„Zawsze gram fair play” – Niezwykła lekcja w niezwykłej szkole

Fot. wama-sport.pl

W środę (10 stycznia) w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego (ul. Jagiellończyka) w Olsztynie odbyło się szczególne spotkanie. Młodzież odwiedzili pracownicy Departamentu Informacji i Edukacji w Polskiej Agencji Antydopingowej POLADA: Dariusz Błachnio i Grzegorz Borkowski. Uświadomili uczniom i zawodnikom zarazem, zagrożenie jakie niesie ze sobą stosowanie niedozwolonych substancji.

„Zawsze gram fair play” – takie hasło towarzyszyło uczestnikom, taką treść zawierał ogromny baner, który goście z Warszawy przywieźli do SMS w Olsztynie, by na stałe zagościł w sali gimnastycznej i przykuwał uwagę ćwiczących sportowców. Uczniowie od dawna są wychowywani w duchu czystości rywalizacji sportowej, zresztą wyrazili to w autorskim filmie promującym zasady fair play i w serii plakatów o tej tematyce. Prelegenci, na co dzień, osoby, które zajmują się badaniami antydopingowymi nie kryli zadowolenia z takiego obrotu sprawy. Byli pod wrażeniem świadomości uczniów, także atmosfery jaką stworzyli, zdając sobie z wagi problemu.

Dyrektor SMS Barbara Rapińczuk na wstępie określiła spotkanie jako swoistą lekcje wychowawczą, szczególnie istotną w przypadku młodzieży, która ma bezpośredni kontakt ze sportem, a taka przecież uczy się w tej placówce.

Dr Dariusz Błachnio w bardzo ekspresyjny i w sugestywny sposób objaśnił ideę baneru, który w skrócie prezentuje drogę zawodnika od momentu pierwszego zetknięcia się ze sportem do osiągnięcia największych zaszczytów m. in. udziału w Igrzyskach Olimpijskich. Uwypuklił zagrożenia na każdym etapie, zwłaszcza po uzyskaniu mistrzowskiej klasy. Utrzymanie się na topie, udźwignięcie sławy i komfortu życia to prawdziwa próba charakteru, która często kończy się klęską. Nie każdy w naturalny sposób potrafi utrzymać poziom, sięga po zakazane środki. Nie tylko staje się oszustem w swoim środowisku, ale rujnuje zdrowie, bo substancje z listy dopingowej czynią prawdziwe spustoszenie w ludzkim organizmie i jest tego wiele przykładów.

Obaj panowie scharakteryzowali działalność Światowej Organizacji, a także Polskiej Agencji Antydopingowej POLADA. Walka z ze sportowymi oszustami trwa od dawna. Statystyki są okrutne. Ponad 80 zawodników, którym udowodniono stosowanie dopingu, pozbawiano medali igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Incydenty z tym związane odkrywane są wielokrotnie po latach, ogłasza się nowych mistrzów, ale oczywiście waga takiego tytułu ma już zupełnie innym wymiar. Odniesiono się również do największej afery, jaka miała miejsce na Igrzyskach w Soczi i dotyczyła rosyjskich sportowców.

Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali wiele praktycznych rad jak bronić się przed dopingiem, bo przecież w wielu przypadkach zakazane substancje przenikają do organizmu nieświadomie. W przypadku sportowców trzeba zachować wyjątkowa ostrożność, a w razie wątpliwości skontaktować się z kompetentnymi placówkami i osobami.

Lekcja wychowawcza w SMS miała jeszcze jednego wyjątkowego bohatera. Fair Play oznacza czystość w rywalizacji, ale ma różne oblicza. Andrzej Kamiński – trener kanadyjkarzy w Szkole Mistrzostwa Sportowego w1991 roku został nagrodzony szczególnym dyplomem, właśnie za postawę fai play podczas Mistrzostw Polski w kajakowym maratonie. Opowiedział o wydarzeniu na Zalewie Zegrzyńskim. Płynął w czołówce wyścigu z dwoma przeciwnikami. Jeden z nich stracił równowagę i wpadł do wody. Pan Andrzej przerwał wiosłowanie i ruszył na ratunek kolegi i rywala zarazem. Obaj kontynuowali konkurencję, a gdy przed metą ten zapytał Pana Andrzeja czy ma mu oddać zwycięstwo, olsztynianin odpowiedział. To są mistrzostwa i ścigamy się do końca. Pan Andrzej przegrał, ale złoty medalista zgłosił całe wydarzenie do Komisji i stąd to wyróżnienie.

Trwające półtorej godziny było wzorcową lekcją wychowawczą. Niezwykłą, bo to niezwykła szkoła....

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn