Narodowy Dzień Sportu w Muzeum – Zabrakło ikon, ale „Junior” miał wiele do powiedzenia

Fot. archiwum muzeum sportu

Z okazji Narodowego Dnia Sportu w Muzeum im. Mariana Rapackiego w Olsztynie odbyło się w sobotę (7 października) spotkanie z Ireneuszem Michałowskim (ps. Junior) – piłkarzem OKS-OZOS lat 60 i 70 ubiegłego stulecia. Zabrakło wprawdzie zapowiadanych wcześniej ikon Stomilu: Sylwestra Czereszewskiego i Adama Zejera, którzy „zapisali” kolejne rozdziały historii klubu, ale nasz bohater ujawnił wiele tajemnic z tamtych czasów.

A ponieważ jest osobą, która potrafi opowiadać, a do tego ma wiele do powiedzenia, spotkanie było bardzo interesujące. Starszym sympatykom sportu zakręciła się łza w oku, gdy wrócili pamięcią do stadionu przy ul. Artyleryjskiej czy małych olsztyńskich hal sportowych, a młodzież dowiedziała się jak wówczas wyglądało życie ligowego zawodnika.

OKS pozostawał długo w cieniu znacznie bardziej renomowanych klubów: Warmii i Gwardii, ale gdy w Olsztynie powstawała fabryka OZOS, a jej dyrektor Władysław Leonhard postanowił objąć mecenat nad OKS, układ sił w futbolu w stolicy Warmii i Mazurach powoli się zmieniał. Nim jednak do tego doszło nie brakowało zdarzeń typowych dla sportu tamtych lat, uprawianego z pasji, a nie dla pieniędzy. Ireneusz Michałowski, tak jak wielu, parał się kilkoma dyscyplinami, a szczególny talent ujawnił w sztuce pięściarskiej. Wprawdzie stoczył w ringu tylko jedną oficjalna walkę, ale przeszła ona do historii, bowiem porządnie obił liczącego się wówczas reprezentanta Warmii i Mazur i przez kilka tygodni był na ustach wszystkich miłośników boksu w Olsztynie. Rodzina zdecydowanie sprzeciwiła się by kontynuował karierę w tej dziedzinie, więc poświęcił się futbolowi, któremu pozostaje wierny do dziś, bowiem jest działaczem Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej.

Milo było wrócić do tego romantycznego okresu, tym bardziej, że ta historia już się nie powtórzy...

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn