European Athletics U20 Championships Grosseto 2017 – Sebastian Jakubowski brązowym medalistą (4 x 400 m), choć w finale nie pobiegł

We włoskim Grosetto zakończyły się w niedzielę (23 lipca) Mistrzostwa Europy Juniorów (U20) w lekkiej atletyce. W reprezentacji Polski było troje zawodników Warmii i Mazur. Dominik Smosarski (Gwardia Szczytno) zatrzymał sie na półfinale 200 m , w sztafecie 4 razy 100 m też się nie powiodło. Natomiast brąz zdobyła sztafeta 4 razy 400 m, w której w półfinale pobiegł Sebastian Jakubowski (LKS Lubawa), ale zabraklo go w finale.

Jak startowali reprezentanci Warmii i Mazur?

Bardzo pechowo wystartowała w czwartek siedmioboistka Polonii Pasłęk Patrycja Adamczyk, która nie ukończyła pierwszej konkurencji (100 m ppł) i wycofała się z rywalizacji. Domik Smosarski w piątek wieczorem zajął drugie miejsce w swojej serii 200 m. Przy bezwietrznej pogodzie uzyskał 21.34, co w rankingu dało mu 6 miejsce. Ale oczywiście na tej podstawie nie można w pełni oceniać szans, bo wielu zawodników mając zapewniony awans wyraźnie zwolniło przed metą. Półfinały (sobota) będą bardzo wymagające, bowiem z trzech biegów awansuje bezpośrednio tylko po dwóch zawodników plus dwóch z czasami. Tu już wszyscy odkryją karty. W każdym razie Dominika Smosarskiego, bezkonkurencyjnego na krajowych stadionach, czeka niezwykle trudne zadanie.

W sobotę rano polska sztafeta 4 razy 400 metrów z Sebastianem Jakubowskim z LKS Lubawa na trzeciej zmianie (poza nim biegli: Mateusz Rzeźniczak, Maciej Hołub i Antoni Walicki) bez klopotów awansowała do finału tej konkurecji. Biało-czerwoni zajeli w swojej serii drugie miejsce (bezposrednio kwalifikowały sie po trzy sztafety), a biorąc pod uwage wszystkich uczstników uzyskali trzeci czas. W sztafetach trudno o prognocy, ale wyda sie, że Polacy powinni walczyc o medal, tym bardziej, że tradycje mamy ogromne.

Dominikowi Smosarskiemu nie udało się awansować do finalu 200 m. W swoim biegu półfinalowym zajął trzecie miejsce (awansowało dwóch) z tym samym czasem co do setnych sekundy co rywal z Irlandii,który ustanowił rekord życiowy wynikiem 21.46. Fotokomórka była dla sprintera Gwardii Szczytno bezlitosna. Ogłoszono, że to Irlandszyk zajął premiowane miejsce. Pozostałe półfinały były szybsze i z trzecich miejsc kwalifikowali się zawodnicy z tych właśnie biegów. Nie ma ci ukrywać,liczylismy na finał, bo jednak Dominik uzyskiwał już znacznie lepsze czasy, a przeciwny wiatr jest tylko częściowym usprawiedliwieniem, bo w pierwszym półfinale też wiało w twarz, a Fin uzyskał 21.21.

W niedzielnych eliminacjach polska sztafeta 4 razy 100 metrów (Rafał Pająk, Adam Burda, Szymon Woźniak, Dominik Smosarski), zajęła ostatnie miejsce w serii i 14 w rankingu i nie zdołała awansować do decydującej rozgrywki.

Ostatnią konkurencja Mistrzostw Europy był finał sztafety 4 razy 400 metrów. Lubawianin Sebastian Jakubowski, który z kolegami awansował z półfinału niestety w biegu o medal nie wystapił. Jego miejsce zajął Tymoteusz Zimny - srebrny medalista na 400 m indywidualnie. Spisał się zreszta znakomicie bowiem Polacy na ostatniej zmianie przesunęli się z szóstej na trzecią pozycję. Ale oczywiście Sebastian Jakubowski jest brązowym medalistą ME , bowiem brał udzial w tnich udział i dzięki niemu m. in. znaleźliśmy sie w finałowej rozgrywce.