MP Juniorów (U16) Opole 2017 – Jakub Mościcki w gronie multimedalistów, Kormoran w ścisłej elicie

W Opolu zakończyły się w niedzielę (16 lipca) Mistrzostwa Polski Juniorów U16. Startowało ponad 300 zawodniczek i zawodników ze 103 klubów.  W ostatnim dniu kolejny złoty medal zdobył Jakub Mościcki (Kormoran Olsztyn) na 100 m st. grzb. i w efekcie wywalczył w MP 2 złote i 2 srebrne medale. Ponadto z MP ze srebrem wraca Szymon Lipiński (Kormoran) Klub z Olsztyna zajął 6 miejsce w klasyfikacji medalowej i 8 w punktowej.

I dzień

W przedpołudniowych eliminacjach świetnie popłynął Jakub Mościcki (Kormoran Olsztyn), który wygrał wyścig na 200 metrów stylem grzbietowym urastając do roli faworyta. Jego kolega klubowy Szymon Lipiński był drugi na 50 metrów kraulem i też jest kandydatem do medalu. W finale A popłyną także Oliwia Wett (Kormoran Olsztyn) na 400 metrów stylem zmiennym – 6 miejsce i Julia Gardocka (Roś Pisz) na 50 metrów stylem klasycznym – 10 miejsce. W finale B popłynie Marcin Kłak (Płetwal Szczytno) na 100 metrów stylem motylkowym.

Oczekiwalismy przede wszystkim występów dwóch asów Kormorana. Szymon Lipiński tak jak w eliminacjach zajął drugie miejsce na 50 m dow., natomiast Jakub Mościcki też sięgnął po srebro, ale po wygraniu kwalifikacji zapewne liczył na więcej. Julia Gardocka zajęła szóste miejsce na 50 m kl. a Oliwia Wett (Kormoran) piąte na 400 m zm.Sztafeta chlopców 4 razy 200 m była piąta, ale nie wszyscy prezentowali równy poziom.

II dzień

Zapowiada się fantastyczne sobotnie popołudnie. Pływacy Kormorana Olsztyn wystąpią w czterech wyścigach finałowych, a w trzech w roli faworytów, bowiem w eliminacjach byli najlepsi. Jakub Mościcki był pierwszy na 50 m stylem grzbietowym i 400 m stylem dowolnym, a Szymon Lipiński pokonał najszybciej 50 m stylem motylkowym. Szanse na podium ma także Oliwia Wett, która na 200 m stylem zmiennym była piąta.

W popołudniowej serii dwa medale wywalczył Jakub Mościcki: złoty na 50 metrów st. grzbietowym i srebrny na 400 metrów stylem dowolny. Trochę zawiedziony był Szymon Lipiński, który liczył na podium, a zajął piąte miejsce na 50 metrów stylem motylkowym. W sprincie nie ma pewniaków. Minimalny błąd przekreśla szanse. Oliwia Wett zajęła szóste miejsce na 400 metrów stylem zmiennym, a sztafeta 4 razy 100 metrów st. dowolnym chłopców z Kormorana uplasowała się na 10 pozycji.

III dzień

W przedpołudniowych eliminacjach pływacy z Warmii i Mazur zakwalifikowali się do czterech finałów A. Oliwia Wett (Kormoran Olsztyn)zajęła szóste miejsce w wyścigu na 200 metrów motylkiem, Marcin Kłak (Płetwal Szczytno) – dziesiąte w tej samej konkurencji. Szymon Lipiński (Kormoran) był szósty na 100 metrów dowolnym natomiast Jakub Mościcki (Kormoran) zapewne popłynie po czwarty medal, bowiem w wyścigu na 100 metrów grzbietowym zajął 2 miejsce. W finałach B wystąpią Julia Gardocka Roś Pisz) – trzynasta na 100 metrów klasycznym i Kuba Butrykiewicz (Orka Iława) na 100 metrów dowolnym.

W ostatniej sesji znów talentem błysnął Jakub Mościcki, który był bezkonkurencyjny w finale 50 m grzbietem. Zdobył swój czwarty medal – drugi złoty. Bliska podium była Oliwia Wett, która finiszowała na czwartym miejscu na 200 metrów motylkiem. W tej samej konkurencji wśród chłopców Marcin Kłak zachował 10 miejsce z eliminacji. Podobnie Szymon Lipiński na 100 metrów dowolnym. Sztafeta Kormorana 4 razy 100 metrów stylem zmiennym została sklasyfikowana na 14 pozycji.