MP Młodzików Sosnowiec 2018 – Nie jeździmy już tylko po naukę, zdobywamy medale...

W miniony weekend (9-10 czerwca) w Sosnowcu odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w szabli. Na turniej przyjechało w sumie 176 młodych szermierzy, by rywalizować o tytuł indywidualnego i drużynowego mistrza kraju , wśród nich 15 zawodników z UKS Hajduczek Olsztyna oraz 12 z UKS Riposta.

- Mistrzostwa są ostatnim turniejem w sezonie. Wieńczą całoroczną pracę. Nasi szabliści ciężko pracowali, najlepsi mają za sobą już po 14 startów w tym sezonie. A wyniki? Są zawsze niewiadomą. Tak już jest, że takie turnieje rządzą się często swoimi prawami - mówił jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji trener UKS Hajduczek Olsztyn, Adam Sobczyk.

Pierwszego dnia mistrzostw odbyła się rywalizacja indywidualna. Na początku na planszach stanęli olsztyńscy szabliści z UKS Hajduczek: Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd, Szymon Błaszkiewicz-Kumar, Krzysztof Woźniak, Kacper Staniszewski, Krzysztof Czerwiński, Antoni Adamczyk i Łukasz Kowalczyk oraz z UKS Riposta: Alan Krych, Stefan Mażewski, Kajetan Niedźwiecki, Bartłomiej Obniski, Korneliusz Polakowski, Jakub Wesołowski, Andrzej Wysocki i Paweł Zastawny.

Po dwóch fazach grupowych do pucharów zakwalifikowali się (UKS Hajduczek): Szymon Błaszkiewicz-Kumar, Kacper Staniszewski, Krzysztof Dowgierd i Oskar Kusak oraz (UKS Riposta) Kajetan Niedźwiecki, Bartłomiej Obniski, Korneliusz Polakowski, Jakub Wesołowski. Po pierwszych walkach play off do drugiej fazy awansowali: Oskar Kusak, Bartłomiej Obniski i Jakub Wesołowski. Oskar Kusak przegrał walkę z Mateuszem Mańczakiem (KKSZ Konin) 11:12, Bartłomiej Obniski z Filipem Józefowskim (Pałac Młodzieży Katowice) 4:12. Swoją walkę wygrał Jakub Wesołowski z Bartoszem Markerem (TMS Sosnowiec) 5:12, by przegrać kolejną z Wojciech Kaczmarczykiem (KKSZ Konin) 6:12.

Jako drugie rywalizowały dziewczęta z UKS Hajduczek: Antonina Dobies, Alicja Woźniak, Elżbieta Mejłun, Karolina Mejłun, Amelia Komar, Nina Kondrusik i Aniela Kozłowska oraz z UKS Riposta: Katarzyna Krzewska, Julia Mikulska- Bąk, Aleksandra Suliga i Dominika Szymaniak. Po dwóch fazach grupowych do play-off zakwalifikowały się: (UKS Hajduczek) Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Antonina Dobies oraz (UKS Riposta) Katarzyna Krzewska, Dominika Szymaniak i Julia Mikulska-Bąk. Pierwszy puchar przegrała Antonina Dobies z Julią Pilewską (TMS Sosnowiec) 4:12. Katarzyna Krzewska pokonała Martę Orzechowską (Grodziski Klub Szermierczy) 12:4, by w kolejnej ulec Paulinie Poradzie (TMS Sosnowiec) 1:12. Dominika Szymaniak wygrała z Julią Borowik (UKS 13 Białystok) 12:6, przegrywając kolejną z Kaliną Kordel (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 5:12.

er2

Najwięcej emocji towarzyszyło rywalizacji zawodniczek UKS Hajduczek – Niny Kondrusik i Anieli Kozłowskiej. Nina wygrała po kolei walki z Nadią Białotą (TMS Sosnowiec) 12:3, Martą Zielińską (Kolejarz 24 Katowice) 12:6 znajdując się w gronie najlepszych 8 zawodniczek mistrzostw. W ćwierćfinale uległa jednak Zuzannie Poradzie (TMS Sosnowiec) 1:12, kończąc rywalizację na 6. miejscu. Aniela Kozłowska pokonała kolejno: Amelię Górowską (Dragon Łódź) 12:2 i Karolinę Kordel (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 12:7, by w walce o półfinał, po wyrównanej walce ulec Paulinie Poradzie (TMS Sosnowiec) 11:12.

- Anieli zabrakło jednego trafienia, by wrócić do Olsztyna z indywidualnym medalem Mistrzostw Polski. Walka była emocjonująca, wyrównana. Oczywiście szkoda tej ostatniej akcji, ale taki jest sport. Nina zrobiła świetny wynik. Zaprezentowała się bardzo dobrze w każdej z walk - podkreśla trener UKS Hajduczek, Adam Sobczyk.

Drugiego dnia odbyła się rywalizacja drużyn - 15 drużyn dziewcząt i 22 drużyny chłopców.

- I ten dzień będziemy długo pamiętać. Chłopcy doszli do ćwierćfinału, a nasze dziewczęta stanęły na wysokości zadania, przysparzając nam moc emocji - komentuje Adam Sobczyk.

Drużyna I UKS Hajduczek (Oskar Kusak, Kacper Staniszewski, Krzysztof Dowgierd, Szymon Błaszkiewicz-Kumar) w pierwszym meczu pokonała ZKS Sosnowiec 36:17, w drugim Akademię Integracji 36:26, by w ćwierćfinale ulec drużynie Pałac Młodzieży Katowice 19:36. W kolejnym spotkaniu pokonali UKS Ripostę Olsztyn 36:28, jednak w walce o 5. miejsce ulegli UKS 13 Białystok 33:36, zajmując ostatecznie 6. miejsce. Drużyna I UKS Riposta (Niedźwiecki, Obniski, Polakowski, Wesołowski) uplasowała się na 7. miejscu. Drugie drużyny zajęły odpowiednio: II UKS Hajduczek 21. miejsce (Antoni Adamczyk, Krzysztof Czerwiński, Łukasz Kowalczyk, Krzysztof Woźniak), II UKS Riposta (Krych, Mażewski, Wysocki, Zastawny) 20. miejsce.

O medale walczyło 15 drużyn dziewcząt.

- Mamy dwie dobre szablistki - Ninę i Anielę, które uzupełniliśmy początkującymi zawodniczkami. Tu w meczach liczy się każdy zdobyty punkt, a najtrudniejsza jest ostatnia walka. Dziewczyny ustaliły, że kończącą mecze będzie Aniela - komentuje trener UKS Hajduczek Olsztyn.

Drużyna I UKS Hajduczek Olsztyn (Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Alicja Woźniak, Antonina Dobies) w pierwszym meczu pewnie pokonała AZS AWF Warszawa 36:26, w kolejnym II TMS Sosnowiec 36:29 awansując do półfinału, gdzie spotkały się z faworytkami I TMS Sosnowiec. W walce o finał przegrały 20:36. W meczu o 3. miejsce spotkały się z silną drużyną KKSZ Konin.

- Przed dwoma kończącymi mecz walkami nasze szablistki przegrywały 28:24. Nina zmniejszyła różnicę z czterech do jednego punktu, kończąc swoją świetną walkę stanem 31:32 dla Konina. Na planszę wyszła Aniela. Po kilkunastu akcjach był już stan 35:34 dla przeciwniczek. Tu Aniela zachowała do końca zimną krew, nie ulegając emocjom. Pewnie wykonała akcję na wyrównanie 35:35, by w kolejnej zrobić akcję na jedną lampę, tak żeby nie było wątpliwości, kto zdobywa brązowy medal - komentuje Adam Sobczyk.

Emocje w końcówce meczu były ogromne. - Na dwie akcje przed, kiedy Aniela musiała zdobyć 2 trafienia i nie mogła zrobić żadnego błędu, po prostu zamknęłam oczy. Po reakcji naszych kibiców wiedziałam, że wyrównała, a po wybuchu radości, że to my wrócimy do domów z brązowym medalem - wspomina Nina Kondrusik.

Wszystkie zawodniczki z drużyny podkreślają, że stworzyły zespół, który sobie ufa i wspólnie wspiera.

- To jest ważne, szczególnie dla zawodniczki kończącej rywalizację. Kiedy czuje się wsparcie i zrozumienie, dobre słowa otuchy, kiedy coś nie wyjdzie, to człowieka buduje, powoduje, że można lepiej poradzić sobie z obciążeniem psychicznym. Jesteśmy szczęśliwe. Wszystkie byłyśmy dziś po prostu rewelacyjne - podkreśla, uśmiechając się, Aniela Kozłowska.

Drużyna I UKS Riposta (Krzewska, Mikulska-Bąk, Suliga, Szymaniak) zajęła ostatecznie 12. miejsce, zaś zespół II UKS Hajduczek (Amelia Komar, Elżbieta Mejłun, Karolina Mejłun) miejsce 15.

Podsumowując Mistrzostwa Polski trener Adam Sobczyk podkreśla, że wszyscy zawodniczki Hajduczka zrobili bardzo dobre wyniki. Dla każdego z nich była to okazjana zdobycie kolejnych doświadczeń.

- Gratuluję wszystkim zawodnikom i drużynom - podkreśla.

er5

Kilkoro szablistów z UKS Hajduczek Olsztyn uczy się w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Świętej Rodziny. Szkoła od dłuższego czasu prowadzi zajęcia dodatkowe z szermierki dla swoich uczniów. To przy tej placówce ma powstać klasa sportowa o profilu szermierki, jak również planowana jest budowa profesjonalnej sali szermierczej. Aby ten ambitny plan został zrealizowany, szkoła musi zakupić od miasta grunty pod budowę sali sportowej. Obecnie Stowarzyszenie Świętej Rodziny (organ prowadzący szkołę) czyni starania w celu pozyskania od miasta terenu pod budowę. Kolejny sukces olsztyńskich szablistów jest dowodem na to, że warto w Olsztynie rozwijać tę dyscyplinę sportu i wspierać takie inicjatywy. Obecnie trenera szablistów UKS Hajduczek Adama Sobczyka wspomagają trenerzy z Warszawy Adam Sęczek i Robert Mrówczyński.

- Liczymy na przychylność władz miasta i pozytywną decyzję, co do sprzedaży gruntu szkole katolickiej. To stworzy możliwości rozwoju naszych szablistów w Olsztynie. Dziś najlepsi wyjeżdżają do innych ośrodków, na czym traci nie tylko klub, ale też i Olsztyn - dodaje trener Sobczyk.

- Jesteśmy pełni nadziei, że uda się pozyskać teren i wyjść naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej i dalej rozwijać dzieci i młodzież, stwarzając im jak najlepsze warunki do uprawiania sportu - podkreśla prezes Stowarzyszenia Świętej Rodziny Andrzej Olszewski.

UKS Hajduczek wspierany jest przez Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie i Termy Warmińskie. Zawodnicy biorą udział w programie współfinansowanym przez Urząd Miasta w Olsztynie - „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym”. Wyjazd olsztyńskich szablistów dofinansowała Warmińsko-Mazurska Federacja Sportu.

er1

Wyniki turnieju indywidualnego

chłopcy

1. Marcel Broniszewski - MUKS Victor Warszawa

2. Bartosz Rosłon - Akademia Integracji

3. Benedykt Denkiewicz - Szabla Ząbki

3. Filip Sobel - MUKS Victor Warszawa

……………………………………………………………………

UKS Hajduczek Olsztyn

19. Oskar Kusak

38. Krzysztof Dowgierd

42. Kacper Staniszewski

49. Szymon Błaszkiewicz-Kumar

69. Krzysztof Woźniak

70. Łukasz Kowalczyk

90. Antoni Adamczyk

91. Krzysztof Czerwiński

UKS Riposta Olsztyn

12. Jakub Wesołowski

28. Bartłomiej Obniski

35. Korneliusz Polakowski

46. Kajetan Niedźwiecki

65. Andrzej Wysocki

67. Paweł Zastawny

85. Alan Krych

93. Stefan Mażewski

dziewczęta

1. Zuzanna Lenkiewicz - TMS Sosnowiec

2. Zuzanna Porada - TMS Sosnowiec

3. Paulina Porada - TMS Sosnowiec

3. Emilia Habryn - TMS Sosnowiec

……………………………………………………………………

UKS Hajduczek Olsztyn

6. Nina Kondrusik

8. Aniela Kozłowska

52. Antonina Dobies

68. Alicja Woźniak

74. Amelia Komar

76. Elżbieta Mejłun

76. Karolina Mejłun

UKS Riposta Olsztyn

28. Katarzyna Krzewska

32. Dominika Szymaniak

51. Julia Mikulska-Bąk

72. Aleksandra Suliga

er3

Turniej drużynowy

chłopcy

1. KKSZ Konin

2. MUKS Victor Warszawa

3. UKS Szabla Ząbki

……………………………………………………………………

6. I UKS Hajduczek Olsztyn

7. I UKS Riposta Olsztyn

20. II UKS Riposta Olsztyn

21. II UKS Hajduczek Olsztyn

Dziewczęta

1. I TMS Sosnowiec

2. I ZKS Sosnowiec

3. I UKS Hajduczek Olsztyn

……………………………………………………………………

12. UKS Riposta Olsztyn

15. II UKS Hajduczek Olsztyn

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn