III Puchar Polski juniorek młodszych Konin 2018 – Ofensywa olsztyńskiej szabli trwa, kolejne wyzwania wymagają wsparcia

Fot. nadesłane

W sobotę (10 lutego) w Koninie dziewcząt odbył się III Puchar Polski juniorek młodszych w szabli - trzeci turniej klasyfikacyjny tej kategorii wiekowej obejmującej roczniki 2001-2003. Prawo startu w turnieju miały również zawodniczki z młodszej kategorii wiekowej - młodzik. W Pucharze Polski wystartowało w sumie 66 zawodniczek z całej Polski. Olsztyński klub UKS Hajduczek reprezentowało pięć szablistek, UKS Ripostę – trzy

UKS Hajduczek to: Weronika Borkowska, Pola Domżalska, Nina Kondrusik (młodzik2004 r.), Aniela Kozłowska (młodzik 2005 r.) i Klaudia Malgrem. Po walkach grupowych wszystkie szablistki Hajduczka zakwalifikowały się do fazy play-off. W walce tabeli 64 Pola przegrała pierwszą walkę z Kingą Suszyńską 3:15, Weronika Borkowska z Natalią Koziarską (KKSZ Konin) 14:15, a Nina Kondrusik z Marią Oudejans (AZS AWF Warszawa) 12:15.

Ze względu na dobrą lokatę po fazie grupowej Klaudia Malgrem od razu walczyła w fazie 32 play-off. Tu spotkała się z Aleksandrą Romańczyk (UKS Riposta Olsztyn) przegrywając po wyrównanej walce 14:15. Najlepiej z zawodniczek UKS Hajduczek Olsztyn wypadła w turnieju młodziczka Aniela Kozłowska. Po niezbyt udanych walkach w grupach, w fazie play-off 64 walczyła z Justyną Nowik (UKS 13 Białystok), wygrywając 15:5. Następnie pokonała Julię Szymańską (KKSZ Konin) 15:12, by w walce o ćwierćfinał ulec przyszłej finalistce turnieju Zuzannie Lenkiewicz (TMS Sosnowiec) 9:15. Aniela ostatecznie zakończyła turniej na 15. miejscu (na zdjęciu po zwycięskiej walce ze znacznie starszą Julią Szymańską)

W najlepszej 16 turnieju zakończyły rywalizację dwie zawodniczki UKS Riposta Olsztyn. Do fazy play-off nie zakwalifikowała się Dominika Szymaniak. Jej dwie klubowe koleżanki Dominika Trager i Aleksandra Romańczyk weszły do play off. Romańczyk pokonała w pierwszej walce Weronikę Kołucką (OŚ AZS Poznań) 15:3, następnie Klaudię Malgrem (UKS Hajduczek Olsztyn) 15:14, by w walce o ćwierćfinał ulec Emilii Rowińskiej (AZS AWF Warszawa) 13:15. Dominika walczyła z: Jagodą Skowrońską (AZS AWF Warszawa) 15:10, następnie Alicję Papuzińską (KKSZ Konin) 15:10, by w walce o ćwierćfinał uznać wyższość Pauliny Porady (TMS Sosnowiec) 13:15.

Trzy zawodniczki z Olsztyna w najlepszej 16 turnieju to bardzo dobry wynik naszych szablistek. Muszą walczyć z zawodniczkami, które trenują w klubach, które mają znacznie wyższe dofinansowanie ze strony miasta. Dzięki temu sekcje mają możliwość zatrudnienia po 5 trenerów.

- Dwa kluby z Sosnowca mają dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł, jeden klub z Białegostoku 90 tys. Dwa kluby z Olsztyna otrzymały 25 tys. zł. Oczywiście jesteśmy wdzięczni za pomoc, ale ona nie pozwala na rozwój tej dyscypliny sportu w naszym mieście - uważa Krzysztof Kozłowski, rzecznik prasowy UKS Hajduczek Olsztyn.

Bardzo dobrze oceniają występ swoich zawodników trenerzy obu klubów. Kazimierz Zaręba, trener kadry województwa warmińsko-mazurskiego i UKS Riposta Olsztyn nie ukrywał zadowolenia z wprowadzenia trzech zawodniczek do najlepszej 16 turnieju. Podobnie trener UKS Hajduczek Olsztyn Adam Sobczyk.

- Obecnie z naszymi zawodniczkami pracują dwaj trenerzy z Warszawy, Robert Mrówczyński i Adam Sęczek. To ogromny wysiłek przede wszystkim rodziców, którzy chcą stworzyć swoim dzieciom jak najlepsze warunki treningów. Nasze szablistki podczas turnieju wspomagał trener Robert Mrówczyński. Dziękuję mu za to - podkreśla Adam Sobczyk.

Dzięki współpracy z trenerami z Warszawy, aż dziewięcioro szablistów z Hajduczka zakwalifikowało się na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, która w 2018 roku odbędzie się w Koninie. W turnieju indywidualnym, oprócz dwóch zawodniczek UKS Riposta Olsztyn (Dominika Trager i Aleksandra Romańczyk), wystąpią szabliści z UKS Hajduczek Olsztyn: Weronika Borkowska, Pola Domżalska, Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Klaudia Malgrem, Mikołaj Jurkiewicz, Piotr Kozłowski, Filip Kusak i Krzysztof Rychta.

– Wszystko dzięki determinacji trenerów i niezwykłej pracy zawodników. To historyczny wynik - zauważa Adam Sobczyk.

Wyniki Pucharu Polski III juniorów młodszych w Koninie

1. miejsce - Roksana Bartosz - Dragon Łódź

2. miejsce - Zuzanna Lenkiewicz (TMS Sosnowiec)

3. miejsce - Julia Cieślar - Zagłębiowski Klub Szermierczy

3. miejsce - Emilia Rowińska (AZS AWF Warszawa)

…………………………………

13. miejsce - Aleksandra Romańczyk - Riposta Olsztyn

14. miejsce - Dominika Trager – Riposta Olsztyn

15. miejsce - Aniela Kozłowska - UKS Hajduczek Olsztyn

20. miejsce - Klaudia Malgrem - UKS Hajduczek Olsztyn

33. miejsce - Weronika Borkowska - UKS Hajduczek Olsztyn

34. miejsce - Nina Kondrusik - UKS Hajduczek Olsztyn

36. miejsce - Pola Domżalska - UKS Hajduczek Olsztyn

49. miejsce - Dominika Szymaniak - UKS Riposta Olsztyn

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn