ME (Kyokushin) Warna 2018 – Jonkowo dumne z Maksa i Patrycji, Olecko i Olsztyn też z brązem

Fot. asw jonkowo

W miniony weekend (19/20 maja) w Warnie odbyły się Mistrzostwa Europy w karate kyokushin. Startowało 620 zawodniczek i zawodników z 26 krajów. Z brązowymi medalami wrócili reprezentanci Warmii i Mazur. Zdobyli je: Patrycja Block i Maksymilian Penger (ASW Jonkowo), Kinga Kuklińska (Olecka Szkoła Sztuk Walki) i Wiktoria Witkowicz (Olsztyński Klub Karate Kyokushin) w kata. 

ASW Jonkowo

W tej najważniejszej i prestiżowej imprezie sportowej roku uczestniczyli zawodnicy Akademii Sztuk Walki Jonkowo: Patrycja Block i Maksymilian Penger, którzy reprezentowali nasz klub, region i Polskę. Był to piękny i historyczny turniej zakończony wielkim sukcesem. Karatecy z Jonkowa wykonali plan w stu procentach zdobywając w swoich kategoriach brązowe medale mistrzostw Europy.

Maksymilian Penger w pierwszej potyczce zmierzył się z zawodnikiem z Rosji, Egorem Dvortsovem. Po wyrównanej i zaciętej walce ostatecznie sędziowie wskazali na wygraną Polaka. W półfinale jego rywalem był ponownie reprezentant Rosji, Nikita Lesnikov. Był od Maksa o 13 kg cięższy, ale też silniejszy fizycznie i to w dużej mierze zdecydowało o jego zwycięstwie. Wygrał jednogłośnie. Polak zostawił na macie wielkie serce pokazał ogromnego ducha walki. W ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w Lyonie we Francji Maksymilian był czwarty, tym razem poprawił swoją lokatę zajmując ostatecznie trzecie miejsce w kategorii pow. 75 kg, rocznik 14-15 lat.

Z kolei dla Patrycji Block był to debiut w mistrzostwach Europy. Pół roku wcześniej, w listopadzie 2017 r. zdobyła ona srebro podczas Pucharu Europy rozgrywanego w Bukareszcie w Rumunii. W pierwszej walce reprezentantka Polski i ASW Jonkowo spotkała się z Martą Sporish z Rosji, którą pokonała przez wazari, zdobywając pół punktu po celnym kopnięciu w głowę mawashi geri jodan. W kolejnym pojedynku jej przeciwniczką była Jazmin Halasz z Węgier. Było to o tyle ważne starcie gdyż decydowało o wejściu do strefy medalowej. Ponadto obie zawodniczki spotkały się w finale wspomnianego Pucharu Europy w Rumunii. Wówczas lepsze okazała się Węgierka. Było to zatem okazja do rewanżu i ten zakończył się zwycięstwem Polki. O finał Patrycja zmierzyła się z Anną Dallakyn z Rosji. Po bardzo zaciętej i wyrównanej walce sędziowie orzekli wygraną rywalki. Tym samym zawodniczka ASW Jonkowo ostatecznie zdobyła brązowy medal w kategorii dziewcząt 12-13 lat do 50 kg.

Na uwagę zasługuje fakt, iż spośród 11 medali wywalczonych przez juniorów z Polski, aż dwa należały do reprezentantów ASW Jonkowo. W Jonkowie, które liczy ponad 5 tys. mieszkańców, karate trenuje 50-60 osób. Tym bardziej cieszy, napawa radością i wielką dumą wynik zawodników - mówi sensei Marek Bębenek, główny trener ASW Jonkowo. Żaden z klubów kyokushin karate nie tylko w naszym regionie, ale w Polsce północnej nie odniósł takiego sukcesu w tym turnieju. Karatecy z Jonkowa w zawodach startują dopiero od maja 2015 r. W tym czasie wzięli udział w 31 turniejach w kraju i za granicą zdobywając w nich łącznie 116 medali, w tym: 46 złotych, 28 srebrnych i 42 brązowe. Jeszcze kilka lat temu mało kto wiedział gdzie leży Jonkowo, dziś dzięki sukcesom naszych karateków Gmina Jonkowo znana jest w wielu miastach i regionach Polski oraz za granicą – podsumowuje turniej sensei Marek Bębenek.

Reprezentanci Akademii Sztuk Walki Jonkowo Patrycja Block i Maksymilian Penger brązowymi medalistami 32 Mistrzostw Europy Karate Kyokushin w Warnie w Bułgarii. To brzmi dumnie. Wielkie i zasłużone gratulacje.

Zawody odbywały się według światowych przepisów Międzynarodowej Organizacji Karate Kyokushin z zastosowaniem obowiązkowych ochraniaczy na tułów, głowę, golenie i ręce. Są one w pełni bezpieczne dla startujących w nich dzieci i młodzieży. Akademia Sztuk Walki Jonkowo składa serdeczne podziękowania za współfinansowanie udziału w turnieju zawodników ASW Jonkowo Urzędowi Gminy Jonkowo oraz Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Jonkowie. Wszystkich zainteresowanych wspólnymi treningami z naszymi mistrzami zapraszamy we wtorki i czwartki do Szkoły Podstawowej w Jonkowie. Szczegóły znajdziecie na naszym profilu na facebook.com.

Olecka Szkoła Sztuk Walki Karate Kyokushin

Kinga Kuklińska. zawodniczka Oleckiej Szkoły Sztuk Walki Karate Kyokushin wywalczyła 3. miejsce w bardzo mocno obsadzonej kategorii kumite juniorek do 50 kg. To już kolejny medal Mistrzostw Europy dla Olecka - od wielu lat każdego roku ktoś z Olecka staje na podium tych prestiżowych zawodów. Niewiele zabrakło Dominice Wojciechowskiej, która po trzech świetnych walkach uplasowała się na wysokim 6 miejscu spośród 25 zawodniczek w kategorii. Bardzo dobre pojedynki stoczyli Andżelika Dobrzyń i Piotr Gibowicz, którym przyszło się zmierzyć z późniejszymi zwycięzcami swoich kategorii. W ekipie byli też Jakub Skowroński Martyna Grygo

Olsztyński Klub Karate

Wiktoria Witkowicz wraca z 3 miejscem w kata! W kumite niestety nasi kadrowicze tym razem nie przebili się do walk finałowych. Kolejne wysokiej rangi zawody, kolejne doświadczenia i motywacja do dalszej pracy.

Ostródzki Klub Karate

Dwójka ostródzian tym razem bez medalu. Po zaciętym boju przegrali swoje walki przez wskazanie sędziów. Naprawdę zabrakło niewiele. Natalia Stachowicz w swojej kategorii wagowej miała trzy mistrzynie świata i jako debiutantka w seniorkach po swojej walce zebrała wiele pozytywnych opinii podobnie jak Kuba Żegunia . Przed zawodnikami kolejne wyzwanie jakim będzie start w Mistrzostwach Ameryk ,który odbędzie się już w czerwcu w Nowym Jorku.

33049904 1689394094470632 9049053642321035264 n

p

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn