Punkt w Kędzierzynie to dużo i mało – Indykpol AZS nie przełamał passy, ale coś udowodnił

W zaległym meczu czwartej kolejki PLUS LIGI siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn przegrali we wtorek (14 listopada) w Kędzierzynie z liderem tabeli Zaksą 2:3 (21,-19,20,-17,-9). Był to pierwszy stracony punkt przez mistrzów Polski w bieżącym sezonie i to świadczy, że o kryzysie w AZS nie ma raczej mowy. Z drugiej strony szkoda, bo scenariusz układał się po naszej myśli i można było tu powalczyć nawet o zwycięstwo.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle AZS Olsztyn 3:2 (21:25, 25:19, 20:25, 25:17, 15:9)

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Benjamin Toniutti, Maurice Torres, Łukasz Wiśniewski, Mateusz Bieniek, Sam Deroo, Rafał Buszek, Paweł Zatorski (libero), oraz Rafał Szymura, Krzysztof Rejno, Sławomir Jungiewicz, Kamil Semeniuk

Indykpol AZS Olsztyn: Paweł Woicki, Jan Hadrava, Daniel Pliński, Jakub Kochanowski, Robbert Andriga, Tomas Rousseaux, Michał Żurek (libero) oraz Łukasz Makowski, Mateusz Kańczok, Miłosz Zniszczoł, Blake Scheerhoorn, Adrian Buchowski

MVP meczu: Sam Deroo (ZAKSA).

Akademicy rozpoczęli w znakomitym stylu. Pierwsza partię rozegrali popisowo i pokonali mistrzów kraju 25:21, prowadząc od początku do końca. Świetnie spisywał się zwłaszcza Jan Hadrava, który nie tylko skutecznie atakował, ale też zdobywał punkty blokiem. Zresztą w tym okresie nie było w zespole gości słabych punktów. Natomiast kłopoty mieli gospodarze. W myśl zasady, że gra się tak jak przeciwnik pozwala, kędzierzynianie gubili się, stwarzali wrażenie zaskoczonych, że ktoś w ich hali stawia im opór. Nie mógł odnaleźć się Mateusz Bieniek, ponizej oczekiwań grał lekko kontuzjowany Rafał Buszek.

Trener Anrea Gardini (poprzednio prowadził AZS) przymierzał się do zmian i w miejsce reprezentantów Polski wprowadzał na boisko: Rafała Szymurę i Krzysztofa Rejno. W ostatniej fazie spotkanie ci zawodnicy pozostali w podstawowej szóstce Trzeba przyznać, że szkoleniowiec wykazał się intuicją, bowiem gra gospodarzy zaczęła się zazębiać, a mniej doświadczeni siatkarze grali na wysokim poziomie.

W drugim secie drużyny zdobywały punkty seriami. Więcej było błędów. Akademicy kilkakrotnie odrabiali straty, jednak w drugie połowie partii ugięli się pod atakami Zaksy. Po krótkiej przerwie kortowianie wrócili do swojej gry. Od początku trzeciego seta przejęli inicjatywę. Paweł Woicki wykorzystywał wszystkich partnerów , a najważniejsze, że nie było większych tąpnięć. Zwycięstwo do 20 dało nam już jeden punkt i nadzieję na coś więcej.

Niestety, zabrakło kontynuacji i jakby wiary w końcowy sukces. W czwartym i piątym sezvie mimo sporych przemeblowań to Zaksa dyktowała warunki. W tie breaku od razu zyskała 2-3 punkty przewagi, grała spokojnie i w efekcie przechyliła szale zwycięstwa na swoją stronę.

1 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 9 26 27:6

2 GKS Katowice 8 17 20:10

3 Espadon Szczecin 9 17 22:16

4 Indykpol AZS Olsztyn 9 17 21:16

5 Trefl Gdańsk 8 15 19:12

6 PGE Skra Bełchatów 7 15 18:8

7 Cuprum Lubin 9 14 18:17

8 Jastrzębski Węgiel 8 14 16:13