MP Młodzików w szabli Olsztyn 2017 – To nie sen, historyczny tytuł dziewcząt Hajduczka

Po raz pierwszy w historii szermierki w Olsztynie odbyły się w weekend (10/11 czerwca) Mistrzostwa Polski Młodzików w szabli. Polski Związek Szermierczy przyznał organizację turnieju klubowi UKS Hajduczek. Do stolicy Warmii i Mazur przyjechało 160 szablistów z 17 klubów, na planszach wystąpiło też 25 zawodników z Hajduczka, a także kilkoro z UKS Riposta. I tu przed własnymi kibicami dziewczęta z Olsztyna odniosły wielki sukces. Zdobyły złoty medal.

Pierwszego dnia odbył się turniej indywidualny. Jako pierwsi rywalizowali chłopcy. Spośród 17 szablistów z UKS Hajduczek Olsztyn, po fazie grupowej, do play off awansowali: Piotr Kozłowski, Oskar Kusak, Kacper Staniszewski, Paweł Pazerski i Oliwier Kowalski. Swoje pierwsze walki pucharowe przegrali: Staniszewski ze Stanisławem Wiśniewskim (AZS AWF Warszawa) 6:12, Kowalski z Łukaszem Czarnieckim (UKS 13 Białystok) 2:12 i Pazerski z Marcelem Broniszewskim (MUKS Victor Warszawa) 5:12.

Najlepiej z chłopców wypadł Piotr Kozłowski. Po I etapie został sklasyfikowany na pierwszym miejscu. Po drugich walkach grupowych na trzecim. W obu eliminacjach wygrał 12 pojedynków. Passę kontynuował w fazie pucharowej. Wygrał z Grzegorzem Kordelą (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 12:4, Albertem Marcelem (KKSZ Konin) 12:6. W walce o najlepszą ósemkę turnieju spotkał się z późniejszym mistrzem Polski Jakubem Dzierniejko (UKS 13 Białystok), przegrywając 6:12. Kozłowski zajął ostatecznie 10 miejsce.

- Piotr w całym turnieju przegrał tylko jedną walkę. To wyśmienity wynik. Uległ jedynie z mistrzowi Polski. Zajęcie 10 miejsca na 90 zawodników to doskonały rezultat - komentuje trener UKS Hajduczek, Adam Sobczyk.

haj4

W rywalizacji dziewcząt startowało 8 zawodniczek „Hajduczka”. Po fazie grupowej do play off zakwalifikowały się: Pola Domżalska, Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik i Klaudia Malgrem.

Nina Kondrusik pokonała w pucharach Wiktorię Kowal (AZS AWF Poznań) 12:0, Martę Zielińską (Kolejarz 24 Katowice) 12:8. W walce o najlepszą ósemkę turnieju przegrała z Pauliną Poradą (TMS Sosnowiec) 4:12. Pola Domżalska pokonała Magdalenę Kitę (Kolejarz 24 Katowice) 12:2 i Julię Szlagę (Grodziski Klub Szermierczy) 12:6. W potyczce o ćwierćfinał spotkała się z klubową koleżanką Klaudią Malgrem, przegrywając 2:12. Klaudia wcześniej pokonała Martynę Dzięcielak (KKSZ Konin) 12:4. Po wygranej z Polą, znalazła się w gronie najlepszych ośmiu szablistek Polski. W ćwierćfinale przegrała z Pauliną Poradą 11:12.

Ostatnia z szablistek z „Hajduczka” Aniela Kozłowska w play off pokonała: Krystynę Misiorną (AZS AWF Poznań) 12:5, Amelię Sałatę (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 12:7 i Zuzannę Poradę (TMS Sosnowiec) 12:11. W ćwierćfinale uległa Anastazji Nagórskiej (AZS Poznań) 6:12.

- Pierwszy raz w historii olsztyńskiej szermierki mieliśmy na Mistrzostwach Polski dwie zawodniczki w najlepszej szesnastce i dwie w ósemce. To wielki sukces szablistek. Hajduczka Dziewczęta ciężko pracowały przez cały rok. Należą im się gratulacje - mówi Adam Sobczyk.

haj5

Drugiego dnia Mistrzostw Polski odbył się turniej drużynowy. Wystartowało 18 drużyn chłopców i 14 drużyn dziewcząt.

- Pierwsza drużyna chłopców była w trudnej sytuacji. Nasz najlepszy szablista Filip Kusak na dzień przed mistrzostwami złamał obojczyk. W tej sytuacji straciliśmy szansę na medal. Mimo tego nasi chłopcy, pod wodzą kapitana Piotra Kozłowskiego, zrobili naprawdę wyśmienity wynik - wyjaśnia Adam Sobczyk.

W walce o najlepszą ósemkę drużyna chłopców (Piotr Kozłowski, Oskar Kusak, Oliwier Kowalski, Kacper Staniszewski) pokonała zespół Kolejarza 24 Katowice 36:29. W następnej walce uległa UKS 13 Białystok 21:36. I była to jedyna porażka olsztyńskiej ekipy. W kolejnych potyczkach szabliści Hajduczka pokonali Pałac Młodzieży Katowice 36:31 oraz Akademię Integracji Wołomin 36:33, zajmując 5 miejsce.

haj3

Większe szanse miały szablistki „Hajduczka” (Pola Domżalska, Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Klaudia Malgrem). W pierwszym spotkaniu o awans do ósemki pokonały UKS 13 Białystok 36:18. O finał spotkały się z silną drużyną AZS AWF Warszawa.

- To kuźnia mistrzów olimpijskich. Świetni trenerzy, bardzo dobre warunki szkoleniowe, o których możemy jedynie pomarzyć. Ale my mieliśmy inne marzenia. Walka w finale - podkreśla trener UKS Hajduczek.

I to marzenie zostało spełnione. Szablistki „Hajduczka” pewnie pokonały szablistki z Warszawy 36:26.

- Przyszedł czas na finał. Pierwsza drużyna TMS Sosnowiec, czyli indywidualna mistrzyni Polski Ewa Zając, wicemistrzyni Polski Klaudia Kozieł i brązowa medalistka Paulina Porada. Czyli drużyna marzeń. Jaki był ostateczny wynik? – uśmiecha się Adam Sobczyk.

Od początku rywalizacja była niezwykle emocjonująca. Liczna grupa kibiców wspierała olsztyńskie szablistki.

- Nie oddaliśmy inicjatywy przeciwniczkom. Od pierwszego do ostatniego starcia. Jestem dumny z dziewczyn. Tylko my jako jedynie w Polsce zdołaliśmy przerwać dominację TMS Sosnowiec, gdzie dziewczęta trenują po okiem pięciu trenerów na specjalistycznej szermierczej sali, gdzie jest klasa sportowa szermiercza, ogromne dofinansowanie urzędu miasta - nie ukrywa wzruszenia trener UKS Hajduczek.

To było wielkie zwycięstwo. Po raz pierwszy w historii olsztyńskiej szermierki klub z naszego regionu zdobył tytuł Mistrza Polski. Szablistki UKS Hajduczek (Pola Domżalska, Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Klaudia Malgrem) pewnie pokonały faworytki z TMS Sosnowiec 36:29.

- Dziękuję zwłaszcza rodzicom zawodników. To dzięki nim Mistrzostwa Polski w szabli mogły odbyć się w Olsztynie - podkreśla Adam Sobczyk.

O udziale w turnieju zawodników UKS Riposta poinformował nas prezes klubu Dariusz Poziemski:

W turnieju startowali też szabliści UKS Riposta Olsztyn Z powodu choroby i operacji (wyrostek robaczkowy) nie mogła wystartować w Olsztynie najlepsza zawodniczka Dominika Szymaniak. Tym sam reprezentacja klubu nie mogła wystąpić w turnieju drużynowym dziewcząt. Przed Mistrzostwami Polski Młodzików zawodniczki UKS RIPOSTA OLSZTYN były w Polsce sklasyfikowane na 5 miejscu Dominika Träger, Anita Zaremba na 17 miejscu i wraz trzecią zawodniczką Dominiką Szymaniak miały bardzo duże szanse na osiągnięcie medalowych pozycji tak w turnieju indywidualnym jak i drużynowym w szabli.

W efekcie Dominika Trager zajęło dobre 11 miejsce. W play off miała najpierw wolny los, następnie pokonała Kingę Suszczyńską (UKS 13 Białystok) 12:5, i w potyczce o ćwierćfinał przegrała z Klaudią Kozieł (TMS Sosnowiec) 9:12. Anita Zaręba zakończyła turrniej na 25 miejscu. P fazie pucharowej odniosła zwycięstwo nad Maja Karlicką (Grodziski Kolub Szermierczy) 12:3, a następnie uległa Ewie Zając (TMS Sosnowiec) 8:12. W turnieju indywidualnym i drużynowym w szabli mężczyzn wzięli udział nasi najmłodsi zawodnicy. Był to ich pierwszy występ na tak dużym i poważnym turnieju.

Organizację Mistrzostw Polski Młodzików w szabli wsparli: Miasto Olsztyn, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, Warmińsko-Mazurska Federacja Sportu, Polski Związek Szermierczy, Agencja Rynku Rolnego, Hotel Wileński, MAG Dystrybucja - producent wody EVA ZDRÓJ, Sportowysklep.pl, Lewiatan, Maspex, R-GOL, Carrefour, Warmiński Bank Spółdzielczy.