W Szwecji mistrzostwa wielkich sensacji – Tomasz Zakrzewski w glorii złota!

W jednodniowych Mistrzostwach Świata w bojerach rozegranych w Szwecji triumfował Tomasz Zakrzewski z MKŻ Mikołajki. Wielki sukces zawodnika i wielkiego propagatora żeglarstwa lodowego, który w arcytrudnych warunkach wykazał najrówniejsza formę. Nie wygrał wyścigu (rozegrano tylko trzy), ale za każdym razem był bardzo wysoko (dwa razy drugi i raz trzeci). Srebro dla Estonii, a brąz dla Danii. Nie poradzili sobie polscy najbardziej utytułowani zawodnicy. Wśród 39 sklasyfikowanych Adam Baranowski – 10, Michał Burczyński-18, a Łukasz Zakrzewski-29. Za to Marek Biernat z Pałacu Młodzieży Olsztyn – szósty. Mistrzostwa sensacji, ale w takim sezonie jak ten wszystko było możliwe.

 

Klasyfikacja Mistrzostw Świata

1 Tomasz Zakrzewski (Polska, MKŻ Mikołajki)  2,2,3 7.0

2 Karl Kannes Tage (Estonia)  2,3,5  10.0

3 Hans Ebler-Hansen (Dania) 1,9,1 11.0

4 Vaiko Voremaa (Estonia) 7,11,7 25.0

5 Ron Sherry (USA) 22,1,4 27.0

6 Marek Biernat (Polska (Pałac Młodzieży Olsztyn) 8,14,8 30.0

………………………………………

10 Adam Baranowski (Polska, Flota Polska DN Olsztyn) 16,8,12 36.0

16 Dariusz Kardaś (Polska, AZS UWM Olsztyn) 9,21,27 57.0

18 Michał Burczyński (Polska, AZS UWM Olsztyn) 32, 15,20 67.0

20 Wiesław Marcińczyk (Polska, Baza Mrągowo) 14,23,32 69.0

25 Paweł Burczyński (Polska, AZS UWM Olsztyn) 15, 20, 24 79.0

29 Łukasz Zakrzewski (Polska, MKŻ Mikołajki) 30,22,35 87.0

33 Robert Graczyk (Polska, MKŻ Mikołajki) 14,44,31 93.0

{gallery}zak2{/gallery} 

Fot. sport.onet.pl

Oto relacja komandora Bojerowej Floty Polskiej DN Jerzego Henke zamieszczona na oficjalnej stronie bojerowców

Dzień zaczął się niedobrze gdyż z powodu na za słaby wiatr pozostaliśmy w porcie do 10.00. Wiatr zaczął przybierać na sile i ogłoszono pierwszy bieg na 11.00. Z powodu na opóźnienie nikt nie zdążył obiechać trasy i poznać dzisiejszy lód. Od wczoraj lód zmienił się gdyż nocny, silny mróz i wiatr spowodował bardzo szorstką strukturę leżącego na nim, przewianego i wmarzniętego śniegu.
Zmiana warunków lodowych spowodowała, że wielu czołowych zawodników zupełnie pogubiło się. Czołowi światowi zawodnicy w pierwszym biegu przyjechali na metę w połowie stawki. Kilku zawodników spoza światowej czołówki przyjechało na pierwszych miejscach. To sama zdarzyło się w drugim i trzecim biegu medalowej grupy A. prawie zupełna ruletka! Odbyły się tylko 3 biegi grupy A i to też spowodowało dość dużą przypadkowość zajmowanych miejsc.
Jedynie trzech polskich zawodników jechało regularnie w „czubie” i zakwalifikowało się w pierwszej dziesiątce. Najbardziej regularnie, na pierwszych pozycjach jechał Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki) i zdobył złoty medal Bojerowego Mistrza Świata klasy DN. Zupełną niespodzianką był Marek Bernat (PM Olsztyn) który uplasował się na szóstej pozycji. Marek poprzedniego dnia startował jeszcze w grupie B, lecz dzięki dobrej pozycji w biegu kwalifikacyjnym zakwalifikował się po raz pierwszy w życiu do grupy A. Dziesiąte miejsce zajął Adam Baranowski (Flota Polska DN).
Nowy Mistrz Świata był od lat pechowcem i kolejne awarie sprzętu powodowały, że często był już prawie, prawie na pudle. Gratulujemy Tomkowi. Srebrny medal zdobył Estończyk Tagu Karl-Hannes i brązowy Niemiec Elber Hansen-Hans.
Jutro skoro świt przejeżdżamy na inny akwen, gdzie jest szklany, czarny lód. Na takim lodzie można latać już przy wiatrach od jednego metra na sekundę. Na nowym akwenie rozegramy Mistrzostwa Europy.

Jerzy Henke Komandor Polska Bojerowa Flota DN

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x