1/8 Finału MP Juniorów – Awans Truso bezdyskusyjny, ale Miedź pokazała, że o medal będzie trudno

Od piątku do niedzieli (16/18lutego) w Elblągu odbywał się turniej 1/8 Mistrzostw Polski Juniorów w Piłce Ręcznej. Szczypiorniści Po 2 dniach wszystko było jasne. Awans wywalczyły zespoły miejscowego MKS Truso i Siódemki-Miedź Legnica. Niedzielny, bezpośredni mecz wygrali legniczanie 32:27, co jest wyraźnym sygnałem, że o medal w MP będzie bardzo trudno, Jest jeszcze kilka doskonałych drużyn.

PROGRAM i WYNIKI TURNIEJU W ELBLĄGU (hala MOS przy ul. Kościuszki)

Piątek 16.02.2018

Siódemka-Miedź Legnica — KSSPR Końskie 30:25 (13:12)

MKS Truso Elbląg — KPR Gryfino 33:29 (21:13)

MKS Truso Elbląg: Dominik Jaworski, Jakub Dąbrowski, Joachim Kowalkowski, Szymon Heyda, Paweł Czapla-4, Bartłomiej Ławrynowicz-7, Piotr Budzich, Wiktor Urbański, Rafał Stępień-7, Kamil Karczewski-3, Filip Ostałowski-4, Michał Cierzan-1, Damian Pawelec-7

Pewne zwycięstwo gospodarzy, którzy zwłaszcza do przerwy wyraźnie przeważali. Grali efektownie w ofensywie, a fakt zdobycia w tym okresie 21 bramek dobitnie o tym świadczy. Do 10 minuty rywale trzymali się dzielnie (6:4 dla Elbląga), potem jednak nastąpiła pełna mobilizacja Truso, co od razu przełożyło się na wynik. Pod koniec pierwszej części różnica sięgała już 10 trafień. Po zmianie stron faworyci wyraźnie pofolgowali i przeciwnicy w 49 minucie doprowadzili do rezultatu 24:27. Wprawdzie zagrożenia nie było, ale ten stan utrzymał się praktycznie do końca. Wiadomo w takim turnieju trzeba grać ekonomicznie, oszczędzać siły, nie mniej wzbudziło to trochę niepokoju. Liczy się jednak efekt. Są trzy punkty i gramy dalej.

Sobota 17.02.2018

Siódemka-Miedź Legnica — KPR Gryfino 37:20 (18:13)

MKS Truso Elbląg — KSSPR Końskie 34:27 (17:13)

MKS Truso Elbląg: Dominik Jaworski, Jakub Dąbrowski, Paweł Czapla-1, Bartłomiej Ławrynowicz-7, Piotr Budzich, Wiktor Urbański-1, Rafał Stępień-6, Kamil Karczewski-5, Filip Ostałowski-2, Michał Sucharski-1, Cezary Bartnicki, Michał Cierzan, Damian Pawelec-11,

Elblążanie stanęli na wysokości zadania, ale nie był to mecz łatwy. Rywale od początku byli bojowo nastawieni i w pierwszych minutach sprawiali nawet lepsze wrażenie. Gospodarze dopiero po kwadransie opanowali sytuacje i systematycznie zwiększali różnice. Cztery bramki zapasu do przerwy o niczym jeszcze nie przesądzało. Przeciwnicy po zmianie stron ruszyli do natarcia i w 38 minucie dogonili elblążan (20:20). To był sygnał by wskoczyć na wyższy pułap. I rzeczywiście gospodarze wzmocnili zdecydowanie obronę i szybko odjechali na pięć trafień. W 50 min było 28:23 i od tego momentu elblążanie mieli już pełną kontrolę nad meczem. Ponieważ wcześniej Legnica rozgromiła Gryfino Miedź i Truso awansowały do następnej fazy MP. Będzie to już osiem najlepszych „siódemek” w kraju. A niedzielna potyczka Truso i Miedzi ma z pewnością spore znaczenie prestiżowe i psychologiczne. Nie bez znaczenia jest też zajęte miejsce, bo to przynajmniej teoretycznie daje szanse gry z słabszymi rywalami.

Niedziela 18.02.2018

KPR Gryfino — KSSPR Końskie 36:32 (19:14)

MKS Truso Elbląg — Siódemka-Miedź Legnica 27:32 (14:17)

MKS Truso Elbląg: Dominik Jaworski, Jakub Dąbrowski, Paweł Czapla-2, Bartłomiej Ławrynowicz-2, Piotr Budzich, Wiktor Urbański, Rafał Stępień,-4 Kamil Karczewsk-5, Filip Ostałowski, Michał Cierzan-4, Damian Pawelec-10

Wszyscy marzymy o tym by elblążanie powtórzyli sukces sprzed dwóch lat i znów stanęli na podium Mistrzostw Polski. Na razie realizują plan, ale niedzielne spotkanie z bardzo mocną ekipa Miedzi Legnica było sygnałem, że będzie to zadanie trudne. Legniczanie wygrali dość pewnie i to w Elblągu, a przecież obok nich jest jeszcze kilka znakomitych drużyn. Oczywiście, że na podstawie tego meczu nie można wyciągać daleko idących wniosków co do prognoz, warto natomiast przeprowadzić dokładna analizę i znaleźć sposób na rywala przed następną potyczką, która być może zadecyduje o miejscu na podium. Warto jednak dodać (to nie jest usprawiedliwienie), że elblążanie wystąpili w niedzielnej potyczce w okrojonym składzie, co ocxzywiście poważnie ograniczyło mozliwości. Miedź miała kontrolę nad meczemm, gospodarze prowadzili przez chwile w pierwszej części (13:11), ale rywale przejęli inicjatywę i już jej nie oddali.

1 MSPR Siódemka Miedź Legnica 3  9  99:72

2 MKS Truso Elbląg  3  6  94:88

3 KPR Gryfino  3  3  85:102

4 KSSPR Końskie  3  0  84:100