I liga – jest przerwa warto pomyśleć co dalej? - Przede wszystkim nie zepsuć

Fot. jurand ciechanów facebook

Piłkarze ręczni I ligi przerwali rozgrywki przed finiszem, który zapowiadał się pasjonująco, zwłaszcza w kontekście rywalizacji o mistrzostwo grupy między Nielbą Wągrowiec a Warmia Energa Olsztyn. Bezpośrednie konfrontacje obu zespołów nastąpiły na początku I i II rundy, lepiej w niej wypadli olsztynianie, co przy równej liczbie punktów ma decydujące znaczenie, ale na razie oczko w przodzie są rywale i tak niestety może pozostać.

Wprawdzie rozgrywki są zawieszone na czas nieokreślony, ale wydaje się, że wznowione już nie będą. Obostrzenia w kraju są coraz większe, oficjalnie zakończyła rozgrywki superliga, która w przyszłym sezonie pozostanie w takim kształcie jak obecnie (nie ma spadkowiczów), wszystko więc wskazuje na to, że walka o mistrzostwo I ligi ( o ile będzie kontynuowana) będzie miała charakter prestiżowy i symboliczny. Szczerze mówiąc w tym samym nieszczęśliwym dla sportu okresie nie jest to najgorszy układ. Warmia Energa realizuje zapowiadany wcześniej cel, a więc znajduje się w czołówce, trwa budowa i konsolidacja zespołu, który dobrze radzi sobie na zapleczu elity, a w superlidze nie miałaby najmniejszych szans. Między obiema klasami rozgrywek istnieje bowiem przepaść i to zarówno pod względem poziomu sportowego, jak i możliwości finansowych. Stworzenie zawodowej ligi wcale nie poprawiło kondycji piłki ręcznej w kraju. Straciliśmy nie tylko swoją renomę sprzed lat, ale wydłuża się dystans do najlepszych (wyłączamy z tego międzynarodowej teamy Vive i Orlenu), a reprezentacja jest w tej chwili na Starym Kontynencie w trzeciej lidze. Superliga postawiła przed jej uczestnikami ogromne wymagania licencyjne, niedostępne wielu ośrodkom, gdzie ta dyscyplina rozwijała się prężnie od lat. Tradycja i świetna praca z młodzieżą otwierały szanse na naturalny awans sportowy, tymczasem wspomniane bariery zamknęły drogę.

Całe szczęście, że rozgrywki I ligi, mimo ograniczeń, też wzbudzają emocje i niech na razie tak zostanie. Ewentualny awans Warmii Energa w najbliższym czasie do elity wiązałby się z wymianą prawie całej drużyny, bo w tym składzie co dziś drużyna byłaby przysłowiowym chłopcem do bicia. Pracujmy więc spokojnie, wzmacniając lub na razie uzupełniając skład utalentowanymi zawodnikami ze Szczypiorniaka i czekajmy na rozwój wypadków. Nie warto porywać się za motyka na słońce, bo krótka radość może być początkiem końca.

Kilka słów KS Meble Wójcik. Mimo rozgardiaszu bardzo szybko opanowano sytuacje i początek sezonu był udany. Zespół oparty na młodzieży z Truso radził sobie w lidze, zdobył Wojewódzki Puchar Polski. Druga runda jest bardzo zła i trzeba szybko wyciągnąć wnioski by do następnych rozgrywek przystąpić w pełnej gotowości.

Tabela na dziś

1.Nielba Wągrowiec 15 34 475:431

2.Warmia Energa 15 33 420:379

3.USAR Kwidzyn 14 28 393:393

4.GKS Żukowo 13 26 416:390

5.Mazur Sierpc 14 24 355:331

6.Sokół Kościerzyna 14 24 357:356

7.SMS ZPRP Gdańsk 13 20 360:347

8.Gwardia Koszalin 14 18 442:424

9.Meble Wójcik Elbląg 15 11 414:445

10.Jurand Ciechanów 14 9 398:450

11.Tytani Wejherowo 15 7 387:471

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn