Piękna passa Indykpolu AZS trwa – W Gdańsku przez trzy sety prawdziwa wojna, a potem już tylko akademicy

Znakomita passa Indypolu AZS trwa. Olsztynianie w niedzielę (17 listopada) w Gdańsku odnieśli trzecie z rzędu wyjazdowe zwycięstwo za pełna pulę pokonując bardzo groźny zespół Trefla 3:1 (27,-24,26,17). Cóż to był za mecz. Cztery partie trwały dwie i pół godziny, trzy z nich kończyły się na tzw. „przewagi”. Ogromny wysiłek fizyczny i psychiczny. W czwartej odsłonie gospodarze ugięli się pod naporem świetnego w tym sezonie AZS-u.

Trefl Gdańsk – Indykpol AZS Olsztyn 1:3 (27:29, 26:24, 26:28, 17:25)

Trefl Gdańsk: Filipiak (22), Janusz (2), Schott (8), Halaba (10), Mordyl (13), Crer (8), Majcherski (libero) oraz Kozub, Jakubiszak (2), Sasak (3), Urbanowicz i Grzyb

Indykpol AZS Olsztyn: Hadrava (25), Andringa (2), Woicki, Poręba (6), Żaliński (19), Mousavi (14), Żurek (libero) oraz Kowalski, Pietraszko (7), Kapica i Mika (7)

MVP: Paweł Woicki

Od pierwszej piłki tego meczu trwała niezwykle zacięta walka, prawdziwa siatkarska wojna. Nie było żadnych przestojów, Zespoły zdobywały punkty na przemian, zazwyczaj w pierwszych akcjach, ale nie brakowało też pełnych poświęcenia obron. Zawodnicy wykazywali maksymalną koncentrację, żadna ze stron nie miał miała szans by zdobyć większa serię punktów.

Olsztynianie objęli prowadzenie 1:0 po dramatycznej końcówce i odetchnęliśmy z ulgą, bo było to znakomite otwarcie, a równie dobrze mógł wygrać Trefl. W drugim secie od początku więcej do powiedzenia mieli gdańszczanie, którzy grali bardzo dobrze i skutecznie. Prowadzili 12:9, ale AZS ich dogonił (13:13). Potem znów było 22:19 dla gdańszczan. Goście nie odpuścili. Do gry włączył się aktywnie Wojciech Żaliński i olsztynianie nie tylko wyrównali, ale mieli nawet piłkę setową (24:23). Niestety w tym momencie jakby się zawahali, zabrakło pewności siebie. Rywale to bezwzględnie wykorzystali i było 1:1. Pod koniec seta w AZS zaszły dwie bardzo istotne zmiany. Mateusz Mika wszedł za Robberta Andringę, a Paweł Pietraszko za Mateusza Porębę. Były to dobre decyzje, choć grający w podstawowej szóstce zawodnicy nie spisywali się źle. Nowi gracze wprowadzili inną jakość, a poza tym po tak intensywnej grze przydała się „świeża krew”. Trzecia partia niewiele różniła się od poprzednich. Walka punkt za punkt, wojna psychologiczna. Siatkarze olsztyńscy zaczęli nieszczególnie (3:6), ale zdołali odrobić dystans i znów doszło to nerwowej końcówki. Akademicy najpierw obronili setbola, a następnie przejęli inicjatywę i za trzecim razem zakończyli partię.

Po gospodarzach wyraźnie widać było, że to niepowodzenie bardzo ich zabolało. Myślami byli w niefortunnie przegranym secie, tymczasem trwał następny. Olsztynianie w pełni wykorzystali sytuację. Od razu odskoczyli, prowadząc 3:0, 6:3, 13:9, wreszcie 19:14. Rywale nie mieli już sił, a ostatnia akcje wykonał Mateusz Mika, w przeszłości zawodnik Trefla Gdańsk.

Jastrzębski Węgiel - Ślepsk Suwałki 3:0 (25:21, 25:22, 25:22)

Aluron Virtu Zawiercie - Projekt Warszawa 2:3 (20:25, 25:19, 20:25, 25:15, 16:18)

Czarni Radom - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (24:26, 25:27, 22:25)

Skra Bełchatów - MKS Będzin 3:1 (25:21, 25:21, 23:25, 25:23)

Resovia Rzeszów - BKS Visła Bydgoszcz 3:0 (25:21, 25:18, 25:22)

GKS Katowice- Cuprum Lubin 2:3 (25:20, 22:25, 21:25, 25:23, 10:15)

Trefl Gdańsk - AZS Olsztyn 1:3 (27:29, 26:24, 26:28, 17:25)