Aktywny weekend z MOSiR-em Elbląg – z ostatniej chwili: Tor Kalbar zamknięty

Fot. MOSiR Elbląg
Po przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu zaprosił mieszkańców do wspólnej aktywności fizycznej. W reżimie sanitarnym odbyło się w miniony weekend (21/22 lutego) wiele ciekawych wydarzeń sportowych i rekreacyjnych. To dowód, że mieszkańcy potrzebują ruchu, wtedy czują się lepiej. A to w tym trudnym okresie bardzo ważne. Przed chwilą otrzymaliśmy informację o zamknięciu toru Kalbar.

W sobotę na trasę ruszyli sympatycy biegów na orientację. Po wielu tygodniach przerwy odbyły się kolejne zawody w ramach Grand Prix Elbląga. Start biegu odbył się przy wiacie Irenka. Impreza przyciągnęła 44 osoby, które zmierzyły się z wymagającą trasą. Organizatorzy przygotowali 20 punktów kontrolnych, rozstawionych na dużej przestrzeni w Bażantarni. Jednak biegacze zamiast korzystać z tradycyjnych chipów, odznaczali kolejne punkty z mapy w nietypowy sposób, używając bowiem oryginalnego „kasownika”, potwierdzającego zdobycie punktu. W lesie znajdowały się również fałszywe punkty, które trzeba było omijać. Dla mniej zaawansowanych biegaczy, była dostępna łatwiejsza trasa. Każdy uczestnik otrzymał dyplom, a dla dzieci przygotowane były farbki.

W kategorii rodzinnej zwyciężyli Czesława i Andrzej Wąsiccy, przed rodziną Jaronowskich i Pawłowskich. Najszybsi w tej kategorii odnaleźli aż 18 punktów na trasie, co zajęło im 2 godziny i 13 minut. W kategorii open kobiet najlepsza okazała się Anna Liśkiewicz, która w czasie 1 godziny 47 minut zdobyła wszystkie 20 punktów. Na kolejnych miejscach uplasowały się Monika Typańska i Sandra Szosta. W kategorii mężczyzn najszybciej pobiegł Piotr Światkowski, który 20 punktów wyszukał w czasie 53 minut i 9 sekund. A za nim w klasyfikacji znaleźli się Jarosław Mazur i Roman Typański.

W niedzielę natomiast można było ruszyć na rower. Po ponad czteromiesięcznej przerwie od ostatniej wycieczki udało się zorganizować kolejny wyjazd spod znaku Miejskich Wycieczek Rowerowych, który był jednocześnie inauguracją sezonu 2021. Grupa 29 rowerzystek i rowerzystów kręciła korbami w zimowej scenerii Wysoczyzny Elbląskiej na trasie do wsi Pagórek, aby zobaczyć oryginalny dom podcieniowy i spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. Wycieczka liczyła 33 km i dzięki udziałowi Leszka Marcinkowskiego, przewodnika i prezesa elbląskiego PTTK, wpisała się w Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Więcej szczegółów znajduje się w artykule na stronie MOSiR.

Ogromną popularnością cieszył się Tor Kalbar przy ul. Agrykola. Jedyna w mieście ślizgawka na świeżym powietrzu została ponownie otwarta w zeszłym tygodniu we wtorek i od tamtego momentu przyciąga dziennie setki łyżwiarzy. W tygodniu wszyscy chętni mogli skorzystać z dwóch półtora godzinnych sesji, o 17:30 i 19:30. W weekend natomiast zbyt duże nasłonecznienie i wysokie temperatury spowodowały, że nie wszystkie ślizgawki mogły się odbyć. Problemy pogłębiły się i zapadła przykra decyzja o zamknięciu toru.

Z ostatniej chwili:  Tor Kalbar zamknięty

Z przykrością informujemy, że z powodu warunków atmosferycznych niemożliwe jest dalsze utrzymanie tafli lodu na Torze Łyżwiarskim Kalbar przy zachowaniu bezpiecznych warunków dla użytkowników. Oznacza to, że już dziś (23 lutego) ślizgawki nie odbędą się. Rosnąca temperatura i przede wszystkim bardzo duże nasłonecznienie powodowało, że od kilku dni przy tafli lodu temperatura wynosiła nawet ponad 20 o C. Wpłynęło to na roztapianie się lodu na Torze Kalbar, przy prawidłowo działających urządzeniach. Sytuacja ta wymusiła więc podjęcie decyzji o zamknięciu obiektu. Niestety od dziś (23 lutego) nie będzie więc możliwości skorzystania z toru. Podobnie jest w przypadku tego typu obiektów w całej Polsce, które również zostają zamykane w tym tygodniu.
Tor Łyżwiarski Kalbar od początku zimy nie mógł być udostępniany mieszkańcom ze względu na pandemię koronawirusa. Zabraniały tego obowiązujące wówczas przepisy. Dopiero ostatnie rozporządzenie Rady Ministrów z 11 lutego pozwoliło na uruchomienie Toru, co udało się zrobić w bardzo krótkim czasie. Każda ślizgawka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a w ciągu ostatnich 7 dni Kalbar odwiedziło ponad 2000 osób.
Decyzja o zamknięciu Toru Łyżwiarskiego łączy się z rozpoczęciem prac przygotowujących obiekt do sezonu wiosennego. Przed jego rozpoczęciem, poza rozmrożeniem tafli, przygotowywana będzie infrastruktura pod rekreację dla miłośników jazdy na rolkach i wrotkach oraz dla osób zainteresowanych korzystaniem z boisk wielofunkcyjnych i kortów tenisowych.

Można było korzystać z Krytej Pływalni przy ul. Robotniczej, która w weekend otwarta jest od 6 do 22, ale na basen sportowy w tym obiekcie zapraszamy przez cały tydzień. Prosimy jednak pamiętać, że Kryta Pływalnia udostępniana jest zgodnie z harmonogramem, który znajduje się m.in. na stronie MOSiR.

Niestety nadal nie ma możliwości korzystania z Krytego Lodowiska Helena, które zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem nie może być udostępnione użytkownikom indywidualnym.

Tekst i fot. MOSiR

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

bieg na orientację Elbląg sport powszechny

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x