Warmińsko-Mazurski Kongres Sportu Powszechnego – Kto wyzwoli potencjał?

W piątek (30 listopada) w sali konferencyjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbył się Warmińsko-Mazurski Kongres Sportu Powszechnego. Cykl spotkań to efekt olimpijskiej klęski reprezentacji Polski i szukanie nowych rozwiązań by sport i kulturę fizyczna postawić na nogi. W czwartek podobne spotkanie odbyło się w Gdańsku, następnego dnia Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha gościła w stolicy Warmii i Mazur. Zaprezentowała stan sportu powszechnego w kraju, zapowiedziała konieczność zmian, w dyskusjach panelowych dyskutowano o wykorzystaniu infrastruktury i aktywizacji sportowej społeczeństwa.

 

Uczestników Kongresu powitał gospodarz spotkania – Rektor UWM senator Ryszard Górecki, natomiast uroczystego otwarcia dokonała członek zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Anna Wasilewska. Wśród uczestników spotkania byli: posłowie, senatorowie oraz ludzie sportu z Olsztyna i regionu: samorządowcy, animatorzy, trenerzy – tak jak stwierdziła Pani Minister, obecność tych osób jest dowodem, że oczekują one zmian, bo aktualny stan trudno zaakceptować.

Myślę, że w tych słowach było sporo kurtuazji. Sama diagnoza, że jest źle przecież nie wystarczy. Trzeba zmieć filozofię pojmowania współczesnego sportu, być kreatywnym aktywnym, otwartym na potrzeby społeczne. Posiąść umiejętność zdobywania sponsorów, współpracować z innym organizacjami i placówkami, by realizować jak najwięcej przy określonych możliwościach finansowych samorządu, bo pieniędzy na razie na pewno nie przybędzie.

Minister Joanna Mucha przedstawiła aktualny stan sportu powszechnego w kraju, skupiając się głównie na młodzieży. Statystyki nie kłamią i to co usłyszeliśmy przeraża… Tylko niewielki procent uczniów ma stały kontakt ze sportem, większość od niego stroni i ma w tym sprzymierzeńców. Rodzice nie zdają siebie sprawy, że brak obcowania z kulturą fizyczną przynosi w określonych czasie tragiczne żniwo. Otyłość, beznadziejna kondycja i związane z tym choroby.

W szkołach akceptuje się taki stan rzeczy, niektórzy nauczyciele są nawet zadowoleni, zajmując się wybraną grupą zdolniejszych fizycznie dzieci.

Wybudowaliśmy mnóstwo orlików, powstały nowe hale, baseny, inne obiekty sportowe. Ich wykorzystanie z małymi wyjątkami jest nie wystarczające, brakuje ofert ze strony potencjalnych organizatorów imprez. Obiekty bardziej przypominają pomniki niż placówki użyteczności publicznej.

Cały problem tkwi w braku skuteczności działań. Pani Minister przywoływała przykłady z Holandii i Wielkiej Brytanii, gdzie odsetek uprawiających sport jest dużo wyższy, ale i oferta jest bogata i skierowana właściwie do każdego. Szczególnie do osób, które u nas w Polsce są od sportu odseparowane ze względu na swe ułomności. A właśnie przez ruch i systematyczny trening można wyrównać te niedostatki.

Sport powinien pełnić rolę integracyjną, budować poczucie tożsamości lokalnej. Dlatego klubów nie można traktować jak firmy, lecz powinny być to miejsca wspólnych zainteresować młodzieży i ich rodziców.

Sport powszechny jest pracą od podstaw, ale to właśnie on jest podwaliną późniejszych sukcesów w sporcie wyczynowym. Przywołany już przykład Wielkiej Brytanii jest najlepszym dowodem, że odpowiednio opracowana strategia rozwoju sportu, stała się znakomitym programem naprawczym, który zaowocował takimi sukcesami olimpijskimi.

Anna Wasilewska – członek zarządu Województwa, odpowiedzialna za rozwój sportu w regionie, zaprezentowała stan bieżący kultury fizycznej na Warmii i Mazurach we wszystkich jej aspektach. Władze samorządowe od dawna szczególny nacisk kładą na rozwój sportu powszechnego. W zaniedbanym od lat pod względem infrastruktury regionie trzeba było przede wszystkim stworzyć warunki do uprawiania sportu. Większość białych plam została zapełniona, pozostały nieliczne, gdzie w najbliższym czasie też powstaną nowe sale i boiska. Samorząd wspiera wiele inicjatyw, funduje stypendia najlepszych zawodnikom, dofinansowuje ośrodki w konkretnych dyscyplinach i te pogramy zdają egzamin. Najważniejsze jednak, że władze wojewódzkie już dawno dostrzegły konieczność wzmożenia wysiłków nad rozwojem sportu powszechnego i podjęły już konkretne działania. W styczniu wraz z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego specjalny zespół podejmie działania nad opracowaniem strategii sportu na Warmii i Maurach w najbliższych latach. Program ma uwzględniać specyfikę regionu, potencjał szkoleniowy i inne elementy, które zadecydują o skuteczności tego projektu.

Kongres był okazją do wyróżnienia szczególnie zasłużonych ludzi sportu. Oto oni

Wiesław Śniecikowski – Pasłęk

Wojciech Żmudziński – Iława

Tomasz Jankowski – Olsztyn

Jolanta Piotrowska – Giżycko

Wojciech Jaszczur-Nowicki – Mrągowo

Tomasz Przekop – Ełk

Andrzej Kamiński – Olecko

Czesław Kolpy – Olsztyn

Helena Rusiecka – Olsztyn

Marcin Zmiarowski – Żabi Róg

Następnie rozwinęła się dyskusja w panelach tematycznych. Mamy nadzieję, że poruszone tematy, wstępne propozycje, zostaną uwzględnione w strategiach, które naprawią polski, także warmińsko-mazurski sport, a przede wszystkim stworzą szansę, by nasza młodzież była zdrowa i chętna do uprawiania kultury fizycznej.

{AdmirorGallery}mucha30{/AdmirorGallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x