, którzy starają się wydobyć ze swych małych miejscowości największe talenty, nie rezygnując z pracy z innymi, którym uprawianie sportu sprawia przyjemność.

Sztandarowymi imprezami LZS na Warmii i Mazurach są Igrzyska Wsi w formułach: letniej i zimowej, Turniej Tenisa Stołowego o Puchar TVP3 Olsztyn oraz rozgrywki w kilku dyscyplinach, które przebiegają etapami: od eliminacji środowiskowych po finały wojewódzkie.

Dużym prestiżem cieszy się ranking najlepszych gmin w regionie. Najlepsza dziesiątka została uhonorowana podczas piątkowego spotkania, zbierając zasłużone gratulacje od marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, dyrektora Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Waldemara Buszana, przewodniczącego Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia LZS Zbigniewa Michalaka i gościa z centrali Jana Zalewskiego.

Kolejność

1 Gmina Iława

2 Gmina Lubawa

3 Gmina Ostróda

4 Gmina Biskupiec

5 Gmina Olecko

6 Gmina Morąg

7 Gmina Rybno

8 Gmina Jeziorany

9 Gmina Swiątki

10 Gmnina Wydminy.

Kilku działaczy i trenerów otrzymało też medale 70-lecia LZS oraz brązowe odznaki zasłużonych dla sportu. Szymona Niestatka – trenera medalistki Mistrzostw Europy Juniorów Alicji Potasznik uhonorowano nagroda pieniężną.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn