Program „Klub” ważnym elementem budżetu Hajduczka – Bez takich sekcji nie byłoby mistrzów

Fot. nadesłane

Niewielkie kluby sportowe bardzo często mają problemy ze zdobyciem pieniędzy na codzienne funkcjonowanie. Mimo osiągnięć zawodników i dobremu programowi szkolenia, za wynikami i tytułami mistrzowskimi nie idzie odpowiednia pomoc finansowa ze strony samorządów lokalnych. Właśnie dla takich sekcji trzy lata temu został uruchomiony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki program rządowy „Klub”.

Wojewoda warmińsko-mazurski podsumował tegoroczną edycję programu. Na jego zaproszenie na spotkanie przybyli szabliści z olsztyńskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hajduczek”. Już po raz trzeci sekcja napisała projekt, dzięki któremu otrzymała pieniądze z ministerstwa.

- Klub ten został przez nas wskazany jako pewien wzór funkcjonowania. Szabliści zdobyli już medale mistrzostw Polski, są w kadrze narodowej Polski. Program ma na celu wspomaganie klubów, których zawodnicy trenują często w warunkach skromnych. Mają problemy z opłaceniem trenerów. Nie mają pieniędzy na zakup niezbędnego sprzętu sportowego. A przecież sekcje takie odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o wychowanie młodzieży, kształtowanie ich charakterów i umiejętności sportowych. To miejsca, które wyłuskują przyszłych mistrzów, czego najlepszym przykładem jest właśnie UKS Hajduczek. Tym programem staramy się wspierać takie kluby w ich podstawowej działalności - mówił wojewoda.

Zauważa, że otrzymane kwoty nie załatwiają kwestii funkcjonowania sekcji, ale Program Klub ma powszechny charakter i może korzystać z niego wiele instytucji. Tylko w tym roku skorzystały z niego 133 kluby sportowe z Warmii i Mazur, a ogólna kwota dofinansowania przekroczyła 1,5 mln zł.

- My już po raz trzeci aplikowaliśmy o ministerialne pieniądze. W tym roku zakupiliśmy z uzyskanych pieniędzy maski szablowe. Każda pomoc jest dla nas bardzo ważna. Nasi zawodnicy startują w 16 turniejach rocznie, wyjeżdżają jako reprezentanci Polski na Puchary Europy, uczestniczą w zgrupowaniach kadry Polski. To wiąże się z ogromnymi kosztami - wymienia prezes klubu i trener Adam Sobczyk.

Co ważne, klub we współpracy ze szkołami katolickimi w Olsztynie zamierza uruchomić klasy mistrzostwa sportowego. Planowana jest budowa hali sportowej z najnowocześniejszym studiem szermierczym w Polsce. Prezydent Piotr Grzymowicz podpisał na rzecz Stowarzyszenia Świętej Rodziny decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji obejmującej budowę hali sportowej.

- To ważny krok w realizacji naszych marzeń - uśmiecha się Andrzej Olszewski, prezes stowarzyszenia. Uczniowski Klub Sportowy Hajduczek w tym roku obchodzi jubileusz 10. rocznicy powstania. Od 2008 r. w ramach zajęć prowadzone są w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie treningi szermierki, broń szabla. Po latach pracy założyciela klubu i trenera Adama Sobczyka wychowankowie zaczęli odnosić znaczące sukcesy na planszach w Polsce. Startują jako reprezentanci Polski na Pucharach Europy. Obecnie szermierkę trenuje ponad 50 zawodników w grupach: początkująca, średnio zaawansowana i zaawansowana. Nad rozwojem zawodników, oprócz Adama Sobczyka, opiekę sprawują dwaj trenerzy z Warszawy – Robert Mrówczyński i Adam Sęczek.

Największymi osiągnięciami olsztyńskich szablistów są dwa drużynowe medale mistrzostw Polski – złoty z 2017 r. i brązowy z 2018 r. Dwie zawodniczki zdobyły brązowe medale na mistrzostwach świata dzieci: w 2017 r. Klaudia Malgrem i w 2018 r. Aniela Kozłowska.

W ścisłej czołówce kategorii wiekowej junior młodszy plasują się: Klaudia Malgrem (6. miejsce), Aniela Kozłowska (11. miejsce), Nina Kondrusik (24. miejsce), Filip Kusak (9 miejsce) i Piotr Kozłowski (23 miejsce). Wśród kategorii wiekowej młodzik już drugi sezon najlepszą szablistką w Polsce, sklasyfikowaną jako numer 1 przez Polski Związek Szermierczy, jest Aniela Kozłowska, zaś Oskar Kusak w tym sezonie zajmuje 2. miejsce.

- To efekt wieloletniej pracy, codziennych treningów, ale przede wszystkim miłości do szermierki, którą zapałali młodzi zawodnicy - mówi Adam Sobczyk,

To potwierdzają zgodnie  młodzi szabliści.

- Bez pasji, bez satysfakcji z każdego startu, bez względu na wynik, bez cudownych ludzi wokół nas, trenerów i rodziców, nic by z tego nie było - mówi Klaudia Malgrem.

- Dziś, kiedy stajemy na europejskich planszach,dochodzi do tego duma z tego, że reprezentujemy Polskę. To taki dodatkowy dreszczyk pozytywnych emocji - dodaje Aniela Kozłowska.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn