WAMA-SPORT Historia – Wzruszająca uroczystość w „Koperniku” – Danuta Sobieska-Wierzbowska sportowcem 40-lecia Olsztyńskiego

Fot. archiwum Janusza Poryckiego
W kinie „Kopernik” w Olsztynie odbyło się spotkanie zorganizowane z okazji 40-lecia sportu na Warmii i Mazurach. Jednym z głównych punktów uroczystości było ogłoszenie wyników plebiscytu, Komitetu Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiej Federacji Sportu i redakcji „Gazety Olsztyńskiej” NA NAJLEPSZYCH SPORTOWCÓW MINIONEGO 40-LECIA. W spotkaniu prócz zasłużonych działaczy, trenerów i zawodników udział wzięli przedstawiciele władz politycznych, administracyjnych i sportowych Olsztyna i regionu

Punktualnie o godz. 18 na podium wkroczyły poczty sztandarowe klubów, organizacji i stowarzyszeń sportowych. Po odegraniu hymnu narodowego głos zabrał dyrektor WKKFSiT Wojciech Linow, który omówił w krótkim zarysie historię sportu olsztyńskiego.

Rozwój kultury fizycznej na Warmii i Mazurach był i jest ściśle związany z przeobrażeniami społeczno-gospodarczymi. Minione 40-lecie obfitowało w wiele osiągnięć i to we wszystkich sferach życia. Sport stał się jednym z głównych czynników integrujących ludzi przybyłych tu po wojnie z różnych stron Polski. Na początku 1945 r. Zastali ziemię warmińsko-mazurską opustoszała zniszczoną okropnościami II wojny światowej. Mimo to nikt nie załamywał rąk. Przeciwnie, wszyscy ze zdwojoną energią zabrali się do pracy, by po blisko 6-letniej niewoli żyć wreszcie w normalnych warunkach. I jest paradoksem, że mimo ogromnych problemów rozwijał się w Olsztynie sport. Powstawały pierwsze kluby i stowarzyszenia otoczone gruzami boiska zagęszczały się zawodnikami . W niespełna pół roku po wyzwoleniu na Stadionie Leśnym rozegrano pierwszą imprezę sportową. 15 lipca 1945 r. W rocznicę bitwy pod Grunwaldem odbył się mecz piłkarski pomiędzy Warmią i Społem, wygrany przez kolejarzy 2:1. Nie wynik był tu jednak najważniejszy. Liczył się przede wszystkim symbol, fakt, że ludzie potrzebują sportu i bez niego nie wyobrażają sobie życia.

Te początkowe lata miały szczególne znaczenie. Dzięki organizatorom kultury fizycznej w tym okresie możliwe były późniejsze sukcesy, których przecież w ostatnim 40-leciu nie brakowało. Zawodnicy Warmii i Mazur od razu włączyli się do rywalizacji krajowej, chcieli i uczestniczyli w odbudowie polskiego sportu.

Na Ziemi Olsztyńskiej wychowało się wielu zawodników najwyższego formatu, którzy dostarczyli swym rodakom niezapomnianych chwil radości i wzruszeń. Właśnie tu trenowali i występowali mistrzowie olimpijscy, medaliści mistrzostw świata i Europy. Ich osiągnięcia były i są naszym wspólnym dorobkiem, z którego jesteśmy dumni.

W sali kina „Kopernik” znaleźli się sportowcy kilku pokoleń. Ci najstarsi mieli łzy w oczach, gdy sięgali pamięcią do tych czasów, kiedy piłka, łódka czy strój sportowy były czymś nieosiągalnym. A mimo to, ci pasjonaci potrafili przezwyciężyć największe trudności i swym zapałem zachęcali innych do kontynuowania ich pracy.

Siedzący wśród nich najmłodsi zawodnicy patrzyli na swych poprzedników z podziwem. Gdyby tak w przyszłości przejęli choć cześć tego zajęcia, hartu i sportowej bezinteresowności.

Uchwałą Rady Państwa najbardziej zasłużonym działaczom przyznano medale 40-lecia. Otrzymali je: Feliks Andrzejczak, Cezary Bortkiwicz, Tadeusz Dreszler, Tytus Gielig, Albin Kaltenberg, Jerzy Konecki, Stanisław Kot, Stanisław Leokajtis, Janusz Malinowski, Tadeusz Markowicz, Marceli Mielka, Stanisław Myśliwy, Feliks Polak, Marian Rapacki, Roman Ruszkowski, Tadeusz Smaga, Andrzej Siennicki, Leopold Szczerbicki, Kazimierz Troicki, Tadeusz Wajs, Feliks Wołochowicz, Jan Załuska, Edmund Zańczak i Ryszard Konieczny.

Nastąpił punkt kulminacyjny spotkania – ogłoszenie rezultatów plebiscytu na najpopularniejszych sportowców 40-lecia na Warmii i Mazurach. W ciągu kilku ostatnich miesięcy do redakcji „Gazety Olsztyńskiej” napłynęło tysiące kuponów. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu, a jednocześnie sympatii jaką darzą olsztyńskich sportowców ich wierni sympatycy.

Pierwsze miejsce zajęła lekkoatletka olsztyńskiej Gwardii, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski w biegu na 800 m Danuta SOBIESKA- WIERZBOWSKA. W pierwszej dziesiątce znaleźli się ponadto: Stanisław OLSZEWSKI (motocross), Mirosław RYBACZEWSKI (siatkówka), Andrzej GRONOWICZ (kajakarstwo), Bronisława LUDWICHOWSKA (lekka atletyka), Piotr BURCZYŃSKI (bojery), Roman SZADZIEWSKI (żeglarstwo), Ireneusz KLUCZEK (lekka atletyka), Ryszard SZPARAK (lekka atletyka), Włodzimierz NALAZEK (siatkówka).

Drugą dziesiątkę otworzyła Barbara Kopyt (strzelectwo), następne lokaty zajęli: Danuta Piecyk (lekka atletyka), Andrzej Dobrowolski (koszykówka), Janina Klucznik (wioślarstwo), Janusz Rejewski (żeglarstwo), Kazimierz Nikin (kajakarstwo), marian Bublewicz (automobilizm), Urszula Styranka-Szubzda (lekka atletyka), Eugeniusz Bartochowski (piłka nożna) i Jerzy Sikora (tenis stołowy).

Nie wszyscy mogli przybyć na spotkanie. Niektórych nie ma już wśród nas, inni kontynuują karierę sportową za granicą, a kilku zatrzymały obowiązki reprezentanta kraju. Zawodnicy stali na środku podium i nie kryli wzruszenia. Czuli wielką satysfakcję, nie mniejszą niż podczas odbierania medali podczas imprez najwyższej rangi. Uhonorowano również wychowawców naszych najwybitniejszych sportowców. Ich wkład w sportowe sukcesy jest przecież równie ogromny jak podopiecznych. Wśród laureatów znaleźli się: Janusz MALINOWSKI (lekka atletyka), Marian RAPACKI (kajakarstwo), Leszek DOROSZ (siatkówka), Zbigniew ŻOŁNIEROWICZ (gimnastyka sportowa) i Ludwik JACZUN (podnoszenie ciężarów). Srebrną odznakę „Zasłużony działacz kultury fizycznej” udekorowany został trener olsztyńskich kolarzy Ginter Szulc.

Wszyscy laureaci: działacze, trenerzy i zawodnicy otrzymali piękne pamiątkowe puchary i dyplomy, a od młodzieży kwiaty. Te pamiątki na pewno będą jednym z najcenniejszych trofeów w domowej kolekcji sportowych osiągnięć.

Marek DABKUS

* Tekst ukazał się w „Gazecie Olsztyńskiej 13 maja 1985 roku i podobnie jak zdjęcie pochodzi z archiwum Janusza Poryckiego

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

gala sportowa Olsztyn sport seniorski

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x