Puchar Polski Kadetów i Młodzików w sumo Kielce 2019 – Trójka z Nipponu zadziwiła wszystkich

W sobotę (11 maja) w Kielcach odbył się Puchar Polski Kadetów i Młodzików w Sumo, w których udział wzięło 300 zawodników i zawodniczek z 25 klubów. Był to jednocześnie kolejny etap kwalifikacji do tegorocznych Mistrzostw Europy w sumo tych grup wiekowych, które odbędą się jesienią na Węgrzech. UKSJ Nippon Olsztyn reprezentowało 3 zawodników.

W grupie młodzików w kategorii wagowej do 70 kg walczył Hubert Murzynowski i po dwóch zaciętych walkach wywalczył srebrny medal i 2 punkty do rankingu krajowego.

Rewelacyjnie spisali się dwaj kadeci: Maciek Dębowski i Paweł Gołaszewski, którzy zdominowali trzy kategorie wagowe, gdyż zgodnie z regulaminem każdy z nich miał prawo startu w dwóch..

Maciek Dębowski w wadze do 75 kg nie znalazł równego sobie przeciwnika i zdecydowanie po 4 wygranych walkach zdobył złoty medal i 3 punkty do rankingu.

W kategorii wagowej do 85 kg walczyli obaj kadeci z Olsztyna i niestety los skojarzył ich w potyczce o wejście do finału. Wcześniej Maciek rozstrzygnął 2 walki w swojej grupie eliminacyjnej i zajął tam drugie miejsce, a Paweł zdecydowanie wygrał swoją grupę, pokonując m. in. medalistę Mistrzostw Europy. W bratobójczym pojedynku lepszy okazał się Paweł i to on walczył o złoty medal. Niestety po kontrowersyjnej decyzji sędziów przegrał finał, ale zdobył srebrny medal i 2 punkty do rankingu, Maciek natomiast zajął trzecie miejsce.

W kategorii do 95 kg startował tylko Paweł Gołaszewski, który ponownie zaimponował dobrą formą i po trzech zwycięstwach walkach przegrał czwartą, która decydowała o zdobyciu złotego medalu.

Sumując olsztynianie wywalczyli 5 medali: 1 złoty, 3 srebrne i 1 brązowy. O randze sukcesu niech świadczy fakt, iż w grupie kadetów zajęliśmy 1-2 miejsce wspólnie z taką potęgą w sumo jak TARozum Krotoszyn, ale należy podkreślić, że klub Prezesa PZSumo Pana Dariusza Rozuma, przyjechał na zawody autokarem, a nasz klub reprezentowało tylko dwóch zawodników. To dobry znak przed Mistrzostwami Polski Kadetów, które odbędą się niebawem w Bielawie.