WAMA-SPORT Historia – Danuta Sobieska-Wierzbowska najlepsza w 30-leciu, Andrzej Gronowicz sportowcem 1974 roku

Fot. Archiwum Janusza Poryckiego
Na balu sylwestrowym sportowców ogłoszone zostały wyniki plebiscytu na dziesięciu najlepszych sportowców Warmii i Mazur w roku 1974. Zbliżające się 30-lecie wyzwolenia naszego regionu było – z kolei – okazją do wyboru, najlepszego sportowca w historii naszego województwa. Została nim Danuta Sobieska-Wierzbowska, przedstawicielka Klubu Sportowego „Gwardia”.

Nie ulega żadnej wątpliwości, iż właśnie ta zawodniczka przez 13 lat startów na bieżniach całej Europy przysporzyła sportowi olsztyńskiemu najwięcej sławy. Występowała w reprezentacji narodowej 37 razy, kilkakrotnie biła rekordy Polski, a na swym koncie ma 18 tytułów mistrzyni i wicemistrzyni kraju. Jest to rzeczywiście dorobek rzadko spotykany. Jej trenerem jest Janusz Malinowski. Nagrodą honorową był puchar prezydenta Olsztyna Jerzego Grelewskiego. Wręczył go kierownik Wydziału Kultury Fizycznej Tadeusz Sobolewski, a licznie zgromadzeni na balu kibice zgotowali pani Danusi serdeczną owację.

Najlepszym sportowcem w roku 1974 został wybrany Andrzej GRONOWICZ, reprezentant OKS Stomil, zwycięzca ubiegłorocznego plebiscytu i aktualny wicemistrz świata w kajakach. Na drugim miejscu uplasował się Mirosław RYBACZEWSKI, zawodnik SZS-AZS Olsztyn, członek reprezentacyjnego zespołu siatkarzy, który wywalczył tytuł mistrza świata. Trzecie miejsce przypadło w udziale Bronisławie LUDWICHOWSKIEJ, lekkoatletce Gwardii Olsztyn, rekordzistce i mistrzyni Polski, w biegach średniodystansowych. Na czwartym miejscu sklasyfikowano Tadeusza AWIŻENIA, przedstawiciela Zjednoczonych, wicemistrza Polski w podnoszeniu ciężarów. Olsztynianin zajął też czwarte miejsce na mistrzostwach świata. Piąta pozycja przypadła w udziale gimnastyczce OKS Stomil Sabinie SIENKIEWICZ, członkini drużyny mistrza Polski i w ćwiczeniach indywidualnych wicemistrzyni Polski. Szóste miejsce zajął Jerzy KACHNIARZ z Agrokompleksu. Kętrzynianin jest brązowym medalistą młodzieżowych mistrzostw Europy w zapasach stylu wolnego. Na kolejnym siódmym miejscu sklasyfikowana została Danuta PIECYK, lekkoatletka Gwardii, rekordzistka świata i mistrzyni Polski w biegu na 400 metrów przez płotki. Ósmą lokatę wywalczyła Danuta ALEKSANDROWICZ (OKS Stomil) – dwukrotna mistrzyni Polski w kajakarstwie. Dziewiąty był Mirosław TRYBA, piłkarz, członek młodzieżowej reprezentacji Polski i gracz II-ligowej drużyny OKS Stomil Olsztyn. Klasyfikację najlepszej dziesiątki zamknął Mariusz GABIEC (SZS-AZS Olsztyn) – wielokrotny mistrz i rekordzista Polski w pływaniu w kategorii juniorów.

W imieniu organizatorów – Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiej Federacji Sportu oraz redakcji „Gazety Olsztyńskiej”, pięknie wykonane przez Wacława Ostrowskiego pamiątkowe dyplomy wręczyli: Kazimierz Holicz, Benedykt Jadziński i Ryszard Zalewski. Obecni na balu bardzo serdecznie fetowali najlepszych sportowców Warmii i Mazur. Nie obyło się bez odśpiewania „STO LAT”. Potem do białego rana trwała wesoła sylwestrowa zabawa.

Dziesiątka najlepszych olsztyńskich sportowców odzwierciedla poziom naszego sportu. Znalazło się w niej dwóch przedstawicieli kajakarstwa, a więc dyscypliny, która wywalczyła w minionym roku tytuł drużynowego mistrza Polski. Zawsze wysoko notowana była olsztyńska lekka atletyka i ma ona w dziesiątce dwie swoje reprezentantki. Po jednym przedstawicielu mają: siatkówka, podnoszenie ciężarów, gimnastyka, pływanie, piłka nożna i zapasy, a więc dyscypliny, które w minionym roku odegrały nie tylko w sporcie olsztyńskim, ale i krajowym niemałą rolę. Dziesiątka laureatów odzwierciedla także poziom sportu w poszczególnych klubach. OKS Stomil ma czworo swoich reprezentantów. Gwardia i SZS- AZS po dwóch oraz Zjednoczeni i Agrokompleks po jednym.

SYLWETKI NAJLEPSZYCH:

Andrzej Gronowicz – kajakarstwo (Stomil Olsztyn). Trenerzy Wacław Sklinsmont i Henryk Rek. Srebrny medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata, które rozegrane zostały na torze Xochimilco (Meksyk) w wyścigu dwójek na dystansie 1000 metrów. Mistrz Polski w biegu jedynek na 1000 m, wielokrotny reprezentant Polski. Zawodnik powtórzył swój ubiegłoroczny sukces, zdobywając miano najlepszego sportowca Warmii i Mazur.

Mirosław Rybaczewski – siatkówka (SZS-AZS Olsztyn). Trener Leszek Dorosz. Pan Mirosław był członkiem drużyny narodowej, która na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Meksyku sprawiła nam ogromną radość, zdobywając po raz pierwszy w historii złoty medal. Sukces jest tym większy, że jest to pierwsze „złoto” wywalczone w grach zespołowych. Rybaczewski na liście 10 najlepszych, reprezentuje drużynę siatkarzy, którzy wywalczyli w ubiegłym sezonie tytuł wicemistrza Polski.

Bronisława Ludwichowska – lekkoatletyka (Gwardia Olsztyn). Trener Zbigniew Ludwichowski (mąż). Rekordzistka Polski w biegu na 3000 metrów. Szósta zawodniczka mistrzostw Europy w Rzymie, w biegu na 3 km. Mistrzyni Polski w przełajach oraz wicemistrzyni na dystansie 3 km.

Tadeusz Awiżeń – podnoszenie ciężarów (LKS Zjednoczeni Olsztyn). Trener Ludwik Jaczun. Wicemistrz Polska, wielokrotny reprezentant i rekordzista Polski.

Sabina Sienkiewicz – gimnastyka (OKS Stomil Olsztyn). Trenerzy Krystyna i Zbigniew Żołnierowiczowie. Najmłodsza zawodniczka wśród tegorocznych laureatów. Wielokrotna reprezentantka Polski, uczestniczka, ubiegłorocznych mistrzostw świata. Wicemistrzyni Polski w skoku. Reprezentuje drużynę, która w roku ubiegłym wywalczyła tytuł drużynowego mistrza Polski.

Jerzy Kachniarz – zapasy, styl wolny (LKS Agrokompleks Kętrzyn). Trener Henryk Guzowski. Brązowy medalista młodzieżowych mistrzostw Europy. Dzięki swej olbrzymiej ambicji i dużemu talentowi wdarł się do czołówki najlepszych zapaśników Polski.

Danuta Piecyk – lekkoatletyka (Gwardia Olsztyn). Trener Janusz Malinowski. Rekordzistka świata w bieguna 400 m przez płotki. Była rekordzistka Polski na 400 metrów. Uczestniczka mistrzostw Europy w Rzymie. Wielokrotna reprezentantka Polski.

Danuta Aleksandrowicz – kajakarstwo (OKS Stomil Olsztyn). Trener Henryk Rek. Mistrzyni Polski w biegach k-2 i k-4 na 500 m oraz brązowa medalistka mistrzostw Polski jedynek. Reprezentuje drużynę, która wywalczyła tytuł drużynowego mistrza Polski.

Mirosław Tryba – piłka nożna (OKS Stomil Olsztyn). Trener Henryk Szczepański. Czterokrotny reprezentant Polski w drużynie młodzieżowej. Filar linii defensywnej zespołu II-ligowego. Jeden z najlepszych graczy okręgu

Mariusz Gabiec – pływanie (SZS-AZS Olsztyn). Trener Edmund Uścinowicz. Wielokrotny rekordzista Polski i mistrz Polski. Jeden z największych talentów w kraju. Nazywany „łowcą rekordów” lub pilskim „Spitzem”

* Tekst ukazał się w „Gazecie Olsztyńskiej” 2 stycznia 1975 roku i pochodzi ze zbiorów archiwalnych Janusza Poryckiego

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

gale sportowe Olsztyn sport seniorski

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x