Schizma w Warmińsko-Mazurskim Związku ? – „Teren” miał dość

Fot. ilustracja

W sobotę (8 grudnia) w Elblągu miało odbyć się Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Ręcznej. Spotkanie owszem rozpoczęło się, ale na dobrą sprawę szybko się skończyło, przynajmniej z punktu widzenia tzw. „terenu”, jeśli nim określimy wszystkie środowiska poza Elblągiem, który od lat pełnił rolę lidera tej dyscypliny w regionie.

Od razu zaznaczamy, że relację z sobotniego spotkania znamy na razie z punktu widzenia wspominanego terenu, z Elblągiem jeszcze nie zdążyliśmy się skontaktować, ale sprawa jest na tyle poważna że warta prezentacji. W skrócie wygląda to tak. Sobotnie walne przekładane kilkakrotnie przez „elbląski” praktycznie Zarząd miało wykreować zupełnie nowe władze Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Ręcznej. Nikt nie kwestionował sportowej dominacji Elbląga tej dyscypliny w regionie, ale nie znaczy to, że reszta się nie liczy i nie warto się nią zajmować. Takie niestety wrażenie odnosili szkoleniowcy i działacze innych ośrodków w województwie, których pozostawiono samych sobie, bo okręg działał pasywnie, zamiast rozwijać rozgrywki, to je zwijał, mimo coraz większej aktywności sportowej „terenu”. To samo dotyczyło szkolenia sędziów i zainteresowania, a w zasadzie jego braku, największymi imprezami organizowanymi przez kluby (Handball Cup w Olsztynie, Mazurski Festiwal w Giżycku). Również rozliczenia finansowe nie były do końca jasno przedstawione.

Po kolejnej prolongacie terminu zebrania, którą podjął samowolnie zarząd, „teren”, powiedział dość i postanowił zmienić sytuację. Z matematycznego punktu widzenia miał przewagę w mandatach. Na walnym zebraniu, jako najwyższej władzy, można było oprócz korekt w statucie, dokonać istotnych zmian personalnych. „Teren” zmobilizował się wyjątkowo, ale Elbląg to chyba przewidział i chcąc zatrzymać władze absolutną (po ostatniej prolongacie terminu z pracy w zarządzie zrezygnowało dwóch przedstawicieli spoza Elbląga), doprowadził do wykluczenia z głosowania trzech reprezentantów opozycji (Morąg, Olecko. Mikołajki) z powodu spóźnionego terminu potwierdzenia mandatów („teren” przygotował, opinie prawną, że Zarząd nie miał podstaw do podjęcia takiej decyzji). W związku z radykalną zmianą proporcji głosów na korzyść Elbląga delegaci pozostałych ośrodków opuścili zebranie, które dalej toczyło się już w lokalnym gronie.

Opozycja postanowiła wystosować stosowne pismo o sytuacji w W-MZPR do Prezydenta Elbląga oraz Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Urzędu Marszałkowskiego. Zamierza też w przyszłości powołać nowy związek, który zaspokoi potrzeby środowisk piłki ręcznej w województwie. Szykuje się więc poważny rozłam, ale działacze szczypiorniaka w: Olsztynie, Mrągowie, Giżycku, Reszlu, Bartoszycach, Iławie, Ostródzie, Morągu, Mikołajkach, Olecku, Gołdapi i Ełku nie widzą innej możliwości. Chcą się oficjalnie zorganizować i działać jako okręg z prawdziwego zdarzenia. Czy dojdzie do swoistej schizmy.? Czas pokaże. Z tego co się orientujemy „buntownicy” zamierzają spokojnie dokończyć sezon sportowy i swoje plany wcielić w życie w maju przyszłego roku. jest więc kilka miesięcy by wszystko przemyśleć i ewentualnie dojść do porozumienia. A czy jest to jeszcze możliwe? Czas pokaże...

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn