Ćwierćfinał MP Młodzików (U14) Kraków 2018 – Piękny sukces chłopców z Pisza, są w czołowej "16" w kraju

Znakomicie w zakończonym w niedzielę (6 maja) w Krakowie turnieju ćwierćfinalowym Mistrzostw Polski Młodzików (U14) spisali się koszykarze TSK Roś Pisz. Wprawdzie przegrali ostatni mecz z miejscową Koroną 62:69, ale wcześniej pokonując Trójkę Żyrardów 54:48 i Pyrę Poznań 72:53 zajeli drugie miejsce i zapewnili sobie awans do półfinału czyli czołowej "16" w Polsce.

Terminarz i wyniki

Piątek (4 maja)

UKS Trójka Żyrardów - TSK Roś Pisz 48;54 (13:16, 15:16, 10:12, 10:10)

TSK Roś Pisz: Eryk Szczech-0, Julek Lebiedziński-1, Robert Stypiński-1, Piotr Wróblewski-0, Jan Romanowski-3, Maciej Milewski-15, Maksymilian Turski-5, Oliwier Duchnowski-6, Konrad Wojtowicz-0, Aleksander Rutkowski-8, Jakub Jabłoński-3, Jakub Piotrowski-12. Trener Zbigniew Wykowski

Znakomicie rozpoczęli turniej w Krakowie młodzicy TKS Roś Pisz. Tu każde zwycięstwo ma dużą wartość, nie mówiąc o tym, że takie otwarcie stwarza nadzieje na awans do półfinału, choć oczywiście za wcześnie o tym mówić. Mecz nie zaczął się dobrze. To rywale po kilku minutach prowadzili 9:2, ale piszanie szybko uporządkowali szyki i nim skończyła się pierwsza kwarta z nawiązką odrobili straty. W drugiej odsłonie dopadła ich chwilowa słabość i zespół z Żyrardowa osiągnął nawet przewagę (26:21), jednak podopieczni trenera Wykowskiego nie dali za wygraną. Znów zanotowali dobrą serię i odzyskali prowadzenie. Do przerwy było 32:28 dla TSK Roś. Druga polowa spotkania to twarda walka o utrzymanie wygranej. Nie było łatwo, jednak piszanie grali konsekwentnie, zwłaszcza w obronie. Na sześć minut przed końcem dystans wzrósł do dziesięciu oczek (52:42), ale przeciwnicy nie rezygnowali. Doskoczyli na cztery punkty (48:52), jednak na więcej nie było ich stać, W końcówce koszykarze TSK Roś zaimponowali dojrzałością i odnieśli zasłużone zwycięstwo. W równych statystykach wyróżniała się wyższość piszan w zbiórkach (66:43) i to był na pewno ten języczek u wagi.

KS Korona Kraków - MKK Pyra Poznań 95:43 23:13, 27:14, 27:8, 18:9)

Sobota (5 maja)

MKK Pyra Poznań - TSK Roś Pisz 53:72 (12:24, 10:20, 18:20, 13:8)

Piękna przygoda młodych koszykarzy z Pisza trwa. W sobotę  w dobrym stylu odnieśli drugie zwycięstwo w turnieju ćwierćfinałowym MP, co praktycznie oznacza awans do półfinału. Spotkanie z Pyrą Poznań tylko do połowy pierwszej kwarty było wyrównane. Piszanie w mgnieniu oka "odjechali" rywalom i do drugiej odsłony przystępowali z 12-punktowym zapasem. Do przerwy przewagę podwoili i praktycznie zagwarantowali sobie pewną wygraną, choć w młodzieżowym baskecie wszystko może się zdarzyć. Na początku czwartej kwartu przy stanie 64:40 dla Pisza poznaniacy zdobyli siedem oczek z rzędu, ale była to tylko chwila dekoncentracji. Zespół z Pisza opanował sutuację i bezpiecznie dowiózł wygraną. Jeśli dziś Korona pokonana Trójkę Żyrardów, a jest faworytem, awans będzie faktem. Czekamy więc z niecierpliwością na wynik. Doczalismy się. Pisz ma juz półfinał!

KS Korona Kraków - UKS Trójka Żyrardów 76:70 (18:19, 17:14, 18:20, 23:17)

Tabela po 2 dniach

1 KS Korona Kraków 4 2 171 - 114

2 TSK Roś Pisz 4 2 126 - 101

3 UKS Trójka Żyrardów 2 2 118 - 130

4 Pyra Poznań 2 2 97 - 167

Niedziela (6 maja)

UKS Trójka Żyrardów - MKK Pyra Poznań 88:59 (20:16, 30:22, 16:13, 22:8)

TSK Roś Pisz - KS Korona Kraków 62:69 (10:15, 18:15, 19:18, 15:21)

TSK Roś Pisz:  Julek Lebiedziński-0, Robert Stypiński-2, Piotr Wróblewski-2, Jan Romanowski-0, Maciej Milewski-12, Maksymilian Turski-0, Oliwier Duchnowski-22, Konrad Wojtowicz-0, Aleksander Rutkowski-14, Jakub Jabłoński-4, Jakub Piotrowski-6. Trener Zbigniew Wykowski

Oba zespoły przystępowały do tego spotkania z awansem do półfinału, ale oczywiście każdy chciał wygrać, bowiem zajęcie pierwszego miejsca to teoretycznie przynajmniej łatwiejsza grupa w nastepnej fazie MP. Piszanie bardzo źle zaczęli. Po pięciu minutach przegrywali 1:11. Gdy opanowali nerwy  systematycznie odrabiali dystans.Do przegry było juz tylko 30:28 dla Korony, wkrótce odnotowalismy pierwszy remis 32:32. W połowie trzeciej kwarty zespół z Warmii i Mazur wreszcie objął prowadzenie 47:46, ale nie na długo. Losy meczu ważyły się. Do ostatniej kwarty z jednopunktowym zapasem przystępowali krakowianie.  I tu nastąpił kryzys w zespołe Pisza. Gospodarze odskoczyli na dziewięc oczek i i to w tak wyrównanym spotkaniu była duża strata. Jeszcze na półtorej minuty przed końcem goście poprawili wynik na 60:65, ale w końcówce Korona nie dała się zaskoczyć. Az cztery trójki z dziewięciu prób zanotował Oliwer Duchnowski. Jednak w tym spotkaniu o wynuku zadecydowała dużo większa liczba rzutów rywali. Procent skuteczności mieli nieznacznie mniejszy, ale z gry trafilli 32 razy przy 25 TSK Roś. W każym razie piszanie udowodnili, że nawiązują walke z krajowymi przeciwnikami i oby podobnie było w półfinale.

1 KS Korona Kraków 6 3 240 - 176

2 TSK Roś Pisz 5 3 188 - 170

3 UKS Trójka Żyrardów 4 3 206 - 189

4 Pyra Poznań 3 3 156 - 255