MP Juniorów (szabla) Warszawa 2018 – Olsztynianie pną się w hierarchii, Czarek Białecki przesądził o złocie w "drużynówce"

Fot. nadesłane

W Warszawie odbywały się (27/28 stycznia) Mistrzostwa Polski Juniorów w szabli. Startowali reprezentanci klubów olsztyńskich: UKS Hajduczek i UKS Riposta. W  rywalizacji indywidualnej 14 miejsce zajęła Dominika Trager (UKS Riposta), a wśród chłopców, na 18 pozycji sklasyfikowano Krzysztofa Rychtę (UKS Hajduczek). W rywalizacji drużynowej na medale jeszcze za wcześnie, ale postawa dobra. Za to złoto zdobył mieszkaniec Barczewa Cezary Białecki, tyle że dla MUKS Victor W-wa.

UKS Hajduczek reprezentowany w MP jest przez cztery zawodniczki - Weronikę Borkowską, Polę Domżalską, Klaudię Malgrem i Grażynę Płoską oraz trzech zawodników - Piotra Kozłowskiego, Filipa Kusaka i Krzysztofa Rychtę. W składzie UKS Riposta są trzy szablistki: Dominika Trager, Aleksandra Romańczyk i Anita Zaręba.

Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Trener Kadry Narodowej Mężczyzn pan Krzysztof Grzegorek. Pierwsi walki stoczyli juniorzy. Do drugiej tury walk grupowych awansowali: Filip Kusak i Krzysztof Rychta. Piotr Kozłowski zajął 53 miejsce. Dzięki wygranym pojedynkom w drugich grupach - Filip Kusak 2/5 i Krzysztof Rychta 5/5 obaj awansowali do turnieju głównego. Krzysztof od razu do grona 32 zawodników. Filip Kusak musiał uznać wyższość zawodnika AZS AWF Katowice Miłosza Bończak 12:15, ostatecznie zajmując 35 miejsce. Krzysztof Rychta na drodze do najlepszej szesnastki Polski spotkał zawodnika Dragona Łódź Michała Ryczkowskiego i po zaciętym pojedynku 12:15 skończył turniej na rewelacyjnym 18 miejscu. Wszyscy zawodnicy olsztyńskiego klubu to juniorzy młodsi. Dzięki zajętym przez Krzysztofa i Filipa miejscom nasza drużyna męska na niedzielny turniej Drużynowych Mistrzostw Polski została rozstawiona z numerem 5 i od razu znalazła się w gronie najlepszych ośmiu drużyn w Polsce. W turniej wystąpił wychowanek UKS Hajduczek, a obecnie zawodnik MUKS Victor Warszawa Cezary Białecki. Pochodzący z Barczewa szablista zajął 11 miejsce, co w jego przypadku jest raczej porażką.

Jak walczyły juniorki? Z zawodniczek Hajduczka po walkach grupowych do turnieju głównego awansowały Weronika Borkowska 3/11, Pola Domżalska 3/10 i Klaudia Malgrem 5/10. W play off o najlepszą szesnastkę Mistrzostw wszystkie musiały uznać wyższość swoich przeciwniczek zajmując miejsca Klaudia Malgrem 20, Pola Domżalska 23, Weronika Borkowska 31, Grażyna Płoska 42. Również w tej grupie zawodniczek znalazły się dziewczęta będące jeszcze juniorkami młodszymi, jedyną juniorką jest Grażyna Płoska. Olsztynianki z UKS Hajduczek zostały rozstawione na niedzielny turniej z numerem 7 i o wejście do najlepszej ósemki Mistrzostw stoczą pojedynek z UKS Szabla Brzoza.

Z szablistek UKS Riposta do fazy play off przeszły Dominika Trager i Aleksandra Romańczyk. Ta pierwsza wygrała pierwszy pojedycek z Michaliną Fic (KKSZ Konin) 15:6, a następnie przegrała z Natalia Gałecką (AZS AWF Warszawa) 12:15, zajmując ostatecznie 14 lokatę. Aleksandra Romańczyk poniosła porażkę z Barbarą Szulc (OŚ AZS Poznań) 9:15, co dało jej 24 pozycję. Anita Zaręba przepadła w eliminacjach.

ret2

Klasyfikacja juniorek

1 CIEŚLAR Zuzanna ZAGŁĘBIOWSKI KLUB SZERMIERCZY

2 KURZYNA Urszula UKS 13 BIAŁYSTOK

3 MAZUREK Marta AZS AWF WARSZAWA

3 NOWINOWSKA Natalia KKSZ KONIN

5 GAŁECKA Natalia AZS AWF WARSZAWA

6 MARCINIAK Agata O.Ś.AZS POZNAŃ

7 SZULC Barbara O.Ś. AZS POZNAŃ

8 WALAS Natalia TMS SOSNOWIEC

.........................................................

14 TRAGER Dominika UKS RIPOSTA OLSZTYN

20 MALGREM Klaudia UKS HAJDUCZEK OLSZTYN

23 DOMŻALSKA Pola UKS HAJDUCZEK OLSZTYN

24 ROMAŃCZYK Aleksandra UKS RIPOSTA OLSZTYN

42 PŁOSKA Grażyna UKS HAJDUCZEK OLSZTYN

45 ZARĘBA Anita UKS RIPOSTA OLSZTYN

Klasyfikacja juniorów

1 LADEMANN   Karol AZS AWF WARSZAWA

2 BRONISZEWSKI Jakub   MUKS VICTOR WARSZAWA

3 HRYCIUK Szymon PAŁAC MŁODZIEŻY KATOWICE

3 SZCZEPANIK Piotr MUKS VICTOR WARSZAWA

5 NOWAK Franciszek AZS AWF WARSZAWA

6 DZIUBLEWSKI Maurycy KKSZ KONIN

7 PROKOPOWICZ Mateusz UKS 13 BIAŁYSTOK

8 GÓRSKI Mikołaj ZAGŁĘBIOWSKI KLUB SZERMIERCZY

..........................................................................

11 BIAŁECKI Cezary MUKS VICTOR WARSZAWA

18 RYCHTA Krzysztof UKS HAJDUCZEK OLSZTYN

35   KUSAK Filip UKS HAJDUCZEK OLSZTYN

53   KOZŁOWSKI Piotr UKS HAJDUCZEK OLSZTYN

ret1

Turniej drużynowy

W drugim dniu Mistrzostw Polski juniorów w szabli odbywających się w Warszawie rozegrano turnieje drużynowe z udziałem zespołów UKS Hajduczek i UKS Riposta.

UKS Hajduczek reprezentowały dwie drużyny : męska w składzie: Piotr Kozłowski, Filip Kusak i Krzysztof Rychta oraz żeńska w składzie: Weronika Borkowska, Pola Domżalska, Klaudia Malgrem i Grażyna Płoska.

Pierwsze walczyły dziewczęta, o wejście do najlepszej ósemki Mistrzostw. Po zaciętym pojedynku pokonały drużynę UKS Szabla Brzoza 45:41. Następnie stoczyły mecz z UKS 13 Białystok , o wejście do czwórki turnieju. Starsze zawodniczki z Białegostoku okazały się silniejsze. Olsztynianki po porażce 27:45 znalazły się w gronie drużyn walczących o miejsca 5-8. Kolejny mecz z OŚ AZS Poznań wygrały 45:42 i walczyły o miejsca 5-6. Ostatnie spotkanie z ITMS Sosnowiec zakończył się wynikiem 43:45 i ostatecznie zawodniczki UKS Hajduczek stały się VI drużyną Mistrzostw Polski. UKS Riposta zajęła dziewiąta lokatę. Najpierw przegrał przy remisie 45:45 z AZS AWF II Warszawa, a następnie pokonał 45:40 UKS Szabla Brzoza

Zawodnicy UKS Hajduczek Olsztyn dzięki bardzo dobrym wynikom znaleźli się bezpośrednio w najlepszej ósemce Turnieju. Pierwszy pojedynek - o wejście do czwórki - stoczyli z AZS AWF Warszawa. Musieli uznać wyższość starszych kolegów ulegając 32:45. Kolejny mecz w strefie miejsc 5-8 z zawodnikami ZKS Sosnowiec zakończył się wynikiem 23:45. Tym samym olsztynianie musieli zawalczyć o miejsca 7-8. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i umiejętnościom pokonali drużynę Akademii Integracji 45:34 i zajęli VII miejsce Mistrzostw Polski juniorów.

Zdaniem trenera Roberta Mrówczyńskiego dla obu drużyn Hajduczka był to bardzo udany start. Ekipa męska licząca trzech zawodników, młodszych od większości pozostałych ( MP do lat 20 ,a nasi zawodnicy roczniki 2002 i 2003) pokazała, że jest w niej duży potencjał i przy systematycznych treningach w przyszłości będzie się bardzo liczyła w ważnych turniejach szermierczych. Drużyna dziewcząt również udowodniła swoje umiejętności. Biorąc pod uwagę, że dwie z naszych zawodniczek poza przeciwniczkami walczyły również z chorobą, ich wynik można uznać za rewelacyjny. Sposób walki drużyny żeńskiej pozwala oczekiwać miejsc w ścisłych czołówkach turniejów w niedalekiej przyszłości.

z44678006

Czarek Białecki złoty w drużynówce, on przechylił szalę zwycięstwa

W turnieju drużynowym doskonale radzili sobie szabliści MUKS Victor Warszawa z Cezarym Białeckim w składzie Od pierwszej walki Czarek spisywał się rewelacyjnie nie przegrywając żadnej walki, dodatkowo motywując swoich kolegów do koncentracji przed następnymipotyczkami. MUKS Victor dotarł do półfinał, gdzie spotkał się Zagłębiowskim klubem Szermierczym Sosnowiec. Od początku zespół MUKS-u dominował i wygrał zdecydowanie 45-20. Rywalem w finale był AZS AWF Warszawa z mistrzem Polski Juniorów z poprzedniego dnia Karolem Ledemannem . Spotkanie o tytuł było bardzo wyrównane, każda z drużyn chciała zostać Mistrzem Polski. W ostatniej walce decydującej o mistrzostwie Czarek spotkał się z Karolem. Pojedynek był bardzo wyrównany, ale odpowiedzialność za cały zespół jeszcze bardziej zmobilizowała Czarka, który zwyciężył i przesądził o zdobyciu złotego medalu przez MUKS Victor Warszawa. Radość mieszkańca Barczewa po tej walce była ogromna. Udowodnił, że nadal należy do ścisłej czołówki .Po raz ósmy stanął na podium Mistrzostw Polski, co szczególnie przypadku juniora jest godne uznania.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn