Podsumowanie roku 2014 w LZS-ach – Nadal ogromny potencjał, jak go wykorzystać?

Tradycyjnie już w pierwszym kwartale nowego roku w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie podsumowano poprzedni sezon w Warmińsko-Mazurskim Zrzeszeniu LZS. Oprócz sprawozdania z działalności uhonorowano 10 najlepszych gmin, które zebrały najwięcej punktów we współzawodnictwie sportowym, była też okazja by docenić kluby, które w tym roku obchodzą okrągłe jubileusze.

W spotkaniu udział wzięli m. in. posłanka i wiceminister Urszula Pasławska, od dawna związana z ruchem LZS, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin oraz przedstawiciele samorządów z całego regionu. Gości powitał przewodniczący WM Z LZS Marek Konopka, a sprawozdanie z działalności zaprezentował sekretarz Marek Jaczun

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego funkcjonuje około 250 organizacji związanych z LZS, które zrzeszają ponad 15 tysięcy członków. WM Z LZS dysponuje budżetem blisko 550 tysięcy złotych pochodzących z dwóch podstawowych źródeł: centralnego – Ministerstwa Sportu i Turystki, także w mniejszym stopniu Ministerstwa Rolnictwa (około 365 tysięcy) oraz regionalnego – Samorządu Wojewódzkiego (180 tysięcy). Budżet jest mniejszy niż w latach ubiegłych, a zadań dużo, bowiem zapotrzebowanie na kulturę fizyczną w małych środowiskach wzrasta. Sport towarzyszy zmianom cywilizacyjnym, jest nieodłącznym elementem polityki społecznej, a przy coraz większej świadomości społeczeństwa staje się koniecznością. Ludzie dbają o kondycję i zdrowie i trzeba tym tendencjom wyjść na przeciw.

Dlatego upowszechnianie sportu w środowisku wiejskich jest jednym z najważniejszych kierunków i temu podporządkowanych jest wiele działań, by zaktywizować te grupy. Sztandarowymi imprezami są więc: Zimowe i Letnie Igrzyskach LZS (w 2014 r. gospodarzami były: Lidzbark Warmiński i Orneta), jest też szereg imprez w najpopularniejszych dyscyplinach, które odbywają się wielostopniowo (od eliminacji gminnych po finał wojewódzki). W naszej świadomości najbardziej utrwalił się Turniej Wojewódzkie Puchar TVP Olsztyn (poprzedni patronowała tej imprezie Gazeta Olsztyńska). W tym roku niebawem rozpocznie się 56 edycja. Nie bez znaczenia jest również powołanie w terenie tzw. koordynatorów sportu, którzy znając potrzeby środowiska organizują tam imprezy lokalne, włączając w to miejscowe samorządy.

Ale LZS na Warmii i Mazurach wspiera też najlepsze kluby i sportowców, dotuje młodzieżowe ośrodki szkolenia, gdzie trenują najzdolniejsi zawodnicy. Takie kluby jak: Ostródzianka, Warmia Lidzbark Warmiński, Łoś Gołdap, Warmia Biskupiec, Nida Nidzica czy WMLKS Olsztyn liczą się w skali krajowej, a zawodnicy: kolarz Szymon Rekita, tenisista stołowy Michał Korycki, szachista Aleksander Miśta – to medaliści Mistrzostw Polski.

Na Warmii i Mazurach odbywają się imprezy najwyższej rangi, w ubiegłym roku Ostróda i Lidzbark Warmiński były organizatorami Mistrzostw Polski LZS w różnych kategoriach wiekowych, gdzie zresztą odnosiliśmy duże sukcesy. Kilka miejscowości jest szczególnie aktywnych, podejmują się roli gospodarza finałów wojewódzkich dużych zawodów, a przoduje w tym Olecko, które ma chyba najpiękniejszą infrastrukturę sportowa w województwie.

W dalszej części uhonorowano statuetkami najlepszą dziesiątkę gmin we współzawodnictwie sportowym w 20214 roku. Tym razem zwyciężyła Gmina Ostróda, która wyprzedziła panującą w ostatnich latach Gminę Iława.

Oto czołówka klasyfikacji, w której ujęto wszystkich 77 uczestników.

1 Gmina Ostróda 8250

2 Gimna Iława 7580

3 Gmina Lubawa 7210

4 Biskupiec 4920

5 Olecko 4660

6 Wydminy 4590

7 Iłowo-Osada 4450

8 Świątki 3430

9 Gmina działdowo 3170

10 Morąg 3080

……………………………….

11 Gmina Ełk 3020

12 Orneta 2840

13 Dywity 2800

14 Lidzbark Warmiński 2790

15 Gmina Ketrzyn 2770

16 Jeziorany 2770

17 Biała Piska 2590

18 Rybno 2000

19 Reszel 1940

20 Gmina Nowe Miasto Lubawskie 1900

21 Kalinowo 1860

22 Gołdap 1820

23 Gmina Lidzbark warmiński 1580

24 Mikołajki 1410

25 Kurzetnik 1400

26 Godkowo 1340

27 Bisztynek 1210

28 Barczewo 1200

29 Grunwald 1180

30 Purda 1180

{AdmirorGallery}atom59{/AdmirorGallery}

Uhonorowano również kluby, które obchodzą okrągłe jubileusze

Tramp Orneta – 20 lat

Foto Ola Ostróda – 20 lat

Warmia Biskupiec – 40 lat

Orzeł Karolewo – 50 lat

Polonia Pasłęk 65 lat.

Informowaliśmy już o geście elbląskiej grupy profesjonalnej Krismar Big Silvant Team, która przekazała sześć wysokiej klasy rowerów najbardziej utalentowanym i potrzebującym zawodnikom z Warmii i Mazur. Dyrektor sportowy Adam Wadecki uczynił to symbolicznie podczas spotkania na ręce Marszałka Województwa , któremu osobiście podarował też firmowa koszulkę grupy.

Na zakończenie glos zabrali honorowi goście: Urszula Pasławska i Gustaw Marek Brzezin, którzy gratulując laureatom i jubilatom podkreślili rosnącą rangę sportu w środowiskach wiejskich. Wszyscy mają nadzieję, że zostanie to dostrzeżone i znajdzie przełożenie w dotacjach, które pozwolą realizować pełne programy związane z kulturą fizyczną.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Biskupiec gala iława lubawa Olecko Olsztyn Ostróda WM ZLZS Wydminy

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x