94 PZLA MP Seniorów Lublin 2018 – Konrad Bukowiecki "zrobił" swoje 21.04 i jest srebro

W Lublinie odbywały się w weekend (20/22 lipca) Indywidualne Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Reprezentacja Warmii i Mazur była  bardzo nieliczna. Ale medal mamy! Srebro w niedzielnym konkursie pchnięcia kula zdobył Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn) 21.04. W sobotnim finale  Kacper Kozłowski (AZS UWM) zajął szóste miejsce biegu na 400 metrów.  Alicja Potasznik (AZS UWM) była siódma w biegu na 200 m.

I dzień

W pierwszym dniu startowało kilkoro lekkoatletów Warmii i Mazur. Najwięcej radości sprawił nam Kacper Kozłowski (AZS UWM Olsztyn), który jak co roku awansował do finałowego biegu na 400 metrów. Zajął w serii drugie miejsce (bezpośredni awans) z przeciętnym czasem 47.33, wyprzedził go były kolega klubowy Karol Zalewski (obecnie AZS AWF Katowice). W rankingu Kacper uzyskał szósty rezultat, na pewno stać go na lepszy, ale czy zdoła stanąć na podium? Oceniając realnie byłaby to bardzo miła niespodzianka, a takie przecież się zdarzają. W sprintach reprezentanci Warmii i Mazur nie pokonali pierwszej bariery. Alicja Potasznik (AZS UWM Olsztyn) może być zadowolona, bo ustanowiła rekord życiowy na 100 metrów (11.93). W rankingu znalazła się na 12 pozycji, w swojej serii na czwartej. Dominik Smosarski(Gwardia Szczytno) zajął w biegu szóste miejsce (w rankingu dopiero 19 – 10.85). Może lepiej będzie na 200 metrów. W rzucie oszczepem rozdano medale, ale obaj zawodnicy z Warmii i Mazur byli tłem. Wojciech Ćwik (AZS UWM Olsztyn) uzyskał najlepszy tegoroczny wynik 73.85, co wystarczyło do zajęcia 10 lokaty. Były młodzieżowy Mistrz Europy Kacper Oleszczuk (Polonia Pasłęk) osiągnął zaledwie 64.58 – 16 miejsce.

II dzień

W oczekiwanym z dużym zainteresowaniem finałowym biegu na 400 metrów Kacper Kozłowski (AZS UWM) zajął szóste miejsce z najlepszym tegorocznym wynikiem – 46.60. Olsztynianin zaczął doskonale. Po 200 metrach był w czołowej trojce, ale na ostatniej prostej zabrakło sił. Klasa dla siebie był Karol Zalewski (niestety już AZS AWF Katowice), który zdeklasował rywali. Wcześniej do finałowego biegu na 200 metrów awansowała Alicja Potasznik (AZS UWM). Przybiegła w swojej serii trzecia, ale czas 24.26, zapewnił jej kwalifikację (szósta lokata w rankingu). Nie przystąpił do rywalizacji na 200 metrów Dominik Smosarski (Gwardia Szczytno) W konkursie rzutu dyskiem wystąpiła juniorka z Węgorzewa Izabela Mendyk. Ustanowiła rekord życiowy 44.30, ale nie zdołała awansować do ścisłego finału. Zajęła dziewiąte miejsce. W niedzielę największe emocje i jedyna medalowa szansa czyli start Konrada Bukowieckiego.

III dzień

To był jedyny dzień, w którym nieliczna ekipa Warmii i Mazur mogła zdobyć medal. W konkursie pchnięcia kulą wszystko potoczyło się według oczekiwanego scenariusza. Nowy rekordzista Polski Michał Haratyk nadal utrzymuje fantastyczną formę i był nieuchwytny. Po pięknej serii uzyskał 21.85. Nasz faworyt Konrad Bukowiecki (AZS UWM) w swej karierze pchał dalej, ale po kontuzji szuka optymalnej dyspozycji, a przede wszystkim regularności. W Lublinie „zrobił” swoje. Zdobył srebrny medal, a wynik 21.04 też wszystkich usatysfakcjonował. Bo to przed Mistrzostwami Europy dobra rekomendacja. Sebastian Łukszo (Gwardia Szczytno) zajął ósme miejsce ze słabym rezultatem 17.40.

Mieliśmy swoją finalistkę na 200 metrów. Alicja Potasznik wychowanka GUKS Asy Dywity, reprezentująca obecnie klub z Kortowa była siódma (24.32), a sensacyjnie zwyciężyła jej koleżanka z reprezentacji juniorek Martyna Kotwiła.