Spotkanie Rodziny Olimpijskiej w PKOl. – Dostojnie i …sympatycznie

Jest już wieloletnią tradycją ,że początek nowego roku w Polskim Komitecie Olimpijskim jest zarezerwowany dla Polskiej Rodziny Olimpijskiej, jej przyjaciół i sympatyków. Centrum z trudem pomieściło przybyłych gości, co najlepiej świadczy o stałym powiększaniu się tego grona. Całą galę poprowadzili: Maja Włoszczowska i Henryk Urbaś. Oczywiście głównymi aktorami spotkania była liczna grupa mistrzów i medalistów olimpijskich - przedstawicieli kilku pokoleń polskiego sportu oraz goście reprezentujący Rząd RP / Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha/ i Prezydenta RP Jan Lityński/. Szczególnie ciepło przyjęci zostali medaliści olimpijscy z Londynu.

 

Byli reprezentanci firm sponsorujących Polski Ruch Olimpijski, przedstawiciele zagranicznych placówek dyplomatycznych akredytowani w Polsce, reprezentanci świata nauki i kultury, firm i instytucji pracujących na rzecz rodzimego sportu. Nie zabrakło dziennikarzu oraz przedstawicieli agend terenowych (rady regionalne, kluby olimpijczyka i szkoły noszące imiona polskich olimpijczyków). Jan Lityński przekazał zebranym pozdrowienia od Prezydenta Bronisława Komorowskiego, życzył zawodnikom i ich trenerom wielu sukcesów w roku 2013. Pięknie zakończył powiedzeniem nagrodzonym brawami -„Tworzycie prawdziwą Rodzinę”.

O wspaniałą niespodzianką dla naszej doskonałej żeglarki, Zofii Klepackiej postarał się Pan dr Jan Kulczyk, przewodniczący Rady Patronów PKOl . Postanowił wykupić brązowy krążek olimpijski, zdobyty na wodach zatoki Weymouth . W poniedziałek cenne trofeum sportowe wróciło do zawodniczki. Dar szefa Rady Patronów PKOl został nagrodzony wielką owacją, a sama zainteresowana – dziękując dr Kulczykowi miała łzy w oczach. Nie tylko zresztą ona…

Prezes PKOl-u wręczył Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl ustanowioną wiosną 2009 r. a nawiązującą do przedwojennej Państwowej Nagrody Sportowej, mistrzom olimpijskim z Londynu – Tomaszowi Majewskiemu i Adrianowi Zielińskiemu. Wyróżnienia w kategorii „Trener roku” – otrzymał Henryk Olszewski, opiekun T. Majewskiego, a za „Drużynę roku” uznano zespół naszych łyżwiarek szybkich (Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska) – brązowe medalistki MŚ w Heerenveen. Równorzędne wyróżnienia za sukcesy osiągnięte w roku 2012 odebrali prezesi ośmiu polskich związków sportowych: Kajakowego, Lekkiej Atletyki, Łyżwiarstwa Szybkiego, Podnoszenia Ciężarów, Strzelectwa Sportowego, Towarzystw Wioślarskich, Zapaśniczego i Żeglarskiego.

Miłym akcentem spotkania / także dla Warmii i Mazur/było oficjalne pożegnanie medalistów olimpijskich, którzy w roku 2012 zakończyli karierę zawodniczą: kajakarzy Pawła Baraszkiewicza i Daniela Jędraszko, sztangisty Szymonona Kołeckiego , żeglarza Mateusza Kusznierewicza oraz wioślarza Roberta Sycza. Ten ostatni, wraz ze swym partnerem z „dwójki” podwójnej wagi lekkiej – Tomaszem Kucharskim, postanowił przekazać do zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie ich zwycięską „złotą” łódkę (wyeksponowano ją przy wejściu do Centrum Olimpijskiego).

Po krótkim występie artystycznym z udziałem Beaty Rybotyckiej i Jacka Wójcickiego rozpoczęła się już nieoficjalna część noworocznego spotkania. W trwających do późnych godzin wieczornych rozmowach nie zabrakło rozważań na temat codziennej działalności Polskiego Komitetu Olimpijskiego, poszczególnych związków sportowych, planów na rok bieżący oraz na najbliższe – zimowe i letnie – igrzyska olimpijskie, ale i rozmów całkowicie prywatnych, wręcz rodzinnych, bo przy obecnym, niezwykle dynamicznym przebiegu naszego życia codziennego okazje do tego są nader rzadkie…

Od wielu lat przedstawiciele Klubu Olimpijczyka przy Gimnazjum Nr 2 w Działdowie są gośćmi spotkań olimpijskich, sami także takie spotkania organizują. W tym roku opiekun Klubu Zdzisław Ziółkowski miał okazję spotkać się z m.in. medalistami z Londynu, wieloma olimpijczykami z lat poprzednich, z Minister Sportu i Turystyki, Panem Kulczykiem i wieloma innymi przyjaciółmi z Rodziny Olimpijskiej / m.in. wnuczką naszego najsłynniejszego trenera boksu Feliksa „Papy” Stamma. Miałem także okazję mieć w rękach brązowy medal Zofii Klepackiej zanim powtórnie trafił do niej na Gali. Najbardziej ucieszył się z naszej wizyty Paweł Baraszkiewicz- kajakarz kończący karierę a pochodzący z Lidzbarka Welskiego, bo byliśmy pierwsi z Warmii i Mazur z gratulacjami za osiągnięte sukcesy na arenie olimpijskiej. Paweł Baraszkiewicz już zapowiedział, że chętnie spotka się z uczniami Gimnazjum nr 2 w Działdowie i przyjął zaproszenie na uroczystości 55 lecia szkoły w maju tego roku. Wielu z obecnych na spotkaniu wpisało się do Kalendarza Olimpijskiego, który już zawiera ponad 150 wpisów i autografów sław sportu a także polityki, biznesu i kultury.

{AdmirorGallery}barasz10{/AdmirorGallery}

Źródło : PKOl, Zdzisław Ziółkowski

Foto : Z.Z.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x