I Puchar Polski Juniorów Młodszych Katowice 2018 – Miejsca w czołówce to już norma

Fot. Fundacja Liderzy Sportu

W sobotę (8 września) w Katowicach odbył się I Puchar Polski juniorów młodszych w szabli. Tym turniejem zawodnicy w tej kategorii wiekowej rozpoczęli rywalizację o zdobycie kwalifikacji na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży 2019. Pod kilkoma względami był to rekordowy Puchar Polski - wzięło w nim udział aż 155 zawodników z 20 klubów z Polski oraz dodatkowo zawodnicy z Czech i Austrii.

Ekipa z Olsztyna składała się z szablistów z dwóch klubów. UKS Hajduczek reprezentowali: Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik i Klaudia Malgrem oraz chłopcy - Szymon Błaszkiewicz-Kumar, Piotr Kozłowski, Filip Kusak, Oskar Kusak i Kacper Staniszewski. UKS Ripostę - Katarzyna Krzewska, Dominika Szymaniak, Paweł Zastawny, Korneliusz Polakowski, Bartłomiej Obniski, Kajetan Niedźwiecki i Jakub Wesołowski. - Pierwszy turniej i pierwsze emocje. Po zgrupowaniach, które poprowadzili Robert Mrówczyński i Adam Sęczek, mamy pewne założenia, ale sam turniej je na pewno zweryfikuje, tym bardziej, że zmieniły się przepisy i przed fazą pucharową rozgrywana jest tylko jedna runda walk grupowych. Kto lepiej mentalnie wejdzie w rywalizację, ten ma większe szanse na dobry rezultat - mówił jeszcze przed turniejem trener UKS Hajduczek Adam Sobczyk.

z44875002

Zawodnicy UKS Hajduczek Olsztyn startujący w Pucharze Polski I w Katowicach

Na planszach do rywalizacji przystąpiło 91 szablistów. Po walkach grupowych z dalszej rywalizacji odpadli zawodnicy UKS Riposta: Paweł Zastawny, Korneliusz Polakowski, Bartłomiej Obniski oraz zawodnik z Hajduczka – Szymon Błaszkiewicz-Kumar. Swoje pierwsze walki pucharowe przegrali (UKS Hajuczek): Oskar Kusak z Bartoszem Rosłonem (Akademia Integracji) 14:15, Piotr Kozłowski z Wojciechem Kaczmarczykiem (KKSZ Konin) 13:15, Kacper Staniszewski z Gracjanem Jedwabnym (KKSZ Konin) 8:15 oraz (UKS Riposta) Jakub Wesołowski z Dawidem Kopciem (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 9:15.

Najlepiej z olsztyńskich szablistów wypadł Filip Kusak. Kolejno wychodził zwycięsko z pojedynków z: Rafałem Sowulą (TMS Sosnowiec) 15:2, Vavrincem Linką (Czechy) 15:1 i Aldarem Mandzhievem (Austria) 15:10, awansując do grupy 8 finalistów turnieju. Tu w ćwierćfinale musiał uznać wyższość Sebastiana Glanca (KKSZ Konin) 8:15, zajmując ostatecznie 7. miejsce.

W turnieju startował również wychowanek UKS Hajduczek Olsztyn Krzysztof Rychta, który w tym roku zmienił barwy klubowe na MUKS Victor Warszawa. On również awansował do grona finalistów. W ćwierćfinale przegrał z Rafałem Gałeckim (AZS AWF Warszawa) 8:15, kończąc rywalizację na 5. miejscu.

z44875003

 Filip Kusak awansował do grona 8 finalistów Pucharu Polski

W turnieju dziewcząt po fazie grupowej z dalszej rywalizacji odpadła zawodniczka UKS Riposta Katarzyna Krzewska. Swoją pierwszą walkę play-off przegrała Dominika Szymaniak (UKS Riposta) z Julią Szlagą (Grodziski Klub Szermierczy) 6:15. Znacznie lepiej poradziły sobie zawodniczki UKS Hajduczek. Nina Kondrusik wygrała pierwszą walkę z Sonią Kozanecką (Dragon Łódź) 15:13, przegrywając kolejną z Emilią Rowińską (AZS AWF Warszawa) 6:15. Dwie kolejne – Aniela Kozłowska i Klaudia Malgrem - dotarły do ćwierćfinałów. Aniela Kozłowska w pierwszym starciu pokonała zawodniczę z Czech – Marę Zekicovą 15:4, w kolejnej Emilię Stępczyńską (AZS AWF Warszawa) 15:13, zaś w walce o finałową ósemkę Zuzannę Poradę (TMS Sosnowiec) 15:9. W ćwierćfinale musiała uznać wyższość znacznie starszej zawodniczce Emilii Rowińskiej (AZS AWF Warszawa) 11:15. Aniela zakończyła rywalizację na 8. miejscu.

z44875004

 Aniela Kozłowska już po raz drugi w turnieju klasyfikacyjnym juniorów młodszych znalazła się w grupie finalistek

W drodze do grupy finałowej Klaudia Malgrem wygrała z: Emilią Habryn (TMS Sosnowiec) 15:6i Ewę Zając (TMS Sosnowiec) 15:14. W ćwierćfinale przegrała z Darią Skonieczną (UKS Szabla Ząbki) 12:15, zajmując ostatecznie 7. miejsce.

z44875005

Klaudia Malgrem jest czołową szablistą w kraju kategorii junior młodszy

- Już tydzień temu cieszyliśmy się z sukcesów młodzików, kiedy na podium stanęła Aniela Kozłowska i Oskar Kusak. Ten turniej był równie udany, bo zakończył się wprowadzeniem trzech zawodników do grupy finałowej Pucharu Polski. Wprawdzie nasi zawodnicy ulegli w walkach o medale, ale są oni jeszcze młodzi. Klaudia i Filip są w środkowym roczniku juniora młodszego. Aniela to jeszcze młodzik. Mamy co świętować. Był to do tej pory najlepszy turniej w tej kategorii wiekowej w wykonaniu naszych szablistów - nie ukrywa zadowolenia trener UKS Hajduczek Adam Sobczyk.

z44875006

 Trener Adam Sobczyk z zawodnikami UKS Hajduczek Olsztyn, finalistami Pucharu Polski juniorów młodszych

UKS Hajduczek wspierany jest przez Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie i Termy Warmińskie. Zawodnicy biorą udział w programie współfinansowanym przez Urząd Miasta w Olsztynie - „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym”.

Wyniki Pucharu Polski I juniorów młodszych w Katowicach

dziewczęta (startowały 64 zawodniczki)

1. miejsce - Julia Cieślar - Zagłębiowski Klub Szermierczy

2. miejsce - Daria Skonieczna (UKS Szabla Ząbki)

3. miejsce - Zuzanna Lenkiewicz (TMS Sosnowiec)

3. miejsce - Emilia Rowińska (AZS AWF Warszawa)

…………………………………

7. miejsce - Klaudia Malgrem - UKS Hajduczek Olsztyn

8. miejsce - Aniela Kozłowska - UKS Hajduczek Olsztyn

24. miejsce - Nina Kondrusik - UKS Hajduczek Olsztyn

36. miejsce - Dominika Szymaniak - Riposta Olsztyn

56. miejsce - Katarzyna Krzewska - Riposta Olsztyn

chłopcy (startowało 91 zawodników)

1. miejsce - Szymon Hryciuk - Pałac Młodzieży Katowice

2. miejsce - Sebastian Glanc - (KKSZ Konin)

3. miejsce - Rafał Gałecki - (AZS AWF Warszawa)

3. miejsce - Olaf Stasiak - (KKSZ Konin)

…………………………………

7. miejsce - Filip Kusak - UKS Hajduczek Olsztyn

36. miejsce - Jakub Wesołowski - Riposta Olsztyn

38. miejsce - Oskar Kusak - UKS Hajduczek Olsztyn

44. miejsce - Piotr Kozłowski - UKS Hajduczek Olsztyn

61. miejsce - Kacper Staniszewski - UKS Hajduczek Olsztyn

67. miejsce - Kajetan Niedźwiecki - Riposta Olsztyn

78. miejsce - Bartłomiej Obniski - Riposta Olsztyn

79. miejsce - Szymon Błaszkiewicz-Kumar - UKS Hajduczek Olsztyn

84. miejsce - Korneliusz Polakowski - Riposta Olsztyn

Tekst i foto: Fundacja Liderzy Sportu

89. miejsce - Paweł Zastawny - Riposta Olsztyn

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn