Zobaczyli Grunwald, zagrali w Małdytach - Przyjemne z pożytecznym

I Międzynarodowy Turnieju Baseballu " z okazji 600 lecia Bitwy pod Grunwaldem tak jak wielka bitwa zakończony. UKS " Yankees" Działdowo, pierwszy klub baseballu na Warmii i Mazurach, wspólnie z UKS " Altis" Małdyty, władzami gminy Małdyty, władzami powiatu działdowskiego był organizatorem zawodów z udziałem drużyn: z Rosji - "Sharks" Balashikha , Białorusi - Zubrs Brest, Ukrainy - West Fire Rivne, Litwy - Vilkai Vilnius i Polski -reprezentacja Warmii i Mazur oparta na zawodnikach "Yankees" Działdowo i " Altis" Małdyty.

Turniej rozgrywano gościnnej gminie Małdyty na doskonale zaadaptowanym stadionie piłkarskim "Czarnych". Zawody miały nie tylko wydźwięk sportowy ale także aspekt poznawczo-wychowawczy.Ponad 80 uczestników turnieju miało okazję zobaczyć piękno Warmii i Mazur- okolice Małdyt, walory Kanału Elbląskiego od Buczyńca do Elbląga, inscenizację Bitwy pod Grunwaldem na polach grunwaldzkich oraz walczyć na boisku w ramach "fair play" z poszanowaniem zasad Kodeksu Rycerskiego. Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Jacek Protas.

Organizatorzy turnieju już od 11 lipca przygotowywali obiekt do zawodów baseballu tak, żeby 14-ego można było rozegrać mecze. W środę 14 lipca o godzinie 8.00 na plac gry wyszły ekipy faworytów turnieju z Litwy i Białorusi. Po wyrównanym meczu 4:3 wygrali Litwini z Wilna.
Po nich gospodarze Yankeesi i Altis zmierzyli się z drużyną Ukrainy. Na bardzo szybkim boisku nasi reprezentanci radzili sobie bardzo dobrze. Początek należał do gości, którzy prowadzili 2:0 ale potem już na boisku doskonale odbijali i grali w obronie gospodarze wygrywając 12:3.
O godzinie 12.30 nastąpiło uroczyste otwarcie zawodów z udziałem Pani Dyrektor Departamentu Sportu Anny Wasilewskiej i wójta Gminy Antoniego Smolaka. Goście otworzyli zawody wykonując narzuty piłki baseballowej do łapacza co uczynili tak doskonale, że otrzymali wielkie brawa.
W sesji popołudniowej o godzinie 17.00 Rosjanie ulegli silnej ekipie Białorusi 2:13 a o 19.00 Litwini pokonali Ukrainę 12:5 chociaż początek meczu zapowiadał sensację.
Przy tak upalnej pogodzie wszyscy zawodnicy chętnie w przerwie zawodów korzystali z kąpieliska na tutejszym jeziorze.


W drugim dniu gospodarze zmierzyli się ze starszymi od siebie rywalami z Białorusi. Żubry z Brześcia to klub liczący się w Europie. Początek meczu zapowiadał walkę na "miecze" bo gospodarze do IV zmiany prowadzili 3:2, grali doskonale w obronie i ataku a wybiciem poza boisko na "home run" popisał się Maciej Wróblewski. W ostatniej zmianie po błędach w obronie nasza drużyna uległa Białorusinom 3:8.
W drugim meczu Wilno pokonało Rosjan z pod Moskwy / Rekiny Balashikha/ 10:4 po wyrównanym spotkaniu. Białorusini w kolejnym meczu tego dnia pokonali Ukrainę 8:1 i czekali na potknięcie Litwinów.
W ostatnim spotkaniu Yankees i Altisdali pokaz w ataku, grali dla licznie przybyłej publiczności popisując się wspaniałymi odbiciami i widowiskową grą w obronie. Kolejne "home runy" Maćka i dalekie odbicia Karbowskiego, Malinowskiego, Myślińskiego i Jurkowskiego dały gospodarzom zwycięstwo 17:10.Był to rewanż za porażkę w meczu o III miejsce na turnieju halowym w lutym w Działdowie. Zwycięstwo w rocznicę bitwy zapewniło naszym reprezentantom miejsce na podium i walkę z Wilkami z Wilna o Puchar Marszałka.

W piątek 16 lipca czekały uczestników atrakcje, ale po ostatnich meczach turnieju. Rano na boisku na przeciwko siebie stanęły drużyny Polski i Litwy niestety nie razem jak w Grunwaldzie ale w walce o I miejsce. Początek to dobra gra obu drużyn z przewaga młodszych gospodarzy, którzy prowadzili 2:0 a pierwsza zmiana zakończyła się remisem 2:2.Potem lekką przewagę uzyskali Litwini i wygrali 8:2 a reprezentacja Warmii i Mazur stanęła na najniższym stopniu podium, co jest ich wielkim sukcesem.

Skład Yankees/Altis:

Radosław Myśliński, Paweł Karbowski,Cezary Kochanowski,Karol Gulczyński, Przemysław Kawczyński,Dawid Jurkowski, Maciej Wróblewski, Jarosław Małetka,Krzysztof Malinowski, Tomasz Borowiec, Dawid Sowa, Karol Borysewicz.
Trenerzy Zdzisław Ziółkowski, Piotr Dotka, Kamil Chrzanowski.

Kolejność w turnieju:

1.Vilkai Vilnius – Litwa
2.Zubrs Brest – Białoruś
3.Yankees/Altis Działdowo
4.West Fire Rivne – Ukraina
5.Sharks Balashikha - Rosja.
Wyróżnienia dla zawodników z Warmii i Mazur:

MVP Turnieju - Maciej Wróblewski
Zespół "All Stars " - Dawid Jurkowski, Jarosław Małetka,
Najlepszy zawodnik drużyny: Karol Gulczyński,
Najlepiej odbijający: Krzysztof Malinowski,
Fair Play - Przemysław Kawczyński

Uczestnicy turnieju oprócz sportowej rywalizacji poznali piękno Warmii i Mazur / Rejs po Kanale Elbląskim oraz udział w uroczystościach na polach grunwaldzkich./
Gośćmi turnieju byli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego - Waldemar Buszan - Departament Sportu, z USA - Polonii Amerykańskiej p. Al Koprowski ,władze lokalne, prezesi klubów, a pomogli nam Urząd Marszałkowski, Al Koproski, Totalizator Sportowy o/ Olsztyn, Gmina Małdyty, Powiat i Miasto Działdowo ,Olsztyńska Szkoła Wyższa im. J. Rusieckiego, Dekorglass Działdowo, "Bułka z Masłem" P. Paweł Nowakowski, Mazowiecka Spółka Gazownictwa, PROREMBUD p.Zbigniew Młodawski, Firma " IWOMAR", państwo J.B. Kołtek wraz z synami - Małdyty, KOMBET Działdowo, Gimnazjum Nr 2 Działdowo pani dyrektor Marlena Perzyńska, R-Gol Ostróda, ABF p. Andrzej Browarek, ABP Computer, O.K.ej-

WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY!!!!!!!!!!!!!!

organizator Zdzisław Ziółkowski - "Yankees" Działdowo

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn