Zobaczyli Grunwald, zagrali w Małdytach – Przyjemne z pożytecznym

I Międzynarodowy Turnieju Baseballu " z okazji 600 lecia Bitwy pod Grunwaldem tak jak wielka bitwa zakończony. UKS " Yankees" Działdowo, pierwszy klub baseballu na Warmii i Mazurach, wspólnie z UKS " Altis" Małdyty, władzami gminy Małdyty, władzami powiatu działdowskiego był organizatorem zawodów z udziałem drużyn: z Rosji - "Sharks" Balashikha , Białorusi - Zubrs Brest, Ukrainy - West Fire Rivne, Litwy - Vilkai Vilnius i Polski -reprezentacja Warmii i Mazur oparta na zawodnikach "Yankees" Działdowo i " Altis" Małdyty.

Turniej rozgrywano gościnnej gminie Małdyty na doskonale zaadaptowanym stadionie piłkarskim „Czarnych”. Zawody miały nie tylko wydźwięk sportowy ale także aspekt poznawczo-wychowawczy.Ponad 80 uczestników turnieju miało okazję zobaczyć piękno Warmii i Mazur- okolice Małdyt, walory Kanału Elbląskiego od Buczyńca do Elbląga, inscenizację Bitwy pod Grunwaldem na polach grunwaldzkich oraz walczyć na boisku w ramach „fair play” z poszanowaniem zasad Kodeksu Rycerskiego. Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Jacek Protas.

Organizatorzy turnieju już od 11 lipca przygotowywali obiekt do zawodów baseballu tak, żeby 14-ego można było rozegrać mecze. W środę 14 lipca o godzinie 8.00 na plac gry wyszły ekipy faworytów turnieju z Litwy i Białorusi. Po wyrównanym meczu 4:3 wygrali Litwini z Wilna.
Po nich gospodarze Yankeesi i Altis zmierzyli się z drużyną Ukrainy. Na bardzo szybkim boisku nasi reprezentanci radzili sobie bardzo dobrze. Początek należał do gości, którzy prowadzili 2:0 ale potem już na boisku doskonale odbijali i grali w obronie gospodarze wygrywając 12:3.
O godzinie 12.30 nastąpiło uroczyste otwarcie zawodów z udziałem Pani Dyrektor Departamentu Sportu Anny Wasilewskiej i wójta Gminy Antoniego Smolaka. Goście otworzyli zawody wykonując narzuty piłki baseballowej do łapacza co uczynili tak doskonale, że otrzymali wielkie brawa.
W sesji popołudniowej o godzinie 17.00 Rosjanie ulegli silnej ekipie Białorusi 2:13 a o 19.00 Litwini pokonali Ukrainę 12:5 chociaż początek meczu zapowiadał sensację.
Przy tak upalnej pogodzie wszyscy zawodnicy chętnie w przerwie zawodów korzystali z kąpieliska na tutejszym jeziorze.


W drugim dniu gospodarze zmierzyli się ze starszymi od siebie rywalami z Białorusi. Żubry z Brześcia to klub liczący się w Europie. Początek meczu zapowiadał walkę na „miecze” bo gospodarze do IV zmiany prowadzili 3:2, grali doskonale w obronie i ataku a wybiciem poza boisko na „home run” popisał się Maciej Wróblewski. W ostatniej zmianie po błędach w obronie nasza drużyna uległa Białorusinom 3:8.
W drugim meczu Wilno pokonało Rosjan z pod Moskwy / Rekiny Balashikha/ 10:4 po wyrównanym spotkaniu. Białorusini w kolejnym meczu tego dnia pokonali Ukrainę 8:1 i czekali na potknięcie Litwinów.
W ostatnim spotkaniu Yankees i Altisdali pokaz w ataku, grali dla licznie przybyłej publiczności popisując się wspaniałymi odbiciami i widowiskową grą w obronie. Kolejne „home runy” Maćka i dalekie odbicia Karbowskiego, Malinowskiego, Myślińskiego i Jurkowskiego dały gospodarzom zwycięstwo 17:10.Był to rewanż za porażkę w meczu o III miejsce na turnieju halowym w lutym w Działdowie. Zwycięstwo w rocznicę bitwy zapewniło naszym reprezentantom miejsce na podium i walkę z Wilkami z Wilna o Puchar Marszałka.

W piątek 16 lipca czekały uczestników atrakcje, ale po ostatnich meczach turnieju. Rano na boisku na przeciwko siebie stanęły drużyny Polski i Litwy niestety nie razem jak w Grunwaldzie ale w walce o I miejsce. Początek to dobra gra obu drużyn z przewaga młodszych gospodarzy, którzy prowadzili 2:0 a pierwsza zmiana zakończyła się remisem 2:2.Potem lekką przewagę uzyskali Litwini i wygrali 8:2 a reprezentacja Warmii i Mazur stanęła na najniższym stopniu podium, co jest ich wielkim sukcesem.

Skład Yankees/Altis:

Radosław Myśliński, Paweł Karbowski,Cezary Kochanowski,Karol Gulczyński, Przemysław Kawczyński,Dawid Jurkowski, Maciej Wróblewski, Jarosław Małetka,Krzysztof Malinowski, Tomasz Borowiec, Dawid Sowa, Karol Borysewicz.
Trenerzy Zdzisław Ziółkowski, Piotr Dotka, Kamil Chrzanowski.

Kolejność w turnieju:

1.Vilkai Vilnius – Litwa
2.Zubrs Brest – Białoruś
3.Yankees/Altis Działdowo
4.West Fire Rivne – Ukraina
5.Sharks Balashikha – Rosja.
Wyróżnienia dla zawodników z Warmii i Mazur:

MVP Turnieju – Maciej Wróblewski
Zespół „All Stars ” – Dawid Jurkowski, Jarosław Małetka,
Najlepszy zawodnik drużyny: Karol Gulczyński,
Najlepiej odbijający: Krzysztof Malinowski,
Fair Play – Przemysław Kawczyński

Uczestnicy turnieju oprócz sportowej rywalizacji poznali piękno Warmii i Mazur / Rejs po Kanale Elbląskim oraz udział w uroczystościach na polach grunwaldzkich./
Gośćmi turnieju byli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego – Waldemar Buszan – Departament Sportu, z USA – Polonii Amerykańskiej p. Al Koprowski ,władze lokalne, prezesi klubów, a pomogli nam Urząd Marszałkowski, Al Koproski, Totalizator Sportowy o/ Olsztyn, Gmina Małdyty, Powiat i Miasto Działdowo ,Olsztyńska Szkoła Wyższa im. J. Rusieckiego, Dekorglass Działdowo, „Bułka z Masłem” P. Paweł Nowakowski, Mazowiecka Spółka Gazownictwa, PROREMBUD p.Zbigniew Młodawski, Firma ” IWOMAR”, państwo J.B. Kołtek wraz z synami – Małdyty, KOMBET Działdowo, Gimnazjum Nr 2 Działdowo pani dyrektor Marlena Perzyńska, R-Gol Ostróda, ABF p. Andrzej Browarek, ABP Computer, O.K.ej-

WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY!!!!!!!!!!!!!!

organizator Zdzisław Ziółkowski – „Yankees” Działdowo

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x