III Puchar Polski Juniorów Młodszych Konin 2019 – Są rzeczy ważne i...najważniejsze

Fot. Fundacja Liderzy Sportu

W Koninie w sobotę (19 stycznia) odbył się III Puchar Polski juniorów młodszych w szabli. Do rywalizację stanęło w sumie 120 zawodników, w tym 77 chłopców i 43 dziewczęta. Ta kategoria wiekowa obejmuje roczniki 2002-2004. Prawo startu mają również młodsi zawodnicy z kategorii wiekowej młodzik (2005-2007).

Puchar Polski jest turniejem klasyfikacyjnym Polskiego Związku Szermierczego, a jego wyniki mają wpływ na kwalifikacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

– Nasi najlepsi zawodnicy mają już pewny start w Olimpiadzie Młodzieży. Jesteśmy w cyklu szkoleniowym przygotowującym nas do tego najważniejszego w sezonie startu. Dlatego ten turniej potraktowaliśmy bardziej treningowo - wyjaśnia Adam Sobczyk, prezes UKS Hajduczek Olsztyn.

W turnieju wystartowali juniorzy młodsi z UKS Hajduczek Olsztyn: Nina Kondrusik, Filip Kusak, Szymon Błaszkiewicz-Kumor, Kacper Staniszewki oraz zawodnicy z kategorii młodzik: Aniela Kozłowska, Oskar Kusak, Krzysztof Dowierd, Łukasz Kowalczyk, Krzysztof Lach i Kacper Miszczak.

Obie dziewczęta po fazie grupowej zakwalifikowały się do fazy pucharowej.

– Jesteśmy w trakcie cyklu trzymiesięcznego przygotowania do Olimpiady Młodzieży. Dlatego to nie był dla nas łatwy turniej. Chodzi przecież o to, aby nie teraz, a za trzy miesiące mieć najlepszą formę - mówi Aniela Kozłowska, w 58. Plebiscycie Sportowym nominowana do Sportowego Talentu Roku.

Aniela nie musiała startować w pierwszej fazie play-off. W drugiej wygrała walkę z Emilią Stępczyńską (UKS Szabla Ząbki) 15:12.

– Przegrywałam 10:5. W turniejach, kiedy chodzi o pewne założenia taktyczne, a nie o wygranie, stawia się sobie wysoką poprzeczkę. Chodzi o to, aby umieć w końcówce walki odpowiednio się skoncentrować. To element, który ćwiczyłam. Nie jest łatwo zachować spokój w walce, kiedy się wyraźnie przegrywa. Trzeba się wówczas skupić na każdej akcji, odrzucić emocje i wygrać ze zwątpieniem - wyjaśnia szablistka.

dru1

W kolejnej walce o ćwierćfinał przegrała z Zuzanną Lenkiewicz, obecnie czwartą juniorką młodszą w Polsce.

- Tu założenie było podobne. W połowie walki przegrywałam 2:8. W przerwie rozmowa z trenerem Adamem Sęczkiem, przeanalizowanie pierwszej połowy walki i zmiana koncepcji. Ostatecznie przegrałam 13:15, ale wygrałam drugą połowę 11:7, czyli założenia treningowe zostały zrealizowane. Zabrakło mi dwóch trafień do ćwierćfinału – mówi Aniela Kozłowska.

- Aniela ma jeszcze 13 lat, a walczyła w kategorii do lat 17. To duża różnica. Jest jeszcze młodziczką - uśmiecha się Adam Sobczyk. - Mimo tego, już po raz trzeci zakwalifikowała się do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Od dwóch lat jest najlepszą młodziczką w Polsce. Na 62 juniorki młodsze obecnie jest sklasyfikowana na 12. miejscu. To prawdziwy sportowy talent - dodaje prezes UKS Hajduczek.

Już 27 stycznia Aniela wystartuje jako reprezentantka Polski juniorów młodszych w Pucharze Europy, który odbędzie się w Austrii.

dru3

Nina Kondursik po walkach grupowych została lepiej rozstawiona. Pierwszą walkę pewnie wygrała z Amelią Sałatą (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 15:8, by w walce o ćwierćfinał ulec Ewie Zająć (TMS Zagłębie Sosnowiec) 10:15.

- Jestem zadowolona z turnieju. Świetne walki w grupie, dobra pierwsza walka pucharowa. W drugiej przegrywałam wysoko, by w znacznym stopniu odrobić stratę - uśmiecha się Nina.

Ona również pojedzie do Austrii, by zmierzyć się ze światową czołówką szablistek. Obie zawodniczki zostały w Koninie na zgrupowaniu przygotowującym do startu w Pucharze Europy.

Po fazie grupowej do pucharów awansowali: Filip Kusak, Oskar Kusak i Kacper Staniszewski. Kacper przegrał pierwszą walkę z Bartoszem Dubowem (Szermierka Wołomin) 3:15. Swoje pierwsze walki wygrali Filip Kusak z Igorem Kacprzakiem (KKSZ Konin) 15:3 i Oskar Kusak z Pawłem Hermansdorferem (KKSZ Konin) 15:6. Bracia spotkali się w kolejnej fazie play-off. Lepszym okazał się Filip, pokonując młodszego brata 15:3. W walce o ćwierćfinał Filip Kusak przegrał z Rafałem Gałeckim (AZS AWF Warszawa) 10:15. Filip również pojedzie do Austrii jako reprezentant Polski.

Turniej możemy uznać jako udany. Nie wystartowali w nim Klaudia Malgrem i Piotr Kozłowski. Oboje leczą kontuzje. Mimo tego mają pewny start w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. W sumie wystąpią w niej: Klaudia Malgrem, Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Filip Kusak, Piotr Kozłowski i Oskar Kusak.

UKS Hajduczek wspierany jest przez Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie. Zawodnicy biorą udział w programie współfinansowanym przez Urząd Miasta w Olsztynie - „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym”.

Wyniki Pucharu Polski III juniorów młodszych w Koninie

dziewczęta

1 - Roksana Bartosz - Dragon Łódź

2 - Ewa Zając - TMS Zagłębie Sosnowiec

3 - Zuzanna Porada - TMS Zagłębie Sosnowiec

3 - Emilia Rowińska - AZS AWF Warszawa

…………………………………………………………

10 - Nina Kondrusik - UKS Hajduczek Olsztyn

15 - Aniela Kozłowska - UKS Hajduczek Olsztyn

chłopcy

1 - Szymon Hryciuk - Pałac Młodzieży Katowice

2- Krzysztof Kajor - Pałac Młodzieży Katowice

3 - Olaf Stasiak - KKSZ Konin

3 - Krzysztof Rychta - MUKS Victor Warszawa

…………………………………………………………

15 - Filip Kusak - UKS Hajduczek Olsztyn

19 - Oskar Kusak - UKS Hajduczek Olsztyn

53 - Kacper Staniszewski - UKS Hajduczek Olsztyn

63 - Szymon Błaszkiewicz-Kumor - UKS Hajduczek Olsztyn

66 - Krzysztof Dowgierd - UKS Hajduczek Olsztyn

72 - Łukasz Kowalczyk - UKS Hajduczek Olsztyn

74 - Kacper Miszczak - UKS Hajduczek Olsztyn

77 - Krzysztof Lach - UKS Hajduczek Olsztyn

Tekst: Fundacja Liderzy Sportu

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn