Światowy Dzień Judo – Uprawiamy sport, ale szanujemy tradycję

28 października obchodzony był Światowy Dzień Judo. To data urodzin Jigoro Kano – twórcy zasad i podstaw tej sztuki walki, która przerodziła się w sport olimpijski. Ludzie, którzy wyrośli z judo, bardzo szanują tradycję .W sekcjach dziecięcych i młodzieżowych ten dzień uczczono specjalnie. Odbyły się piękne imprezy, w których nie zabrakło pokazów i wspólnych treningów. W Braniewie w Stowarzyszeniu Sportowym Tatami zjawili się wszyscy zaangażowani w rozwój klubu, w Elblągu centralne uroczystości odbyły się w klubie Tomita. Przekazujemy relacje z obu imprez zamieszczone na stronach internetowych klubów.

 

Tomita Elbląg

W dniu urodzin Jigoro Kano – twórcy zasad i podstaw judo,  na matach całego świata spotkali się sympatycy judo. Dla naszego klubu był to również szczególny dzień. Zawodnicy i rodzice spotkali się na tatami. Wspólny trening, ćwiczenia i gry sportowe oraz pokaz umiejętności poszczególnych zawodników miały za zadanie upowszechnić judo jako sport, judo jako wychowanie fizyczne, judo jako szkołę charakteru. Po krótkim wstępie mieliśmy okazje obejrzeć film udostępniony nam przez TVP Sport pt. „Sportowe ABC – Judo”. Przygotowani duchowo stanęliśmy do wspólnej rozgrzewki.  

Pokazy form KATA  zaprezentowali nasi trenerzy. Dla najmłodszych było to sile przeżycie. W obawie o stan zdrowia swojego opiekuna (Pawła Stoby), któreś z dzieci wykrzyknęło „trenerze czy trener jeszcze żyje”.

Następnymi , którzy mogli się zaprezentować byli zawodnicy wszystkich grup wiekowych. Pokaz nie był specjalnie przygotowywany, więc mogliśmy zobaczyć faktyczne ich umiejętności. Nowością było rozegranie meczu drużynowego wśród najmłodszych adeptów naszego klubu. Wygrali „czerwoni”.

Pokazaliśmy, że judo to sport wielopokoleniowy i na judo nigdy nie jest za późno.  Dużym zainteresowaniem wśród dzieci i rodziców cieszyły się ćwiczenia gimnastyczne prowadzone przez „Piórka”. Stopniowanie trudności (od przewrotu w przód do salta w tył)  nikogo nie zraziło.

Wiele emocji dla wszystkich przyniosły gry zespołowe. Śmiało można powiedzieć, że były one wydarzeniem wieczoru. Najmłodsi stawili czoła rodzicom w gorącej grze w zbijaka, z której wyszli zwycięsko. Starsi zawodnicy z grupą rodziców wspieranych o trenerów starli się w meczu rugby, zakończonym remisem.

Zwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie.

Miło nam było, że na spotkanie przybyli nasi byli zawodnicy Paweł Makarewicz, Patryk Pacer
i Mateusz Sznaza, którego dopiero teraz mieliśmy możliwość uroczyście pożegnać wręczając pamiątkową statuetkę.

Nasze spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Elbląg Grzegorza Nowaczyka oraz PZJudo. Składamy serdeczne podziękowania.

Dziękujemy za zainteresowanie elbląskim mediom.

Rodzicom za wsparcie w przygotowaniu spotkania, za zaangażowanie w jego przebieg.

Dziękujemy za przybycie przedstawicielom elbląskich klubów judo – Olimpii i Truso.

Dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej nr 25 dziękujemy za wsparcie i zrozumienie.

Oraz wszystkim nie wymienionym, którzy byli z nami.

{gallery}tom28{/gallery}

MOS Zatoka Braniewo

W dniu dzisiejszym obchodziliśmy uroczyście I Światowy dzień Judo. Święto to, zainicjowane przez Światową Federację Judo na cześć twórcy judo dr Jigoro Kano, było obchodzone w tym roku po raz pierwszy (film) Prezydent IJF w swoim przesłaniu do wszystkich  judoków świata napisał, że chciałby aby motywem przewodnim tegorocznego WORLD JUDO DAY był  RESPECT (SZACUNEK). 

Na obchodach święta, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Sportowe TATAMI w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Braniewie (podziękowania dla pana dyr. Jarosława Borysewicza za udostępnienie sali), zgromadziła się większość młodszych i starszych zawodników ZATOKI Braniewo. Nie zabrakło oczywiście ich rodziców oraz od lat wspierającego judo w Braniewie Burmistrza Miasta pana Henryka Mrozińskiego. 

Zaczęliśmy od przedstawienia programu dzisiejszych obchodów oraz wspólnego zdjęcia zawodników, rodziców i zaproszonych gości. Korzystając z okazji, jaką stworzyło dzisiejsze święto, wręczyliśmy, przyznane przez Polski Związek Judo, odznaki honorowe  za popularyzację i wspieranie judo w Braniewie:

Panu Rafałowi Tucholskiemu – odznakę srebrną

Panu Henrykowi Mrozińskiemu – odznakę brązową

Dodatkowo odznaka brązowa została przyznana panu Krzysztofowi Strankowskiemu, pierwszemu Prezesowi Stowarzyszenia Sportowego TATAMI.

Po części oficjalnej przystąpiliśmy do pokazu umiejętności zawodników najdłużej ćwiczących w naszym klubie. Zaprezentowali się judocy urodzeni w latach 1997-2000, wykonując zarówno ćwiczenia akrobatyczne jak również techniki judo. Ich występ zebrał ogromne brawa i owacje, a wielu rodziców mogło po raz pierwszy zobaczyć judo na poziomie już ciut wyższym.

Następnie rozpoczęły się zmagania dzieci z tegorocznych grup naborowych (4-5 lat). Dzieci te miały za zadanie pokonać „bardzo ciężki” tor przeszkód, na który składało się: przewrót to przodu (tzw. fikołek), wspinanie po drabince (tzw. koziołku) oraz toczenie, głową, na kolanach, piłki do rugby. Wszystko oczywiście na czas. Emocji wśród najmłodszych oraz ich rodziców i dziadków co niemiara. W końcu to ich „pierwsze, poważne” zawody. Brawo !

Po zmaganiach „pierwszoroczniaków”, wystąpili już w prawdziwych walkach zawodnicy 6-7 letni, już w prawidłowym stroju judoki, na prawdziwej macie do walki, z normalnymi  zasadami (oczywiście ograniczenia co do używanych technik, czasu, itd.) ! Zapału do współzawodnictwa nie brakuje, z wyszkoleniem trochę gorzej, ale od czego są dobre chęci. Niesieni wspaniałym dopingiem rodziców starali się pokazać z jak najlepszej strony. I udało im się! Brawo !

Po ich występie mogliśmy podziwiać w walce drużynowej kolejną grupę naszych młodych zawodników. Na koniec zaprezentowały się dzieci 8-10 letnie, mające już w swojej „karierze” zmagania podczas turniejów towarzyskich w innych miastach oraz zdobyte pierwsze medale. Technika już lepsza, walki bardziej zacięte. W rywalizacji  pojawia się pierwsza sportowa złość.

Wszystkie dzieci uczestniczące z zawodach otrzymały pamiątkowe medale (stworzone specjalnie na obchody dzisiejszego święta) oraz dyplomy.

Cały czas podczas naszej imprezy wszystkie dzieci uczestniczyły w malowaniu najdłuższego rysunku o judo. Na całej jego długości (10 metrów) pojawiły się  kolorowe kompozycje przedstawiające wspaniały sport jakim jest judo.

Od redakcji: W dobie komercji sportu poszanowanie tradycji i krzewienie jej wśród najmłodszych jest najwyższą wartością. Gratulujemy judokom i ich opiekunom pieknej inicjatywy i życzymy dużych osiągnięć sportowych.

{gallery}bran28{/gallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x