Ciekawa wizyta w Grodnie i Baltijsku – Same korzyści

Młodzi judocy Warmii i Mazur reprezentowali nasz region podczas dwóch imprez międzynarodowych, które w krótkim odstępie czasu odbyły się w Grodnie i Baltijsku. Niewielka odległość od tych miejscowości sprawia, że wyjazd na takie imprezy jest mniej kosztowny, a z drugiej strony bardzo atrakcyjny, ze względu na stawkę uczestników. Zawodnicy Gwardii Olsztyn i Tomity Elbląg mieli okazje zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami zza wschodniej granicy.

 

Turniej o mistrzostwo okręgu Grodno odbył się przy okazji festiwalu  sztuk walki, na którym zademonstrowano kilka bardzo ciekawych dla nas zupełnie nieznanych  dyscyplin. Była więc okazja by obejrzeć pojedynki w sambo, innych konkurencjach, które mimo wszystko z judo  mają coś wspólnego.

Nasi starsi zawodnicy (juniorzy): Michał Rostocki, Bartosz Świniarski i Arkadiusz Wiśniewski  stali się czynnymi uczestnikami  festiwalu i stoczyli walki
pokazowe. Akurat do Grodna  na festiwal przyjechali najlepsi zawodnicy z Białorusi którzy
w tym czasie przebywali na zgrupowaniu kadry narodowej. Nasi juniorzy walczyli ze zmiennym szczęściem ale nie to było najważniejsze.
Możliwość konfrontacji z najlepszymi Białorusinami pozwoliła  skonfrontować umiejętności naszych reprezentantów z rywalami. I należy to ocenić  pozytywnie.

Najmłodsi walczyli w punktowanym turnieju i to z niezłymi efektami.

Wyniki:

II m. – Piotr Dondalski (55 kg) – Gwardia Olsztyn
II m. – Agata Witkowska (63 kg) – Gwardia Olsztyn
II m. – Alicja Dudek (44 kg) – Tomita Elbląg
II m. – Michał Dudek (90 kg) – Tomita Elbląg
III m. – Bartosz Sawiniec (+66 kg) – Gwardia Olsztyn
III m. – Anna Dziewulska (48 kg) – Gwardia Olsztyn


Kilka dni później judocy Warmii i Mazur uczestniczyli w zawodach w Bałtijsku (Rosja)
tym razem zorganizowanych z myślą o najmłodszych zawodnikach – dzieciach. Startowało ponad 170 zawodników z 12 klubów z Okręgu Kaliningradzkiego oraz Warmii i Mazur. Przebicie się do strefy medalowej  graniczyło niemal z cudem, dlatego nasze sukcesy są bardzo skromne.

Zdobyliśmy dwa medale brązowe: Alicja Dudek (Tomita Elbląg) w kat. wag. 44 kg oraz Michał Karkotka (Gwardia Olsztyn) +46 kg. Na szczególne słowa uznania zasługuje Alicja Dudek, która podobnie jak inne dziewczęta, rywalizowała razem z chłopcami, bowiem organizator nie przewidywał osobnych kategorii wagowych dla dziewcząt.

Dwa brązowe medale kilka piątych i siódmych (punktowanych miejsc) to wynik na miarę naszych możliwości. Zawodnicy z Rosji uprawiają specyficzne judo z  dużymi naleciałościami zapożyczonymi z sambo, których nasi najmłodsi adepci judo nie znają. Nie mniej jednak olsztynianie i elblążanie się odznaczali się dużą wolą walki, a międzynarodowe doświadczenie powinny procentować.

Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Judo, jednocześnie trener Andrzej Grudziński był zaskoczony bardzo serdecznym przyjęciem naszej ekipy przez organizatorów.
 

– Bardzo miłym akcentem turnieju było rozpoczęcie zawodów. Organizatorzy wciągnęli
na maszt flagi Polski i Rosji przy hymnach narodowych obu krajów. Ekipę Warmii i Mazur
odwiedził konsul Rzeczypospolitej Polskiej Pan Dariusz Kozłowski  który sprawował nad nami opiekę konsularną. Było to dla nas bardzo miłe zaskoczenie bowiem nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczyliśmy.
Dla trenerów i działaczy dwa wyjazdy zagraniczne w tak krótkim okresie były przyczynkiem do nawiązania  współpracy właśnie z Rosją i Białorusią, krajami które są położone blisko Warmii i Mazur. Nasi sąsiedzi mają zawodników bardzo silnych z którymi chcielibyśmy spotykać się nie tylko  na zawodach sportowych ale także na wspólnych zgrupowaniach. Pierwsze  efekty będą już widoczne na początku grudnia. W „Uranii” odbędą się
zawody mikołajkowe dla dzieci i swój przyjazd zapowiedziały dwie ekipy z Kaliningradu.
W przyszłym roku planujemy dla juniorów wspólne zgrupowanie w Jakubowie k. Mrągowa (sierpień), dla młodzików zawody sportowe w Olsztynie  (wrzesień) a dla dzieci Turniej Mikołajkowy, także w Olsztynie  (grudzień). Mam nadzieję że nasza współpraca będzie układała się bardzo  pomyślnie.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x