Giba w Dobrym Mieście ! - Piękna misja idola milionów

Fot. cyfrasport (ilustracja)

Giba to jeden z najbardziej utytułowanych i znanych siatkarzy na świecie. Karierę rozpoczynał w wieku 19 lat w 1996 r. w brazylijskim klubie Chapecò São Caetano. Jest mistrzem olimpijskim z Aten (2004) oraz dwukrotnym wicemistrzem z Pekinu (2008) i Londynu. (2012). W dodatku z Brazylią trzykrotnie triumfował na Mundialu ( 2002, 2006,2010) i aż ośmiokrotnie świętował zwycięstwo w Lidze Światowej.

Był znakomitym przyjmującym. Potrafił też świetnie zagrywać i bezlitośnie obijać ręce blokujących rywali. Karierę sportową zakończył w 2014 roku. Wielokrotnie podkreślał swoje przywiązanie i sympatię do Polski i Polaków. Od 3 maja 2018 roku mieszka w Łodzi. Zaangażował się m.in. w akcję "Gibinha", w ramach której działa przeciwko otyłości u dzieci w Brazylii i Polsce.

- Prowadzę ten program w szkołach. Chcę zwalczać otyłość u dzieci poprzez promocję zdrowia, sportu, spędzanie czasu z rodziną. Siatkówka to bardzo ważny sport dla rodziny. Dlatego przyjeżdżam tu do szkół, do ludzi. Musicie się zdrowo odżywiać, musicie uprawiać sport, musicie wyjść na dwór, zamiast oglądać telewizję - to do was dzieci - tłumaczy powody przyjazdu do Polski. Kiedy zjawiam się w waszym kraju, czuję coś niezwykłego. Siatkówka jest tutaj jednym z najważniejszych sportów. Uwielbiam tutaj przyjeżdżać, bo wszędzie, w każdym mieście, w którym grałem, kibice przyjmowali mnie bardzo ciepło.

W Polsce ma wielu przyjaciół z którymi organizuje turnieje siatkarskie, jest twarzą wspomnianej już akcji „Gibinha” i wspiera sportowców w potrzebie. Niewiele osób wie, że gdy Giba miał sześć miesięcy, chorował na białaczkę. Na szczęście udało się ją wyleczyć. Później wybitny zawodnik wielokrotnie angażował się w akcje charytatywne. Pomagał również zbierać pieniądze na walkę z chorobą Agaty Mróz, dwukrotnej mistrzyni Europy, która odeszła w 2008 roku.

- Gdy dziś słyszę, że ktoś ma podobny problem, czuję, że powinienem jakoś zareagować i spróbować pomóc.A jeśli dotyczy mojej dyscypliny i kogoś, kto przez chorobę jest zmuszony do przerwania kariery, to jestem wręcz zobowiązany do działania - mówił.

Giba jest obecnie szefem Komisji Zawodniczej w Międzynarodowej Federacji Siatkarskiej. Dalej gra w siatkówkę. Zapraszany jest do udziału w meczach . Gra w reprezentacji Polonii w Wielkiej Brytanii.

Zaproszony został również do Dobrego Miasta na spotkanie zespołów Dobromiejskiej Fabryki Mebli z Orłami Dobre Miasto. Wkrótce mecz i fotorelacja z meczu.

Informację przygotował Andrzej Kuptel

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn