Na Mazurach MŚ juniorów – Tosia i Sara ze złotymi medalami

W Okartowie koło Orzysza zakończyły się bojerowe mistrzostwa świata i Europy w kategorii juniorów (DN)  i Ice-Optimist. Zjawili sie mlodzi reprezentanci kilku krajów, my oczywiście spodziewamy się sukcesów Polaków, zwłaszcza zawodników Warmii i Mazur. I nie zawiedliśmy się. Klasę Ice Opti wygrała Antonina Marciniak (Pałac Młodzieży Olsztyn) przed Zuzanną Rybicką  (ChKŻ Chojnice) i Kamilem Cesarskim (Baza Mrągowo), W DN juniorów triumfował Miłosz Wojewski (Spójnia Warszawa) przed Piotrem Guntherem (LKS Charzykowy) i Estończykiem Karlem-Hannesem Tagu. Mistrzynią świata juniorek została Sara Piasecka (Baza Mrągowo)

 

W piątek odbyły sie trzy wyścigi przeprowadzone zresztą z niemałym trudem Obfite opady śniegu z minuty na minutę formowały zapsy na lodzie, ale bojerowcy jakos zdążyli by zrealizować plan.

Antonina Marciniak (Pałac Młodzieży Olsztyn) po raz drugi z rzędu zdobyła tytuł. Stoczyła fantastyczną walkę z Zuzanną Rybicka i wygrała przy remisie. Na podium w ostatniej chwili awansował Kamil Cesarski z Mrągowa.

Wśród juniorów  Miłosz Wojewski nie dał sobie odebrać tytułu. Drugi po wczorajszych wyścigach Michał Morgaś (MKŻ Mikołajki) nie zdołał utrzymać sie w strefie medalowej i tw klasyfikacji open reprezentanci Warmii i Mazur zostali bez krążka. Za to w rywalizacji dziewcząt bezkonkurencyjna okazała się Sara Piasecka, choć w piątek latała słabiej niż w czwartek.

Z uwagi na pogarszające sie warunki atmosferyczne i coraz wiekszą ilośc śniegu odwołane zostały Mistrzostwa Polski seniorów – zaplanowane na najblizszy weekend.

 

Wyniki końcowe  MŚ

 

 

Mistrzostwa świata w klasie Ice Opti (open)

 1 ANTONINA MARCINIAK (Pałac MłodzieżyOlsztyn)      3     1      2      [5]      3 4       2      15,00

2   ZUZANNA RYBICKA (ChKŻ Chojnice)    1 3      1     1     [8]    5      4        15,00

3   KAMIL CESARSKI (Baza Mrągowo) 4   5 3      [7] 2     2      1      17,00

4   PAWEL ROSZKOWSKI (Baza Mrągowo)     2      4     5     3      [7]    1        3 18,00

5   MAXIME BACHELINE (Szwajcaria)    5   2 4      4     1     3      [11] 19,00

6   RAFAL BLAZEJCZYK (Pałac Młodzieży Olsztyn)   6     8     [10] 6      4        6 8       38,00

…………………………………………………………………………………………

 

11   LIDIA BOCHAN (Baza Mrągowo) 16            15   [18]           14   9   12     10          76,00

16  MIKOLAJ MICKIEWICZ (MKŻ Mikołajki)   11   13       13   13          24          [25]   25      99,00

18  FILIP GRACZYK  (MOS Iława)          12   [37/DNF]    14   19          20          23     13      101,00

19 OLIWIA KORSZUN (Baza Mrągowo)       17   16       16   16          17          [26]   23      105,00

22   MONIKA ANZEL  (Baza Mrągowo)     20       19      21     [23]          18     16     20        114,00

24 ADAM  ŁACHACZ  (MKŻ Mikołajki)         22      20     [37/DNF] 37/DNF 21     21     19      140,00

26 MATEUZ MICHALAK  (MKŻ Mikołajki)     21      27     28         28     25          29     [33]      158,00

28 JAKUB WITKOWSKI  (MKŻ Mikołajki) 25       26      27     25            30     32          [34]      165,00

31 PAWEL JAKUBOWSKI (MKŻ Mikołajki)    [37/DNF]     24    25     29  37/DNF      31   24         170,00

35 HUBERT BANACH  (MKŻ Mikołajki)    [37/DNF]    30 37/DNF   32        28    37/DNF   37/DNF   201,00

 

Klasyfikacja dziewcząt

1 ANTONINA MARCINIAK (Pałac Młodzieży Olsztyn)  3    1      2           [5]      3 4       2     15,00

2 ZUZANNA RYBICKA (ChKŻ Chojnice)      1      3      1    1      [8]        5         4

3 JOHANNA SAAREKE (Estonia)     9    6    8      2      14 [17]              17       56,00

4 LIDIA BOCHAN  Baza Mrągowo) 16  15    [18]        14    9      12        10    76.0

5 OLIWIA KORSZUN (Baza Mrągowo)       17    16    16 16    17         [26]    23         105,00

6 ALEKSANDRA CHMIELEWSKA (UKS Grot OSiR Suwałki)        19         18       [23]       17     22    15              21            112,00

7 MONIKA ANZEL (Baza Mrągowo)     20 19    21    [23]       18         16       20         114,00

8 AMELIA DLUGOZIMA (MKŻ Mikołajki)     24    25    26 30    27         35       [37/DNS]     167,00

 

Mistrzostwa świata juniorów DN (open)

1 MIŁOSZ WOJEWSKI (Spójnia Warszawa)     1    2    3      1     2       [4]     3 12,00

2 PIOTR GÜNTHER (LKS Charzykowy)      [4] 3    2    2      3     2       1

3 KARL-HANNES TAGU (Estonia)      3       [4] 4    3    1      1     2       14,00

4 MICHAŁ MORGAŚ     2       1       1     4    5    7      [8]    20,00

5 MICHAŁ STASZEWSKI (ChKŻ Chojnice)  [5] 5    5    5      4     3       5        27,00

6 MARTIN ALJASTE (Estonia)            [12] 7     6    6    6      8     4       37,00

………………………………………………………………………………………………………..

8 KONRAD ŻÓŁTOWSKI  (MKŻ Mikołajki)                  6       6     7    13 [19] 15   11     58,00

9   DAMIAN KOŚNIK   (Baza Mrągowo)      13   8    15 8      12   6       [19]   62,00

12 SARA PIASECKA  (Baza Mrągowo)       7     20 9    11    14   18     [21]   79,00

13 BARTŁOMIEJ MICHALCZYK (Baza Mrągowo)  9         13            14     10          [30]   24      14   84,00

14 KACPER OLSZEWSKI (Baza Mrągowo)      14       18       21            [37/DNF]         9       11      12   85,00 1

17 JAKUB MARCINIAK (Pałac Młodzieży Olsztyn)       [37/DNF] 12       16     17          8       19      25   97,00

20 PIOTR BERNAT (Baza Mrągowo) 18   17       11       20            17     21          [23]      104,00

24 SZYMON IGNACIUK (MBSW Gizycko) 10          9         8         22       [37/DNF]         37/DNF       37/DNF       123,00

28 MAREK CZARNIECKI (MKŻ Mikołajki)         19       27       28       24     28          27      [37/DNF]     153,00

31MATEUSZ OLBRYS  (MKŻ Mikołajki)    [37/DNF]           32       32       29     26          37/DNF      27   183,00

32 KAROL ZEMBRZUSKI (MKŻ Mikołajki)      28     30       30       30       [37/DNF]         37/DNF      37/DNF       192,00

33 JAKUB PUCZYŁOWSKI (Baza Mrągowo)    [37/DNF]       35       34     34          37/DNF      29   29        198,00

36ZBIGINIEW NOWALSKI (MKŻ Mikołajki) 32           34       36       31     [37/DNS]      37/DNF       37/DNF   207,00

 

Klasyfikacja juniorek

1 SARA PIASECKA (Baza Mrągowo)           7          20        9   11      14      18      [21]   79,00

2 THEA ANDERSSON (Szwecja)    23        [28]        26      26      22      22     20         139,00

3 WIKTORIA WALTER (UKŻ Viking Toruń)  26           [29]   25      27      21     17         24     140,00

4 VICTORIA LINDQVIST (Szwecja)  29     [37/DNF]           33      37/DNF        29         37/DNF     37/DNF         202,00

5 RUTA EISTREIKE (Litwa)           33        35           33      37/DNF        37/DNF 28     203,00

 

 Jak było w czwartek?

Wyścigi odbywały się przy bardzo silnym wietrze sięgającym 13 m/s. To sprawiało, że czołowi juniorzy latali z prędkością prawie 130 km/godz., uczestnicy MŚ Ice Opti też rozwijali szybkość ponad 90 km/godz.

W młodszej grupie dominują Polacy, w medalowej strefie są reprezentanci Warmii i Mazur: Antonina Marciniak, która broni tytułu i Paweł Roszkowski. Tosia wygrała jeden wyścig, a liderka klasyfikacji ogólnej i dziewcząt Zuzanna Rybicka z Chojnic – trzy.

Jutro wszystko jest możliwe, choć wydaje się, że walkę o złoto rozstrzygną między sobą dziewczyny.

W juniorach zwycięstwa rozdzielili znany finnista Miłosz Wojewski i Michał Morgaś z Mikołajek. Jeśli do jutra utrzymają się podobne warunki obaj są raczej poza zasięgiem. W szóstce brakuje innych bojerowców z naszego regionu, ale nie wiadomo jak silny będzie w piątek wiatr i czy spadnie śnieg. W tej sytuacji prognozy są raczej wróżeniem z fusów.

Jedno jest pewne. Jeśli dojdzie do rozegrania trzech uzupełniających wyścigów, a wszystko na to wskazuje, emocje są zapewnione.

 

Klasyfikacja Ice Opti (po 4 wyścigach)

 1 ZUZANNA RYBICKA  (ChKŻ Chojnice)                 1      3      1      1      6,00

2 ANTONINA MARCINIAK (Pałac Młodzieży Olsztyn)       3      1      2      5 11,00

3 PAWEŁ ROSZKOWSKI (Baza Mrągowo)              2      4      5      3      14,00

4 MAXIME BACHELINE (Szwajcaria)                      5      2      4      4      15,00

5 KAMIL CESARSKI (Baza Mrągowo)                    4      5      3      7      19,00

6 JOHANNA SAAREKE (Estonia)                            9      6      8      2      25,00

…………………………………………………………………………………………………………………………

8 ROBERT  BLAŻEJCZYK (Pałac Młodzieży Olsztyn)        6      8      10    6 30,00

11 MIKOŁAJ MICKIEWICZ  (MKŻ Mikołajki)            11    13    13    13    50,00

15 LIDIA BOCHAN (Baza Mrągowo)                      16    15    18    14    63,00

16 OLIWIA KORSZUN (Baza Mrągowo)                 17    16    16    16    65,00

19 FILIP GRACZYK (MOS Iława)          12        37/DNF 14         19          82,00

20 MONIKA ANZEL (Baza Mrągowo)   20        19         21         23          83,00

25 JAKUB WITKOWSKI (MKŻ Mikołajki) 25      26         27         25        103,00

26 MICHALAK MATEUSZ (MKŻ Mikołajki)         21         27         28          28       104,00

27 AMELIA DLUGOZIMA (MKŻ Mikołajki)          24         25         26          30       105,00

28 PAWEL JAKUBOWSKI (MKŻ Mikołajki)         37/DNF 24         25          29       115,00

29  ADAM ŁACHACZ (MKŻ Mikołajki)   22        20         37/DNF 37/DNF 116,00

32 HUBERT BANACH (MZ Mikołajki)    37/DNF              30         37/DNF 32    136,00

 

 Klasyfikacja dziewcząt

1 ZUZANNA RYBICKA (ChKŻ Chojnice)            1          3          1          1  6,00

2 ANTONINA MARCINIAK (Pałac Młodzieży Olsztyn)     3          1          2         5 11,00

3 JOHANNA SAAREKE (Estonia)           9          6          8          2          25,00

4 LIDIA BOCHAN (Baza Mrągowo)      16        15        18        14        63,00

5 OLIWIA KORSZUN (Baza Mrągowo) 17        16        16        16        65,00

6 ALEKSANDRA CHMIELEWSKA (Grot OSiR Suwałki)     19        18        23       17          77,00

7 MONIKA ANZEL (Baza Mrągowo)     20        19        21        23        83,00

 

 

Klasyfikacja juniorów DN (po 4 wyścigach)

1 WOJEWSKI, MIŁOSZ (Spójnia Warszawa)        1          2          3           1           7,00

2 M0RGAŚ, MICHAŁ (MKŻ Mikołajki)      2          1          1          4           8,00

3 GÜNTHER, PIOTR LKS Charzykowy)   4          3          2          2           11,00

4 TAGU, KARL-HANNES (Estonia)          3          4          4          3           14,00

5 STASZEWSKI, MICHAŁ (ChKŻ Chojnice)          5          5          5           5           20,00

6 ALJASTE, MARTIN (Estonia)    12        7          6          6          31,00

…………………………………………………………………………………………………………………..

7 ŻÓŁTOWSKI, KONRAD (MKŻ MIKOŁAJKI)        6          6          7           13         32,00

9 KOSNIK, DAMIAN (Baza Mrągowo)    13        8          15        8           44,00

10 BARTŁOMIEJ, MICHALCZYK (Baza Mrągowo)        9           13         14   10     46,00

11 PIASECKA, SARA (Baza Mrągowo)          7           20         9           11   47,00

12 IGNACIUK, SZYMON  (MBSW Giżycko)    10         9           8           22   49,00

21 MARCINIAK, JAKUB (Baza Mrągowo)     37/DNF 12         16         17   82,00

 

24 OLSZEWSKI, KACPER (Baza Mrągowo)   14     18     21     37/DNF 90,00

30 ZEMBRZUSKI, KAROL (Baza Mrągowo)         28        30        30         30        118,00

32 OLBRYŚ, MATEUSZ  (MKŻ Mikołajki)  37/DNF            32        32         29        130,00

36 PUCZYŁOWSKI, JAKUB (Baza Mrągowo)              37/DNF 35         34   34     140,00

 

 Klasyfikacja juniorek

1 PIASECKA, SARA (Baza Mrągowo)    7            20       9            11 47,00

2 ANDERSSON, THEA (Szwecja)          23          28       26          26 103,00

3 WALTER, WIKTORIA (Toruń)              26          29       25          27 107,00

4 LINDQVIST, VICTORIA (Szwecja)      29          37/DNF             33  37/DNF      136,00

5 EISTREIKE,  (Estonia)         37/DNF   33          35       33          138,00

 

Promocja Mazur w najlepszym wydaniu

Ze względu na złe warunki atmosferyczne regaty, które początkowo miały odbyć się miesiąc temu na Estonii, ostatecznie zostały przeniesione na Mazury. Nic w tym dziwnego, bowiem na Jeziorze Śniardwy panuje obecnie znakomita pogoda do żeglowania.

Po długich oględzinach poszczególnych akwenów Estończycy poprosili nas o organizację tej rywalizacji – mówi Stanisław Macur z Polskiej Floty DN. – Na liście startowej znalazło się ponad 70 młodych zawodników z całego Starego Kontynentu w dwóch kategoriach wiekowych. W tym sezonie nie mieliśmy szczęścia do pogody, ale teraz wszystko się zmieniło.

 Na dobre starty liczą oczywiście bojerowcy z Warmii i Mazur, którzy od wielu lat zaliczają się do światowej czołówki. Tosia Marciniak z Pałacu Młodzieży Olsztyn w klasie Ice-Optimist (do 16 lat) broni złotego medalu wywalczonego w 2010 roku. W tej samej kategorii wiekowej wystartuje też Paweł Roszkowski z Bazy Mrągowo. Z kolei wśród juniorów, czyli w rywalizacji do 21 lat, prym wiodą Jakub Marciniak (PM Olsztyn, aktualny brązowy medalista), Bartosz Michalczyk (Baza Mrągowo) czy Szymon Ignaciuk z Giżycka.  Nie zabraknie też Sary Piaseckiej, która była mistrzynią w Ice Opti, tera z spróbuje swych sił w starszej grupie.

 Podczas mistrzostw świata i Europy nie zabraknie promocji Mazurskich Jezior – jedynego polskiego kandydata w światowym konkursie na 7 Nowych Cudów Natury.

Uczestnicy zawodów otrzymają materiały prasowe dotyczące konkursu – mówi Dariusz Zacharzewski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Orzyszu.

Przez najbliższe dwa dni zachęcać będziemy także wszystkich zawodników i trenerów do oddania swoich głosów na Mazury. Wszyscy bojerowcy doskonale znają zalety naszego regionu, dlatego pomogą nam w tak ważnej dla nas sprawie.

Organizatorzy przewidują rozegranie 7 biegów. W zależności od warunków impreza zakończy się w piątek lub sobotę. Na ten weekend przewidziane są również Mistrzostwa Polski seniorów, gdzie wystartują m. in. medaliści mistrzostw świata: Michał Burczyński i Łukasz Zakrzewski.

To nie jedyne prestiżowe bojerowe zawody, jakie odbędą się w naszym regionie. Prawdopodobnie w najbliższy weekend pod Giżyckiem w krajowych mistrzostwach wystartują seniorzy – obecnie trwają ostatnie ustalenia.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x