DN World Championship Wielimie 2018 – Arcymistrz Karol Jabłoński po raz dwunasty, srebro Robert Graczyk, brąz Łukasz Zakrzewski, czyli absolutny monopol Warmii i Mazur

Na jeziorze Wielimie koło Szczecinka zakończyły się we wtorek (27 lutego) Mistrzostwa Świata w klasie DN. Ostatecznie do regat przystąpiło 158 zawodników z 16 krajów.  Po raz 12 złoty medal zdobył Karol Jabłoński z OKŻ Olsztyn i to w stylu godnym najwyższego uznania. Kolejne trzy miejsza zajeli bojerowcy MKŻ Mikołajki: Rober Graczyk, Łukasz Zakrzewski i Tomasz Zakrzewski. Za nimi mistrz Polski Michał Burczyński (AZS UWM)

I dzień

Uczestnicy podzieleni zostali na trzy floty. 55 zawodników zakwalifikowano do „złotej” i tam toczyła się rywalizacja o medale Od początku warunki dyktował Karol Jabłoński. Wielokrotny mistrz świata za każdym razem meldował się na medalowym miejscu, a dwa wyścigi wygrał.Uzyskał gigantyczna przewagę i mozna było juz mu gratulować tytułu.  Również dwa biegi zakończyły się zwycięstwami Roberta Graczyka (MKŻ Mikołajki), ale w dwóch pozostałych zajmował dalekie lokaty stąd dopiero 11 pozycja. Ale jeśli będą odrzutki szanse Pana Roberta rosną. Na razie na drugiej pozycji za Jabłońskim jest Jarosław Radzki z Warmii Olsztyn, a trzeci Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn), który nieźle zaczął, ale później spuścił z tonu. Od miejsca trzeciego wzwyż różnice są niewielkie i można spodziewać się przetasowań.

16114742 1468057506568393 495153198575490535 n

II dzień

W drugim dniu Karol Jabłoński dopełnił formalności. Wprawdzie w pierwszej próbie był dopiero ósmy, ale następna wygrał i w ostatniej nie musiał uczestniczyć, mógł zbierać gratulacje. Natomiast na lodzie toczyła się pasjonująca walka o miejsca na podium Świetnie radzili sobie we wtorek żeglarze lodowi MKŻ Mikołajki, którzy zajęli miejsca za mistrzem Karolem. Robert Graczyk zdobył srebro, Łukasz Zakrzewski – brąz. Tuż za nimi znalazł się Tomasz Zakrzewski, a następny był Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn). W dziesiątce było jeszcze dwóch Polaków, także reprezentantów Warmii i Mazur: Wojciech Baranowski (MBSW/UKŻR Giżycko) – siódmy, i dziewiąty wicelider po pierwszym dniu Jarosław Radzki z Warmii Olsztyn.

Monopol polskich, a w zasadzie warmińsko-mazurskich bojerów został w pełni zachowany, a nawet utwierdzony. Od środy planowane są Mistrzostwa Europy, gdzie też chyba możemy liczyć na dominację ekipy biało-czerwonych.

27973671 10211371897910183 4971610604479199190 n 0add8e84 855x590