Puchar Europy Kadetów Konin 2017 – Postęp niewątpliwy, ale jeszcze dużo pracy

Fot. nadesłane

W Koninie (23-24 września) odbył się Puchar Europy kadetów w szabli (roczniki 2001-2003). Na turniej przyjechały reprezentacje narodowe z 14 krajów. Najliczniejsze z USA - 40 zawodników, Rosji - 34 i Włoch - 31. Do szerokiej kadry narodowej Polski powołano 87 szablistów, w tym 10 z UKS Hajduczek Olsztyn. W sumie na planszach rywalizowało 255 szermierzy.

- Cieszy, że nasze wyniki w turniejach zostały zauważone przez trenerów kadry. Tak licznej grupy z naszego klubu na Pucharze Europy jeszcze nie było - komentuje Adam Sobczyk, trener UKS Hajduczek.

Zawody przeprowadzono według formuły, że po pierwszej grupie z rywalizacji opadało 20-30 proc. zawodników. Po drugiej do fazy play off kwalifikowało się 64najlepszych szablistów.

Jako pierwsi rywalizowali chłopcy. W reprezentacji Polski znaleźli się zawodnicy Hajduczka: Mikołaj Jurkiewicz, Piotr Kozłowski, Filip Kusak, Oskar Kusak i Krzysztof Rychta. Do drugiej fazy grupowej awansował jedynie Rychta. Niestety, w drugiej grupie nie wygrał żadnej walki i odpadł z turnieju.

- Oczywiście patrząc na miejsca chłopaków można wyciągnąć wnioski, że nie poszło im najlepiej. Jednak trzeba brać pod uwagę fakt, że do Polski przyjechali najmocniejsi zawodnicy z innych krajów. To trudny turniej, dodatkowo przychodzą emocje, które w szermierce mają ogromny wpływ na końcowy rezultat. Osobiście jestem bardzo zadowolony z ich wyników. Chciałbym podkreślić, że doskonale wypadł Oskar Kusak, rocznik 2005. W pierwszej grupie wygrał 2 walki i niewiele mu zabrakło do tego, by awansować dalej. Walczył z dużo starszymi - mówi Adam Sobczyk.

Ostatecznie, na 132 startujących zawodników, szabliści Hajduczka zajęli następujące lokaty: 90. Krzysztof Rychta, 93. Oskar Kusak, 114. Piotr Kozłowski, 120. Filip Kusak i 123. Mikołaj Jurkiewicz.

Na planszach w Koninie rywalizowały 123 zawodniczki, w tym szablistki z Hajduczka: Weronika Borkowska, Pola Domżalska, Nina Kondrusik, Aniela Kozłowska i Klaudia Malgrem. Dzięki wygranym walkom do drugiej fazy grupowej awansowały: Pola Domżalska, Aniela Kozłowska i Klaudia Malgrem.

- Warto podkreślić, że po pierwszych potyczkach w grupach z turnieju odpadły 32 zawodniczki, także sam fakt awansu trzeba uznać za sukces - podkreśla Sobczyk.

W drugiej grupie po dwie walki wygrały: Malgrem i Kozłowska. Niestety, o awansie do fazy play off decydowały pojedyncze trafienia. Klaudii do sukcesu zabrakło 3 trafień, a Anieli 5.

- Wiem, że obie czują niedosyt. Ale to dobry prognostyk, bo zawodnik spragniony sukcesu jest lepiej zmotywowany do pracy, choć obu zawodniczkom motywacji nie brakuje - uśmiecha się Sobczyk. Zauważa, że widoczny jest rozwój

obu zawodniczek. W poprzednim roku Malgrem zakończyła Puchar Europy na 94. miejscu, Kozłowska na 135. - Także efekty pracy widać, szczególnie u Anieli, która jest z rocznika 2005 i już po raz drugi, jako najmłodsza szablistka, znalazła się w kadrze Polski. W zeszłym roku była na Pucharze Europy przedostatnia, zadając jedynie 3 punktowane trafienia. W tym roku wygrała 4 walki i zabrakło jej jedynie 5 trafień do awansu do fazy pucharowej. To ogromny skok w rozwoju zawodnika - podkreśla trener.

Ostatecznie na 123 zawodniczki z 12 krajów szablistki z Hajduczka uplasowały się na miejscach: Klaudia Malgrem 71., Aniela Kozłowska 72., Pola Domżalska 77., Weronika Borkowska 111., Nina Kondrusik 115.

W Pucharze Europy startowały również dwie zawodniczki z UKS Riposta Olsztyn: Aleksandra Romańczyk i Dominika Trager. Do drugiej fazy grupowej awansowała Trager. Tu jednak nie wygrała żadnej walki i ostatecznie zajęła 82. miejsce. Romańczyk zakończyła rywalizację na 95. miejscu.

Żadna z Polek nie awansowała do grona 16 najlepszych zawodniczek, a najlepsza zajęła 27. miejsce. Najwyżej sklasyfikowany polski szablista zajął 15. lokatę.

Wyniki Pucharu Europy w Koninie

Chłopcy

1 miejsce - James Linder - USA

2 miejsce - Giorgio Marciano - Włochy

3 miejsce - Oleg Yuzhakov - Rosja

3 miejsce - Kamar Skeete - USA

……………………………………..

90. Krzysztof Rychta - UKS Hajduczek Olsztyn

93. Oskar Kusak - UKS Hajduczek Olsztyn

114. Piotr Kozłowski - UKS Hajduczek Olsztyn

120. Filip Kusak - UKS Hajduczek Olsztyn

123. Mikołaj Jurkiewicz - UKS Hajduczek Olsztyn

Dziewczęta

1 miejsce – Alexis Anglade - USA

2 miejsce – Honor Johnson - USA

3 miejsce – Oleksandra Bondar - Ukraina

3 miejsce – Mariya Zinyukhina - Rosja

……………………………………..

71. Klaudia Malgrem - UKS Hajduczek Olsztyn

72. Aniela Kozłowska - UKS Hajduczek Olsztyn

77. Pola Domżalska - UKS Hajduczek Olsztyn

82. Dominika Trager - UKS Riposta Olsztyn

95. Aleksandra Romańczyk - UKS Riposta Olsztyn

111. Weronika Borkowska - UKS Hajduczek Olsztyn

115. Nina Kondrusik - UKS Hajduczek Olsztyn

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn