42 maratony w 42 dni – Olsztyńscy biegacze nie zawiedli śmiałków

Z okazji 42 rocznicy powstania AWF w Katowicach trzech biegaczy podjęło się wyzwania przebiegnięcia maratonu (42,195 km) przez 42 dni z rzędu. Jest to próba pobicia rekordu Polski w liczbie przebiegniętych maratonów. To także eksperyment szkoleniowy przygotowujący do Mistrzostw Świata w Biegu  24-godzinnym. Ostatni maraton a zarazem finał pobicia rekordu Polski odbędzie się 3 sierpnia na bieżni stadionu AWF w Katowicach. W ostatnich dniach dzielni maratończycy zawitali na Warmie i Mazury. Biegali już w Elblągu, Mikołajkach, Mrągowie, w poniedziałek (23 lipca) zawitali do Olsztyna.

 

 Próba odbyła się na stadionie AZS UWM w Kortowie. Śmiałkowie musieli przebiec ponad 100 okrążeń. Bohaterom: Mariuszowi Szostakowi, Augustowi Jakubikowi i Pawłowi Szynalowi towarzyszyła grupa miłośników sportu z Olsztyna i trzeba zaznaczyć iż była to najliczniejsza asysta (około 60 osób) z dotychczas odbytych maratonów. Tu od razu należy się wyjaśnienie. Osobą, która ma szansę na pobicie swoistego rekordu jest już tylko Pan Mariusz, który dotychczasowy plan wykonał w stu procentach. Pan August nie pobiegł niestety w Toruniu i Poznaniu, a Pan Paweł włączył się do próby niedawno i ma asystować ultramaratończykom w ostatnich 12 biegach.

Mariuszowi Szostakowi nie biegło się w Kortowie łatwo. Owszem pomoc „asystentów” bardzo mobilizuje, ale ostatnie maratony w Elblągu i Mikołajkach wyraźnie nadwyrężyły jego siły. Po prostu trasa była nietypowa. W elbląskiej bażantarni bardziej przypominała cross, na torze wyścigowym Rajdu Polskiego z kolei ukształtowanie terenu wyraźnie zakłócało rytm biegu, co ma ogromne znaczenie. Pan Mariusz przemierzał więc dystans w Kortowie z obandażowana nogą i często z grymasem bólu. Mamy nadzieję, że to przejściowy kryzys, bo do mety tego ekstremalnego wyzwania jeszcze daleko.

Fakt umiejscowienia jednego z etapów w Olsztynie wywołał wśród mieszkańców stolicy Warmii i Mazur duży odzew. W biurze Ośrodka Sportu i Rekreacji zarejestrowało się 56 osób, które wyraziły chęć startu wspólnie z głównymi bohaterami imprezy. Niektórzy przyszli na stadion spontanicznie też spróbowali swych sił. Oczywiście olsztynianie nie biegli całego maratonu, pokonywali różne odcinki, niektórzy nawet 10 km. Najbardziej niezłomni to oczywiście członkowie Amatorskiego Klubu Maratończyka „Olimp”. Wszyscy oprócz satysfakcji z udziału w fajnej imprezie otrzymali przygotowane przez organizatorów specjalne dyplomy.

We wtorek (24 lipca) ultramaratończycy zameldują się w Olecku – ostatnim punkcie naszego regionu. Namawiamy serdecznie by tam też towarzyszyć ambitnym maratończykom.

{AdmirorGallery}ultra23{/AdmirorGallery}

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x