41. Challenge Wratislavia 2018 – Aniela Kozłowska walczyła jak natchniona i dotarła na podium

Fot. nadesłane

Zakończył się 41. Challenge Wratislavia, nazywany w szermierczym świecie „mistrzostwami świata dzieci w szermierce”. W czwartek i piątek (22/23 marca)rywalizowali szpadziści, w sobotę i niedzielę - floreciści. W poniedziałek (26 marca) na planszach stanęli szabliści. W trzech kategoriach wiekowych w broni szabla wystartowało 639 zawodników z 21 krajów świata.

Jedyny medal dla Polski w szabli zdobyła zawodniczka UKS Hajduczek Olsztyn Aniela Kozłowska. W całym turnieju przegrała tylko jedną walkę o wejście do finału z późniejszą zwyciężczynią Antonią Papatheodoru z Grecji, zajmując III miejsce.

– To ogromny sukces, zważywszy na fakt, że do najlepszej ósemki turnieju we wszystkich kategoriach wiekowych nie zakwalifikował się, oprócz Anieli, żaden polski zawodnik. A w gronie 639 zawodników startowało 178 polskich szablistów - podkreśla trener UKS Hajduczek Adam Sobczyk.

Rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach wiekowych: 2003-2004; 2005-2006; 2007 i młodsi. W grupie 178 reprezentantów naszego kraju znalazło się 21 szablistów z olsztyńskiego klubu UKS Hajduczek.

gt4

Pierwsi rywalizację rozpoczęli najstarsi szabliści: Szymon Błaszkiewicz-Kumar, Filip Kusak, Piotr Kozłowski i Kacper Staniszewski. Do fazy play-off nie zakwalifikował się Szymon. Swoje pierwsze walki pucharowe przegrali: Filip Kusak z Ioannisem Romanosem (Grecja) 6:15, Piotr Kozłowski z Marcelem Broniszewskim 13:15, zaś Kacper Staniszewski z Zalanem Vargasem (Węgry) 7:15.

Następne walczyły najstarsze szablistki „Hajduczka”: Pola Domżalska, Klaudia Malgrem i Nina Kondrusik. Po fazie grupowej wszystkie zakwalifikowały się do fazy pucharowej. Swoją pierwszą walkę przegrała Pola Domżalska z Emmą Brunner (Niemcy) 5:15. Klaudia Malgrem pokonała Theodorę Neagu (Rumunia) 15:11, przegrywając kolejną walkę z Victorią Papai (Węgry) 8:15. Również Nina Kondrusik pierwsze stracie wygrała z Julią Szlagą (Grodziski Klub Szermierczy) 15:13, by ulec w kolejnej Elizavetcie Kovalevej (Rosja) 8:15. Nina zakończyła turniej na 24. miejscu, jako najwyżej sklasyfikowana Polka.

W kategorii wiekowej U13 (2005-2006) wystartowało pięciu szablistów z „Hajduczka”: Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Oliwier Kowalski, Oskar Kusak i Jakub Daszewski. Do drugiej fazy awansowało dwóch zawodników. Oliwier Kowalski w pierwszym starciu pokonał Finna Reekie (Szkocja) 12:8, by kolejną przegrać z Jarlem Kurbisem (Niemcy) 2:12. Podobnie Oskar Kusak - pierwszą wygrał z Vladimirem Yadogalvisem (Bułgaria) 12:11, by przegrać drugą z Ivanem Nedashkovskim (Rosja) 7:12. Oskar zakończył turniej na 24. miejscu, jako najwyżej sklasyfikowany Polak.

vat3

Najwięcej radości przyniosła rywalizacja szablistek w tej kategorii wiekowej, w której zaprezentowały się olsztyńskie zawodniczki: Alicja Woźniak i Aniela Kozłowska. Do fazy pucharowej awansowała Aniela Kozłowska, pokonując w grupie wszystkie rywalki. W kolejnych walkach pokonała kolejno, docierając do półfinału: Lexie Craze (Wielka Brytania) 12:6; Mariję Kravchenko (Ukraina) 12:4 i Danę Schemp (Niemcy) 12:4. W ćwierćfinale pewnie pokonała Margaritę Duginę (Rosja) 12:5. W półfinale musiała uznać wyższość późniejszej zwyciężczyni turnieju Antoni Papatheodoru (Grecja) 6:12. Aniela Kozłowska zdobyła jedyny medal dla Polski w broni szabla podczas 41. Challenge Wratislavia.

- Na pewno czuję radość, ale też trochę niedosyt. Dziś świętuję sukces. Ale już od jutra kolejne treningi. Chciałabym podziękować trenerom, panu Adamowi Sobczykowi, Adamowi Sęczkowi oraz pani Kseni Zajączkowskiej, jak i panu Dariuszowi Nowickiemu. Dzięki nim mogę się dalej rozwijać - mówi Aniela Kozłowska z UKS Hajduczek Olsztyn.

W kategorii wiekowej do lat 11 chłopców wystartowali: Antoni Adamczyk, Krzysztof Woźniak i Olgierd Budkiewicz. Żaden z nich nie zakwalifikował się do fazy play-off.

W tej kategorii startowały również dziewczęta: Elżbieta Mejłun, Karolina Mejłun, Amelia Komar, Antonina Dobies. Swoje pierwsze walki pucharowe przegrały: Amelia Komar z Anną Kaczorowską (AZS AWF Warszawa) 1:8 i Antonina Dobies z Anną Landsleitner (Niemcy) 6:8.

- Kolejny Challenge Wratislavia za nami. Gratuluję każdemu zawodnikowi wyniku - podsumowuje Adam Sobczyk.

Zawodnicy UKS Hajduczek biorą udział w programie współfinansowanym przez Urząd Miasta w Olsztynie - „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział wogólnopolskim współzawodnictwie sportowym”.

vat1

Wyniki

U15

chłopcy (153 zawodników)

1. Mate Zadravecz - Węgry

2. Marco Sovar - Rumunia

3. Radu Nitu - Rumunia

3. Samuel Bondar - Niemcy

………………………………………………..

67. Piotr Kozłowski - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

71. Filip Kusak - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

95. Kacper Staniszewski - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

150. Szymon Błaszkiewicz-Kumar - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

dziewczęta (106 zawodniczek)

1. Viktoria Papai - Węgry

2. Xenia Lackmann - Niemcy

3. Daria Bulba - Ukraina

3. Alina Hornak - Niemcy

………………………………………………..

23. Nina Kondrusik - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

27. Klaudia Malgrem - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

52. Pola Domżalska - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

Fot. Katarzyna Malgrem

U13

chłopcy (123 zawodników)

1. Dmytrii Kolobaiev - Ukraina

2. Huba Biro - Węgry

3. Alexander Vidar - Islandia

3. Casian Cidu - Ruminia

………………………………………………..

24. Oskar Kusak - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

64. Oliwier Kowalski - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

94. Łukasz Kowalczyk - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

113. Krzysztof Dowgierd - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

121. Jakub Daszewski - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

vat2

dziewczęta (100 zawodniczek)

1. Antoni Papatheodoru - Grecja

2. Polina Kashina - Rumunia

3. Aniela Kozłowska - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

3. Lilli-Rosa Walter - Niemcy

………………………………………………..

91. Alicja Woźniak - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

U11

chłopcy (95 zawodników)

1. Nikolaos Pergamalis - Grecja

2. Karl Dunger - Niemcy

3. Viktor Kitenov - Bułgaria

3. Horia Nitu - Rumunia

………………………………………………..

74. Antoni Adamczyk - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

80. Krzysztof Woźniak - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

83. Olgierd Budkiewicz - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

dziewczęta (62 zawodniczki)

1. Lauren Dubois - USA

2. Aria Bevacqua - USA

3. Vlada Sidelnikova - Bułgaria

3. Viktoria Korotchenko - Ukraina

………………………………………………..

34. Antonina Dobies - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

44. Amelia Komar - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

60. Elżbieta Mejłun - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

61. Karolina Mejłun - Polska; UKS Hajduczek Olsztyn

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn