XIX turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku – Za nami eliminacje gminne (Wydminy, Wikielec, Małdyty)

Fot. nadesłane

We wszystkich zakątkach kraju trwają rozgrywki XIX edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, czyli największych zawodów piłkarskich dla dzieci w Europie. Dziewczęta i chłopcy w wieku 6- 12 lat rozpoczęli rywalizację, której finał odbędzie się 2 maja 2019 roku na stadionie PGE Narodowym. Z PODWÓRKA NA PGE NARODOWY

Pierwsze mecze XIX edycji turnieju rozegrano jeszcze w październiku. Etap gminny i powiatowy to początek rywalizacji, podczas którego drużyny z całej Polski walczą o miano najlepszych w swoich regionach. Zwycięzcy będą reprezentować powiaty podczas szesnastu Finałów Wojewódzkich, zaplanowanych na marzec i kwiecień przyszłego roku. To wtedy rozstrzygnie się, które drużyny zdobędą tytuł mistrzów województw. W kategoriach U-10 oraz U-12 zespoły te dodatkowo wywalczą przepustkę na Finał Ogólnopolski w Warszawie.

Na przełomie kwietnia i maja najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki w kraju powalczą w stolicy o spełnienie marzeń, czyli udział w Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące spotkania XIX edycji turnieju zostaną rozegrane na najważniejszym polskim stadionie 2 maja, na kilka godzin przed finałowym meczem Pucharu Polski.

TURNIEJ W WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO-MAZURSKIM

Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z tych, w których w XIX edycji reprezentowane są wszystkie powiaty. Do tego regionu należy też jeden z tegorocznych rekordów. To tutaj aż 85% wszystkich zgłoszonych drużyn stanowią szkoły, co stanowi najwyższy odsetek w całej Polsce. Harmonogramy rozgrywek na etapie gminnym i powiatowym, a także kontakt do koordynatorów wojewódzkich turnieju dostępne są na stronie www.zpodworkanastadion.pl

ZABAWA I SELEKCJA

Poza nagrodą główną, czyli wyjazdem na mecz reprezentacji Polski oraz spotkaniem z kadrowiczami, turniej stwarza dzieciom niezwykłą okazję do zaprezentowania swojego talentu, co w przyszłości skutkuje powołaniami do młodzieżowych reprezentacji Polski.

– To bardzo ważna inicjatywa, która wyciąga dzieci na boisko i zapewnia im ruch na świeżym powietrzu. Kolejna istotna sprawa to nauka rywalizacji, co jest istotne nie tylko w sporcie, ale i w życiu. Są pierwsze sukcesy i pierwsze zawody, pojawiają się łzy szczęścia i łzy smutku. Udział w turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to świetne przygotowanie do tego, żeby zostać dobrym piłkarzem, ale też dobrym człowiekiem.

Miło patrzeć na uśmiechy, rywalizację, mnóstwo uczestników i świetną organizację rozgrywek z finałem na PGE Narodowym – wylicza Czesław Michniewicz, selekcjoner reprezentacji Polski U-21 i baczny obserwator turnieju.

Już ponad 50 wychowanków turnieju zostało późniejszymi reprezentantami Polski w różnych kategoriach wiekowych. To tutaj jedne z pierwszych piłkarskich kroków stawiali ambasador turnieju Arkadiusz Milik czy jego klubowy kolega Piotr Zieliński, ale także najbardziej utalentowane piłkarki.

– Od tego turnieju zaczynała Paulina Dudek, która w tej chwili gra w reprezentacji i francuskim PSG – podkreśla Miłosz Stępiński, selekcjoner reprezentacji Polski kobiet. Również w męskiej kadrze mamy wielu wychowanków turnieju. Ich historie są najlepszym dowodem na to, że warto organizować te rozgrywki. Podstawową rolą turnieju, ze

względu na jego masowość, jest popularyzacja piłki nożnej. Grają w nim chłopcy i dziewczynki z całej Polski, często z małych miejscowości, którzy dzięki dobrym występom mogą dostać szansę w lepszych zespołach i wpaść w oko selekcjonerom reprezentacji młodzieżowych. Na pewno będę na Wielkim Finale i wręczę nagrody zwyciężczyniom. Bardzo kibicuję wszystkim uczestnikom i liczę, że turniej wychowa wielu kolejnych reprezentantów.

ert2

EMOCJE W CAŁYM KRAJU

Turniej już od niemal 20 lat pozwala młodym zawodnikom rozbudzić w sobie piłkarską pasję i spełnić pierwsze sportowe marzenia. XIX edycja będzie wyjątkowa z kilku powodów. Po pierwsze, zgłoszono do niej 28 000 drużyn, które będą reprezentować aż 97% wszystkich powiatów w Polsce. W przypadku aż 9 województw – dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego – każdy z powiatów będzie miał swoich przedstawicieli. Można więc stwierdzić, że rozgrywki odbywają się w każdym zakątku kraju.

Co więcej, w tegorocznej edycji zagra rekordowa liczba zawodniczek i zawodników z kategorii U-8, co pokazuje, że turniej zyskuje na popularności wśród najmłodszych dzieci. W tym roku aż 21% uczestników stanowią właśnie zespoły do lat 8, natomiast niezmiennie najwięcej drużyn zaprezentuje się w kategorii U-12 (47% wszystkich drużyn). W turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” grają szkoły, kluby, akademie, UKS-y oraz inne podmioty prowadzące działalność sportową. Najsilniejszą reprezentacją w trwającej edycji mogą pochwalić się szkoły, które stanowią aż 73% wszystkich uczestników. 13% to kluby, 10% UKS-y, a 4% pozostałe organizacje. W sumie do wszystkich edycji rozgrywek zgłoszonych zostało już ponad 2 miliony dzieci.

Organizatorem turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 12 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.

z44838022

Rozegrano pierwsze turnieje gminne

Wydminy

Wychowankowie zespołów chłopięcych piłki nożnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach awansowali do wiosennej, wojewódzkiej edycji turnieju w dwóch kategoriach wiekowych U-10 i U-12. Po eliminacjach gminnych (19 paźdzoiernika) młodzi piłkarze we własnej hali okazali się bezkonkurencyjni w zmaganiach z SP z Rynu, SP 3 z Giżycka i SP w Staświnach. To kolejny krok do występu 2 maja 2019 w finale na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie.

Eliminacje gminne zgromadziły 40 adeptów piłki nożnej, Po zaciętych i emocjonujących meczach wybranych zostało 20 zawodników, którzy uzyskali możliwość gry w kolejnym etapie turnieju. Mało korzystne warunki pogodowe, zmusiły organizatorów do przeniesienia turniejów eliminacyjnych na poziomie powiatowym do hali sportowej ZSO w Wydminach. W kategorii U – 10 mogliśmy oglądać w akcji trzy ekipy, a w starszej U – 12 cztery kolejne zespoły.

Rywalizacja w starszej grupie rozpoczęła się od zwycięstwa SP z Rynu nad SP 3 z Giżycka. W kolejnym spotkaniu, gospodarze poradzili sobie z Aniołami ze Staświn. Drugą kolejkę w tej kategorii wiekowej otworzył mecz pomiędzy ekipą ZSO Wydminy a Szkołą Podstawową z Rynu. W spotkaniu kolejnym oglądaliśmy w akcji uczniów z SP 3 i SP w Staświnach. Po tej fazie turnieju po trzy punkty mogły dopisać sobie zespoły z Wydmin i Giżycka. Ostatnią odsłoną turnieju powiatowego była potyczka gości z Rynu i Staświn, w konfrontacji której lepsi okazali się ci pierwsi. W ostatnim spotkaniu uczniowie z Gminy Wydminy wygrali pewnie z kolegami z Giżycka zapewniając sobie komplet punktów i ustalając kolejność w tabeli na swoją korzyść. Miejsce drugie przypadło Szkole Podstawowej z Rynu. Na najniższym stopniu podium uplasował się zespół z SP3 z Giżycka.

W młodszej kategorii U – 10, mogliśmy oglądać zmagania chłopców z roczników 2009 i 2010. Tutaj, podobnie jak w starszej kategorii wiekowej bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy ZSO Wydminy, którzy wygrali swoje wszystkie spotkania.

Ofensywne i zespołowe akcje zdecydowały o końcowym sukcesie. Oba zespoły z Wydmin zdobyły łącznie 83 bramki tracąc tylko 5 goli. Wynik imponujący, pozwolił na uzyskanie w pięciu spotkaniach średniej ponad 16 goli.

Cichym bohaterem rozgrywek okazały się również ekipy „Aniołów” ze Szkoły Podstawowej w Staświnach. Mimo niewielkiej możliwości selekcyjnej, zespoły „odważyły się” na udział w eliminacjach, zostawiając za sobą wiele szkół z powiatu giżyckiego, które nie zgłosiły swojego udziału lub wycofały się z rozgrywek. Warto pamiętać, że w młodszej kategorii wiekowej, to właśnie zespół ze Staświn stanął na najniższym stopniu podium podczas turnieju w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach.

Tekst i Foto Marek Ostrowski

Wikielec

Wyniki

• GKS LZS Wikielec - SP Wikielec 10:0

• GKS LZS Wikielec - SP Rudzienice 12:0

• SP Rudzienice - SP Wikielec 6:0

GKS LZS Wikielec: Dawid Kuźmiak, Igor Mówiński, Oliwier Łukwiński, Alan Łukwiński, Oliwier Szkamelski, Bartosz Wajner, Alan Gajda, Bartosz Zalewski, Szymon Maćkiewicz, Igor Szymański. Trenerem zespołu jest Remigiusz Sobociński.

 Małdyty

Klasyfikacja końcowa turnieju:

1. SP Szymonowo, opiekun p. Marcin Gal

2. NSP Wielki Dwór, opiekun p. Daniel Wieliczko

Skład SP Szymanowo: Kacper Czarnecki, Paweł Raduszewski, Jakub Malinowski, Adam Brdak, Jędrzej Bielkuński, Jakub Sadłowski, Przemysław Olszewski, Filip Porucznik, Rafał Porucznik oraz opiekun p. Marcin Gal

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn