Piąte miejsce Indykpolu AZS – Sukces ze znakami zapytania

Fot. Kacper Kirklewski/indykpol.azs.pl

Nie ulega wątpliwości, że siatkarze Indykpolu AZS mieli najbardziej udany sezon od wielu lat, o czym świadczy nie tylko piąte miejsce w rozgrywkach PLUS LIGI, ale też ocena samej gry: solidna, równa, bez większych potknięć. Słowem pokazał się kolektyw, który był z pewnością odkryciem rozgrywek, zwłaszcza, że opinia o zespole w ostatnich latach nie była najlepsza . Mówiło się, że to klub o wielkich tradycjach, ale raczej marnej przyszłości.

Co do tej przyszłości opinia jest niejasna, bo teamy o takich możliwościach finansowych jak Indykpol AZS są skazane na niepewność. Przed sezonem 2016/17 udało się skompletować skład, w którym wszystko zagrało. W Olsztynie znaleźli się zawodnicy solidni, w miarę doświadczeni, znakomicie dobrani pod względem charakterologicznym. Mieli też doskonałą relację z trenerem Andreą Gardinim, który potrafił w stu procentach wykorzystać ich możliwości To się zdarza, ale na pewno nie jest regułą. Jak wiemy w zawodowej lidze kontrakty są krótkie, a osobowości, które wybijają się ponad przeciętność, od razu są rozchwytywane przez potentatów, gdzie warunki finansowe są o niebo lepsze.

Oczywiście ta tendencja rozwija się i umacnia z szalonym tempie we wszystkich grach zespołowych, w PLUS LIDZE szczególnie. Trudno zawodników utożsamiać z konkretnym klubem. Dziś są tu, jutro tam. Każdy przynależy do określonej półki. AZS nie ma takich możliwości, by sięgać to tych z najwyższej, ale udało się zebrać ekipę, w której zawodnicy dobrze się ze sobą czuli, mieli motywację i na pewno grali lepiej niż w poprzednich sezonach, stąd ich wartość rankingowa na pewno wzrosła. Nie wykluczone, że kilku będzie łakomym kąskiem dla mocniejszych klubów niż olsztyński, dlatego przyszłość takich średniaków jak AZS jest zawsze niepewna.

Cieszmy się więc chwilą, bo za rok może być zupełnie inaczej. Żyjmy też nadzieją, że uda się utrzymać trzon drużyny, że relacje zawodników z nowym trenerem ułożą się równie dobrze jak z Gardinim. Mimo wszystko sukces Indykpolu AZS, bo tak trzeba określić w tych okolicznościach piąte miejsce, przyjmuję z większym dystansem niż poprzednie, dużo większe zresztą osiągnięcia z dawnych lat. Tamte miały trwały charakter, były powtarzalne, bo w lidze nie funkcjonowały zespoły przywiezione w walizce, lecz budowane na zupełnie innych zasadach. I to mi bardziej odpowiadało, choć wiadomo czasu, a tym samym nowych tendencji, nie zatrzymasz.

Zazdroszczę więc kibicom, którzy tak łatwo pogodzili się z nową rzeczywistością i potrafią bez cienia krytycyzmu przyjąć wynik AZS-u jako wielki sukces klubu. Tu przede wszystkim zadziałały: intuicja i spora doza szczęścia w doborze składu zawodników. Bardziej adekwatne jest określenie – udało się, bo w przypadku olsztyńskiej drużyny trudno coś przewidzieć. Raz zespół będzie na wozie, raz pod wozem, nie ma co specjalnie liczyć na stabilizację.

Mnie bardziej martwi zupełne oderwanie Indykpolu AZS jako ikony siatkówki w Olsztynie, od grup młodzieżowych W tym sezonie wyniki adeptów są fatalne i jest to niestety konsekwencja działania w tej sferze w ostatnich latach. W Mistrzostwach Polski juniorów i Kadetów AZS nie przeszedł nawet pierwszej eliminacji Mistrzostw Polski , w młodzikach i kadetach oddał prym w województwie zespołom ze Szczytna i Ostródy. Nie ujmując nic zasługom siatkarzy ze wspomnianych ośrodków, to ogromna rysa na karcie historii klubu akademickiego, gdzie szkolenie młodzieży było zawsze priorytetem, a medale Mistrzostw Polski normą. Kiedyś w AZS-ie funkcjonował jednak konkretny, sprawdzony system, co jest teraz – trudno się połapać.

Dlatego warto na piąte miejsce Indykpolu w PLUS Lidze popatrzeć z kilku stron, a nie bezkrytycznie patrzeć na osiągniecie osób, dla których Olsztyn jest epizodem.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn