Fantastyczne wrażenia z Strasswalchen – Sport otwiera wszystkie drzwi…

W austriackim Strasswalchen koło Salzburga odbył się 20. Międzynarodowy Turniej Judo młodzików i dzieci, w którym uczestniczyli zawodnicy z województwa warmińsko - mazurskiego reprezentowani przez judoków z Olsztyna, Elbląga, Iławy i Szczytna. Była to niezwykle ciekawa wyprawa pod względem sportowym pozwoliła tej młodzieży odwiedzić kilka fantastycznych miejsc. Pisze o niej prezes OW-MZJudo i trener Andrzej Grudziński.

W imprezie uczestniczyło około 500 młodych judoków z 10 krajów: Węgier, Niemiec, Litwy, Ukrainy, Polski, Czech, Włoch, Francji, Słowenii i gospodarzy – Austrii.

W sobotę (7 czerwca) odbył się turniej indywidualny, w którym nasi reprezentanci zdobyli dwa srebrne medale i trzy brązowe.

Srebrne uzyskało, po niezwykle zaciętej rywalizacji w swoich kategoriach wagowych, rodzeństwo: Monika i Grzegorz Zdrada z olsztyńskiej Gwardii. Grzegorz (42 kg) w drodze do finału wygrał trzy walki przed czasem przez: dźwignię, rzut i trzymanie. Dopiero w finale musiał uznać wyższość przeciwnika w Ukrainy, z którym przegrał przez rzut. Natomiast Monika (48 kg) w eliminacjach wygrała dwie walki przed czasem, a w finale przegrała przez yuko. Podobnie jak Piotr Dondalski (+73 kg) z Gwardii Olsztyn, który wygrał dwie walki i tylko w jednej musiał uznać wyższość przeciwnika z Ukrainy. Bardzo dobre wrażenie pozostawił po sobie w Strasswalchen startujący w kategorii wagowej 38 kg Gracjan Szleja (Truso Elbląg), który co prawda nie wygrał żadnej walki przed czasem, ale swoimi umiejętnościami techniczno – taktycznymi doprowadzał do uzyskiwania przewagi punktowej i potrafił ją w doskonały sposób utrzymać do końca walki. A w każdej z nich miał niezwykle wymagających przeciwników z Ukrainy i Austrii.

Trzeci brązowy medal stał się dorobkiem Agaty Kosińskiej (52 kg) z Gwardii Szczytno.

Rywalizacja indywidualna stała na bardzo wysokim poziomie.

Nazajutrz odbył się turniej drużynowy, do którego została zgłoszona także ekipa w Warmii i Mazur. Już w pierwszym pojedynku nasz zespół trafił na gospodarzy (Flachgau Strasswalchen), którzy pokonali nas 6:2 (55:15). Wystąpili w bardzo mocnym składzie . Zależało im na pokazaniu się przed własną, bardzo licznie zgromadzoną publicznością. Trzeba przyznać że udało im się to w pełni bowiem zespół ten zwyciężył w całym turnieju drużynowym.

Dla nas punkty zdobyli: Piotr Dondalski (+60 kg) – Gwardia Olsztyn (wygrał przez rzut) oraz Mateusz Grabowski (55 kg) Truso Elbląg ( przez yuko.)

Warmia – Mazury Team trafił do repasaży gdzie pokonał słoweński zespół z Celje, choć trzeba przyznać że dramaturgia tego meczu była ogromna bowiem zakończył się remisem 4:4 ale w małych punktach byliśmy lepsi (40:37). Ponownie nie zawiedli: Piotr Dondalski (Gwardia) i Mateusz Grabowski (Truso) oraz Gracjan Szleja i Jakub Banaś (obaj z Truso Elbląg), którzy zdobyli komplet punktów i wygrywali przed czasem.

W kolejnym meczu repasażowym spotkaliśmy się z Grosshadern Munchen (Niemcy) i niestety przegraliśmy 3:5 (30:47). Dla naszego zespołu komplet punktów (wszystkie walki wygrane przed czasem) zdobyli: Jakub Banaś, Gracjan Szleja i Grzegorz Zdrada. Ostatecznie reprezentacja Warmii i Mazur uplasowała się na VII miejscu na 11 drużyn startujących w tej grupie wiekowej. Wynik nie jest zły biorąc pod uwagę że mieliśmy problemy ze skompletowaniem składu, gdy np. większość drużyn miała po 2-3

zawodników w jednej kategorii wagowej. Między innymi dlatego startowała w naszej drużynie amazonka – Monika Zdrada, której ciężko jest rywalizować z chłopcami. Ale mimo to dawała sobie radę znakomicie.

W turnieju drużynowym mieliśmy jeszcze jeden akcent warmińsko – mazurski. Srebrny medal zdobył „wypożyczony” przez nas do AZS Opole Mateusz Popławski (34 kg) z Truso Elbląg , który w znaczny sposób w eliminacjach przyczynił się do tego że klub z Opola doszedł do finału w którym niestety uległ drużynie gospodarzy. Cały zespół AZS Opole był jemu niezwykle wdzięczny co zostało utrwalone na zdjęciu, gdzie Mateusz z pucharem jest trzymany na rękach przez kolegów w Opola.

Był to wyjazd niezwykle udany szkoleniowo. Dało się zauważyć że w wielu startujących tam klubach kładzie się akcent na szkolenie techniki w parterze. Dużo walk było rozstrzyganych przez dźwignie i duszenia, co w naszych warunkach zdarza się rzadziej. Obejrzeliśmy wiele ciekawych pojedynków i akcji, mamy także dużo spostrzeżeń organizacyjnych z których na pewno skorzystamy w przyszłości. Wyjazd 37 osobowej ekipy z Warmii i Mazur był także doskonałą formą integracji młodzieży z różnych ośrodków szkolenia judo w naszym regionie.

Trenerzy nie zapomnieli także o tym ,aby przy okazji pokazać dzieciom i młodzieży kilka ciekawych miejsc. Dlatego zajechaliśmy do Wiednia, gdzie zawodnicy obejrzeli wzgórze Kahlenberg, z którego król Jan III Sobieski poprowadził Odsiecz Wiedeńską oraz letnią rezydencję cesarzy austriackich Schoenbrunn ze słynną Gloriettą.

Po turnieju udaliśmy się do oddalonego o 15 km urokliwie położonego u podnóża Alp Salzburga gdzie oprócz zabytków odwiedziliśmy także znajdującą się na lotnisku w Salzburgu halę nr 7. Jest to obiekt, w którym zgromadzone są eksponaty należące do firmy Red Bull, mającej w sąsiedztwie swoją główną siedzibę. Ekspozycja składa się z niesamowitych maszyn: latających – śmigłowce, samoloty, jeżdżących – samochody formuły1, formuły 2, motocykle, bolidy i inne, manekin w stroju, w którym Baumgartner wykonał skok z kosmosu i wiele, wiele innych.

Z całą pewnością podobne wyjazdy będziemy w przyszłości organizować.

{AdmirorGallery}sals14{/AdmirorGallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Elbląg Judo Olsztyn Szczytno

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x