Zmarł Alojzy Jarguz – Niekwestionowana ikona

Fot. pzpn - łączy nas piłka

W wielu 85 lat zmarł Alojzy Jarguz jeden z najwybitniejszych arbitrów w historii polskiego futbolu. Sędziował spotkania mistrzostw świata – w 1978 roku w Argentynie oraz w 1982 roku w Hiszpanii (w tym mecz otwarcia). Był przez wiele lat sędzia klasy międzynarodowej wyznaczonym do prowadzenia spotkań międzypaństwowych i o europejskie puchary. W sumie miał na koncie 1200 meczów.

Do 1969 r. był zawodowym wojskowym, następnie został kierownikiem ośrodka wczasowego Stomilu Olsztyn w Mikołajkach. Prawdziwą sławę przyniosła mu kariera arbitra piłkarskiego.

W 1954 r. zareagował na anons zamieszczony w "Głosie Olsztyńskim" i przystąpił do kursu sędziowskiego. Awansował bardzo szybko. W 1964 r. otrzymał nominację na arbitra I ligi, w której sprawdził się znakomicie i w 1975 r. został sędzią międzynarodowym. Po udanym rekonesansie na turnieju w Iranie w 1977 r. poprowadził pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy eliminacji do mistrzostw świata: Malta – Austria. Następnie otrzymał powołanie na argentyński mundial (1978), gdzie sędziował jeden mecz jako główny sędzia i dwa jako liniowy. Cztery lata później również znalazł się wśród sędziów MŚ. Powierzono mu rolę liniowego w meczu otwarcia: Argentyna – Belgia. Ponadto na mundialu prowadził jeden mecz jako główny sędzia i jeden ponownie jako liniowy. Między MŚ seniorów sędziował spotkania na turnieju Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Australii w 1981 roku.

Łącznie prowadził ponad 1200 meczów, w tym 18 międzypaństwowych reprezentacji, ok. 70 klubowych międzynarodowych, 25 w europejskich pucharach oraz ponad 250 meczów ligowych w kraju. Sędziował też mecze w lidze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Po zakończeniu kariery sędziowskiej był obserwatorem i kwalifikatorem na najwyższych szczeblach. Po upadku futbolu w Stomilu w 2001 roku został pierwszym prezesem nowego stowarzyszenia OKP Warmia i Mazury, który stał się protoplastą odrodzonego Stomilu Olsztyn występującego obecnie w I lidze.

Zakończył karierę sędziowską w pełni sił, ale limit wieku nie pozwolił mu na ponowne przedłużenie licencji. Był dyrektorem klubu Zagłębie Lubin, który zdobył tytuł mistrza Polski. Po powrocie na Mazury starał się pomóc olsztyńskiej piłce nożnej, będąc m.in. mediatorem zwaśnionych stron w Stomilu. Po jego upadku został pierwszym prezesem nowo powstałego klubu OKP Warmia i Mazury, który zmienił nazwę na OKS 1945 Olsztyn, a następnie na OKS Stomil Olsztyn. Do końca działał w Warmińsko-Mazurskim Związku Piłki Nożnej, jako wiceprezes Kolegium Sędziów PZPN, kwalifikator i konsultant.

Nie ulega wątpliwości, że odeszła jedna z najważniejszych osób futbolu na Warmii i Mazurach - jego ambasador w okresie kariery sędziowskiej. Postać niezwykle wyrazista, dla wielu może kontrowersyjna ze względu na swa osobowość, której dokonania są jednak w historii polskiej piłki i regionalnego futbolu ogromne.

Źródło EWiM

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn