W Morlinach rewolucyjne decyzje ? – Nie wróżą nic dobrego

Fot. Krzysztof Jarmołowicz (ilustracja)

Kilka dni temu informowaliśmy o składzie na nowy sezon tenisistów stołowych KS Dekorglass Działdowo. Potencjał. mimo roszad, jest nadal ogromny z opcjami na sukcesy krajowe i międzynarodowe. Natomiast u drugiego reprezentanta Warmii i Mazur w superlidze – ostródzkiej ekipy Morliny szykują się rewolucyjne zmiany, zarówno pod względem personalnym jak i strategii działania klubu.

Wprawdzie drużyny maja czas do 15 lipca, by ujawnić składy, ale jak informują lokalne media Morliny nie podpisały nowych kontraktów z zagranicznymi zawodnikami, także Bartoszem Suchem, a Tomasz Krzeszewski (trener i prezes w jednej osobie) stawia na młodzież. Oto wypowiedź prezesa udzielona Radiu Olsztyn

Podjęliśmy decyzję, że zmieniamy całkowicie podejście do obecnej sytuacji. Musimy zacząć inwestować w naszą młodzież, postawimy na sport dzieci i młodzieży. Superliga, przy tak dużej liczbie startów wyglądała tak, że zagraniczni zawodnicy nie mieli czasu jak trenować w naszym klubie. Wielu z nich grało w swoich reprezentacjach. Wyglądało to trochę jak biuro podróży, zawodnicy dzień, dwa dni przed meczem przylatywali do nas, a następnie dzień lub dwa dni po meczu wylatywali. Wszystkie siły skupiliśmy na Superlidze, przez co zaniedbaliśmy szkolenie dzieci i młodzieży. Chcemy wychowywać zawodników z naszego miasta.

Zawsze byliśmy zwolennikami ograniczenia liczby zagranicznych zawodników występujących w superlidze, ale sprawy zaszły tak daleko, że obecnie trudno utrzymać się w elicie bez ich wsparcia. Być może uatrakcyjniło to rozgrywki, ale zdecydowanie ograniczyło możliwości rozwoju talentu polskiej młodzieży. Zresztą jest to zjawisko znane tez z innych dyscyplin

I choć nowa strategia ostródzian jest chwalebna to w przypadku superligi skazana na sportową samozagładę. Przecież Kacper Petaś i nawet lepsi od niego rówieśnicy, którzy przyszliby do Morlin, nie mają szans w konfrontacji z doświadczonymi ligowcami, naszpikowanymi Azjatami i solidnymi Europejczykami.

Ostródzianie „przespali” kilka lat, powstały ogromne dziury w szkoleniu. Po zakończeniu wieku juniora ostatnich zawodników, którzy sekcji przynosili splendor, odsłoni się obraz prawdziwej pustki, ale niestety tak wygląda rzeczywistość. A odbudowanie młodzieżowego potencjału wymaga wielu lat ciężkiej i rzetelnej pracy.

Czy przeszkadza temu istniejąca w takim kształcie superliga? Wręcz przeciwnie jest to element promocji miasta, które przecież jest jednym ze sponsorów, a także magnes by przyciągnąć do tej dyscypliny nowych adeptów. „Zagrało to” w Działdowie, które dzięki symbiozie wielkiego wyczynu i sportu młodzieżowego stało się najważniejszym ośrodkiem w województwie, choć tradycje Ostródy sięgają znacznie głębiej.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

The Best United Kingdom Bookmaker Ladbrokes Promo Code website review

Podejmij współpracę z portalem wama-sport, wspieraj nasze idee i buduj sportową przyszłość Warmii i Mazur!

Wspierają nas

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn