Puchar Zagłębie Sosnowiec 2019 – Aniela Kozłowska po raz trzeci z rzędu, zwycięstwa w rankingu nikt jej nie odbierze

Fot. Fundacja Liderzy Sportu

Pięcioro szablistów UKS Hajduczek Olsztyn wystartowało w weekend (13/14 kwietnia) Pucharze Zagłębia, będącym jednocześnie uhonorowaniem zmarłego przed pięcioma laty wybitnego szablisty Rafała Sznajdera. Na planszach Sosnowca pojawiło się w sumie 174 szablistów. Dla młodzików był to turniej klasyfikacyjny, dlatego ta kategoria była najliczniej obsadzona (94 zawodników).

UKS Hajduczek Olsztyn reprezentowali: w kategorii młodzik - Aniela Kozłowska, Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk i Oskar Kusak w juniorach młodszych - Klaudia Malgrem.

Nasza młodziczka Aniela Kozłowska nie zawiodła oczekiwań. Wygrała trzeci z kolei turniej klasyfikacyjny, co już dziś zagwarantowało jej pierwsze miejsce w ogólnopolskiej punktacji Polskiego Związku Szermierczego w sezonie sportowym 2018/2019. Pewnie wygrała wszystkie walki w grupie i od razu awansowała do drugiej fazy pucharowej turnieju. Tu pokonała Joannę Makowską (Szermierka Wołomin) 12:1. W kolejnych walkach na planszach spotkała się wyłącznie z zawodniczkami gospodarzy z klubu TMS Zagłębie Sosnowiec. Drugi pojedynek wygrała z Zofią Pieniążek 12:9. W ćwierćfinale spotkała się z Karoliną Hofman, zwyciężając 12:7. W potyczce o finał pokonała Julię Pilewską 12:8, a w decydującej rozgrywce Emilię Habryn 12:9.

- To był wyjątkowy turniej. W pucharach walczyłam z zawodniczkami gospodarzy, co nigdy nie jest łatwe - podkreśla Aniela Kozłowska. - Publiczność dopinguje swoich, żywiołowo reaguje. Trzeba wówczas dobrze się skoncentrować, by wręcz nie słyszeć tego, co się dzieje wokół. Kibice przecież potrafią uskrzydlić swoich zawodników. Tak było na początku finału, kiedy przegrywałam 0:4. W takiej sytuacji ważne jest, żeby nie panikować, uspokoić się, dobrze zaplanować kolejne akcje. To mi się udało i mogłam cieszyć się kolejnym sukcesem -wspomina Aniela.

- Warto zauważyć, że to trzeci z kolei wygrany przez nią turniej klasyfikacyjny. W sumie ma na koncie 33 zwycięskie pojedynki i ani jednej przegranej. Może już świętować pierwsze miejsce w Polsce, ale przed nią najważniejszy start w swojej kategorii, czyli czerwcowe Mistrzostwa Polski. To najtrudniejszy turniej, często pełen niespodzianek. Zdobycie indywidualnego medalu byłoby pięknym zwieńczeniem udanego sezonu - mówi Adam Sobczyk trener UKS Hajduczek Olsztyn.

Trenerem prowadzącym Anielę Kozłowską jest Adam Sęczek. Wspomagają go Dariusz Nowicki, Szymon Urbanowski i Ksenia Zajączkowska. Aniela jest podopieczną Fundacji Wipasz Pomocna Dłoń.

Start w turnieju za udany mogą również uznać chłopcy: Łukasz Kowalczyk, Oskar Kusak i Krzysztof Dowgierd. Najlepiej spisał się Oskar Kusak, który dotarł do finału. Wygrał kolejno z: Igorem Koczwarą (Kolejarz 24 Katowice) 12:3, Leonem Leducą (Grodziski Klub Szermierczy) 12:11 i Benedyktem Denkiewiczem (UKS Szabla Ząbki) 12:7. W półfinale pokonał Maksymiliana Broscha (Zagłębiowski Klub Szermierczy), by w finale ulec Szymonowi Sulewskiemu (UKS 13 Białystok) 10:12.

Dwaj kolejni również awansowali od razu do drugiej fazy play off. Krzysztof Dowgierd po wygranej z Antonim Dąbrowskim (UKS Szabla Ząbki) 12:10, przegrał kolejne starcie z Bartoszem Markerem (TMS Zagłębie Sosnowiec) 7:12. Łukasz Kowalczyk (komplet zwycięstw w grupie) w play off pokonał Antoniego Flaszaka (AZS Poznań) 12:2, by następną walkę przegrać z Grzegorzem Wnukiem (AZS AWF Warszawa) 7:12.

- To był świetny występ naszych szablistów. Podium i piękne walki w wykonaniu całej trójki chłopców napawają optymizmem. Widać, jak rozwijają się, coraz dojrzalej prezentują na planszach. Gratuluję - podsumowuje Adam Sobczyk.

Nasza jedyna juniorka młodsza startująca w turnieju Klaudia Malgrem pewnie awansowała do fazy pucharowej. Tu przegrała walkę pucharową z Zuzanną Buselt (KKSZ Konin) 7:15, kończąc rywalizację na 9. miejscu.

Olsztyńscy szabliści obecnie przygotowują się do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która w tym roku odbędzie się w Krakowie (4-5 maja). Na olimpiadzie kadetów województwo warmińsko-mazurskie reprezentować będą szabliści z UKS Hajduczek Olsztyn: Aniela Kozłowska, Klaudia Malgrem, Nina Kondruski, Dominika Trager, Piotr Kozłowski, Filip Kusak i Oskar Kusak.

- Każdy z nich musiał ostro walczyć by znaleźć się wśród najlepszych zawodników w Polsce, to tylko gwarantowało udział w OOM. To już jest sukces - podkreśla Adam Sobczyk.

UKS Hajduczek wspierany jest przez Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie. Zawodnicy biorą udział w programie współfinansowanym przez Urząd Miasta w Olsztynie - „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym”.

Tekst: Fundacja Liderzy Sportu

Wyniki turnieju kat. młodzik (dziewczęta):

1. miejsce - Kozłowska Aniela - UKS Hajduczek Olsztyn

2. miejsce - Habryn Emilia - TMS Zagłębie Sosnowiec

3. miejsce - Kozanecka Sonia - Dragon Łódź

3. miejsce - Pilewska Julia - TMS Zagłębie Sosnowiec

Wyniki turnieju kat. młodzik (chłopcy):

1. miejsce - Sulewski Szymon UKS 13 Białystok

2. miejsce - Kusak Oskar - UKS Hajduczek Olsztyn

3. miejsce - Marker Bartosz - TMS Zagłębie Sosnowiec

3. miejsce - Brosch Maksymilian - Zagłębiowski Klub Szermierczy

............................

9. miejsce - Kowalczyk Łukasz - UKS Hajduczek Olsztyn

12. miejsce - Dowgierd Krzysztof - UKS Hajduczek Olsztyn

Wyniki turnieju junior młodszy (dziewczęta):

1. miejsce - Porada Zuzanna - TMS Zagłębie Sosnowiec

2. miejsce - Cieślar Julia - Zagłębiowski Klub Szermierczy

3. miejsce - Gałecka Natalia - AZS AWF Warszawa

3. miejsce - Lenkiewicz Zuzanna - TMS Zagłębie Sosnowiec

............................

9. miejsce - Malgrem Klaudia - UKS Hajduczek Olsztyn

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn