Marcin! Jesteś wielki – Orkan uratował się w ostatniej chwili

Wielkich emocji dostarczył sobotni (18 marca) mecz na szczycie II ligi piłkarzy ręcznych , w którym Orkan Ostróda pokonał we własnej hali Gwardię Koszalin 28:26 (13:17). Gospodarze przeżywali ciężkie chwile. Przegrywali wysoko, ale w ostatnim kwadransie zdobyli się na fantastyczny finisz. W 53 min. doprowadzili do remisu, a potem przechylili szalę zwycięstwa. Fenomenalnie bronił Marcin Prorok. Artur Sadowski trafił di siatki 10 razy.

Orkan Ostróda – Gwardia Koszalin 28:26 (13:17)

Orkan Ostróda: Marcin Prorok i Jacek Krawczyk oraz Maciej Wasilenko, Przemysław Rzymkowski, Jakub Zakrzewski-2, Artur Sadowski-10, Szymon Hegier-2, Krystian Maćkowski-6, Patryk Buluk, Marcin Korzeniewski, Szymon Wierzbicki, Dominik Rogala, Marcin Zagrajek-2, Grzegorz Giżyński, Bartosz Bonk, Bartosz Idzikowski-6

Ostródzianie bardzo dobrze weszli w to spotkanie i już w piątej minucie prowadzili 4:1. Goście od początku zdecydowali się na indywidualne krycie Artura Sadowskiego, ale widząc, że nie przynosi to efektu, spłaszczyli obronę, która była jednak bardzo agresywna. Gospodarze wpadli w kłopoty i obraz gry się zmienił. To Gwardia zaczęła dyktować warunki. Po kwadransie było już 7:7, a w dwie minuty później Orkan przegrywał 7:9. Koszalinianie grali coraz swobodniej i pewniej, a w poczynania ostródzian wkradła się nerwowość. W efekcie na przerwę goście schodzili z przewagą czterech bramek.

Na domiar złego Orkan do drugiej części przystąpił w podwójnym osłabieniu. Straciliśmy wprawdzie kolejną bramkę, ale mogło być znacznie gorzej, bowiem rywale egzekwowali rzut karny. Wspaniałą interwencją popisał się Marcin Prorok i była to zapowiedź jego wyczynów w końcówce. Ostródzianie jakby otrząsnęli się z marazmu. Jeszcze w 39 minucie przegrywali wprawdzie 17:21, ale w 45 min „złapali” kontakt (22:23). W 43 stracili jednak ważnego zawodnika w defensywie, bowiem Maciej Wasilenko otrzymał trzecią żółtą kartę.

I dopiero wtedy rozgorzała prawdziwa batalia. W 53 minucie notowaliśmy remis 25:25. Ciężko obu stronom zdobywać bramki. Agresja w obronie górowała nad atakiem, zmęczenie dawało znać o sobie. W 56 minucie mimo gry w osłabieniu gospodarze wyszli na prowadzenie 27:26, rywale szybko wyrównali.. W 59 minucie Gwardia stanęła przed ogromną szansą. Miała rzut karny. Znów w roli głównej wystąpił Marcin Prorok, który wybawił zespół z opresji i tak natchnął kolegów, że w rewanżu Artur Sadowski rzucił na 27:26. Gwardziści mieli jeszcze szansę, ale jej nie wykorzystali, natomiast szarżą przez całe boisko popisał się Artur Sadowski. W akcji rzutowej był faulowany, a rzut karny na bramkę zamienił Bartosz Idzikowski ustalając wynik spotkania na 28:26.

Wróciliśmy z dalekiej podróży, ale zwycięstwo w takich okolicznościach smakuje jeszcze bardziej. Ostródzianie otrzymali aż siedem kar, przy czterech gości . Najważniejsze, że potrafili przełamać chwile słabości i znaleźć wreszcie sposób na rywala.

Tytani Wejherowo - SMS ZPRP II Gdańsk 27:32 (9:17)

Orkan Ostróda - Gwardia Koszalin 28:26 (13:17)

AZS UKW Bydgoszcz - MKS Grudziądz 28:40 (14:17)

AZS UMK Toruń - Energetyk Gryfino 18:27 (10:14)

Sambor Tczew - Cartusia Kartuzy 25:26 (12:13)

Wybrzeże Gdańsk II - Szczypiorniak Olsztyn 26:33 (12:17)

1 MKS Grudziądz 16 29 555:433

2 Orkan Ostróda 16 27 554:449