Grand Prix Elbląga - Wszyscy chętnie wrócili do Bażantarni

Fot. MOSiR Elbląg

Po dłuższej przerwie miłośnicy biegów na orientację powrócili do pięknej elbląskiej Bażantarni. Trzecie w tym roku zawody (sobota 4 marca) organizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz EKO Gryf przy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przyciągnęły na start 52 uczestników, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach wiekowych w VI zawodów z cyklu Grand Prix Elblaga.

Po raz kolejny uczestnikom dopisała pogoda, i choć niebo było lekko zachmurzone, to w powietrzu czuć było wiosnę. A to sprzyjało frekwencji, która od kilku miesięcy utrzymuje się na stałym poziomie. Po raz kolejny udział brali uczniowie elbląskich szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz zawodnicy z Lidzbarka Warmińskiego, Braniewa, Ostródy, a nawet Gdańska. Wczesnowiosenna aura uatrakcyjniła zawody, które prowadziły po ciekawej trasie zbudowanej przez Kazimierza Szulżyckiego.

- Był to klasyczny bieg na orientację, a każda kategoria wiekowa miła swoją trasę do pokonania - wyjaśnia Bolesław Czechowski z EKO Gryf Elbląg. - Dodatkowo, w zależności od wieku, zróżnicowana była ilość punktów kontrolnych do zaliczenia. Start odbywał się co dwie minuty, a każdy z biegaczy miał 90 minut na pokonanie trasy i odnalezienie jak największej liczby punktów. Zawodnicy startowali zgodnie z przepisami Polskiego Związku Orientacji Sportowej.

Z uwagi na skalę mapy oraz brak liści na drzewach, biegacze nie mieli problemów z odnalezieniem punktów kontrolnych. Mimo to, w niektórych kategoriach wiekowych, niekoniecznie wygrywali faworyci. Niezmiernie ciekawie wyglądała rywalizacja w najliczniej obsadzonej kategorii open mężczyzn. Po zaciętej walce zwyciężył pochodzący z Ostródy Przemysław Prokopiuk, który na mecie wyprzedził debiutującego w zawodach Jakuba Ossowskiego oraz trzeciego Piotra Światkowskiego (obaj z Elbląga). Tym razem nieco słabiej zaprezentował się generalnej Łukasz Kuciński. Wprawdzie prowadzi w klasyfikacji generalnej, ale wyprzedza Przemysława Prokopiuka o jeden punkt przewagi, a trzeciego w tej klasyfikacji Piotra Światkowskiego o trzy oczka. Tym razem nie wystartował dotychczasowy lider Mateusz Gagjew. który po sześciu biegach spadł w klasyfikacji głównej na piąte miejsce.

img 3910

Równie ciekawie było w klasyfikacji open kobiet, gdzie po raz czwarty w sezonie triumfowała elblążanka Magdalena Orzechowska. Jako druga linię mety przekroczyła Olga Stolarska, a tuż za nią bieg ukończyła Janina Banach. W gronie siedmiu startujących przedstawicielek płci pięknej znalazły się aż trzy debiutantki: Agata Mazur, Anna Liśkiewicz oraz Małgorzata Światkowska. W klasyfikacji generalnej na przedzie nadal znajduje się Magdalena Orzechowska, która o 15 punktów wyprzedza Janinę Banach i o 50 pkt. Olgę Stolarską.

Za to do niespodzianki doszło w kategorii rodzinnej gdzie na trasie w Bażantarni triumfowała rodzina Borkowskich, dla której był to dopiero drugi start w sezonie. Drugie miejsce przypadło debiutującej w zawodach rodzinie Wojciechowskich, a na najniższym stopniu podium znalazła się rodzina Witkowskich. W klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymała Rodzina Wąsickich, która o ponad 40 punktów wyprzedza rodzinę Orzechowskich. Dwa kolejne miejsca, już ze zdecydowanie większą stratą, zajmują Rodziny Różalskich i Witkowskich.

- To były kolejne zawody w których wszyscy, bez względu na wiek czy płeć, doskonale się bawili i miło spędzili czas - tłumaczy Bolesław Czechowski. - A to pokazuje, że biegi na orientację to sport dla każdego. Dodatkowo dopisała aura, co jeszcze pozytywniej wpłynęło na samopoczucie uczestników.

Tradycyjnie po zakończeniu rywalizacji najlepsi biegacze otrzymali dyplomy oraz ufundowane przez panią Janinę Banach nagrody rzeczowe. Dodatkowo, wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze od obchodzącego tego dnia urodziny Kazimierza Sulżyckiego, któremu biegacze życzyli zarówno sto lat życia jak i budowy jak najlepszych tras biegowych.

img 3911

Kolejne zawody VII rundy VIII edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, odbędą się w sobotę, 1 kwietnia, ponownie w Lesie Miejskim Bażantarnia. Tym razem jednak zawody rozegrane zostaną przy użyciu elektronicznego systemu pomiaru czasu SPORT-IDENT. Przyjmowanie zgłoszeń odbywać się będzie drogą mailową (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub w dniu imprezy w godzinach 9:30-9:45 w biurze zawodów, które mieścić się będzie przy Restauracji Myśliwska. Więcej informacji o zawodach, wyniki, terminarze, punktacje generalną oraz galerie zdjęć, można znaleźć na stronie internetowej MOSiR w zakładce Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację.

Tekst i fot. MOSiR

img 3932

Wyniki młodzieżowe

Szkoły podstawowe dziewczęta

1 Szopka Natalia

2 Szandrocha Katarzyna 48

Szkoły podstawowe chłopcy

1 Kortyza Fabian 50

2 Różalski Szymon 48

3 Bajor Tomasz 46

4 Piotrowski Piotr 45

Gimnazja dziewczęta

1 Szczepanik Gabriela 50

2 Typańska Julia 48

3 Tylkie Karolina 46

4 Skoplak Monika 45

5 Zielińska Klaudia 44

6 Strzelecka Aleksandra 43

Gimnazja chłopcy

1 Banach Piotr 50

2 Banach Kamil 48

3 Sowul Władysław 46

Szkoły ponadgimnazjalne chłopcy

1 Typański Jakub 50

2 Szot Mateusz 48

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn