Urszula Sadkowska już z olimpijskim paszportem – Ciągle pod prąd

Urszula Sadkowska doskonałym występem w Turnieju Warszawskim zapewniła sobie udział w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie i jest pierwszym reprezentantem Warmii i Mazur, który może spokojnie przygotowywać się do najważniejszego startu w czteroleciu. Zajęcie drugiego miejsca i pokonanie kilku zawodniczek z czołówki światowej ujawniło ogromne możliwości olsztynianki, która w tej chwili jest na 11 pozycji w rankingu kwalifikacyjnym (awans wywalczy 14 judoczek) i według wszelkich znaków na niebie i ziemi nikt już nie może jej odebrać paszportu. Oby tylko nie przydarzyła się jakaś kontuzja.

 

Cykl europejskich imprez o Puchar Świata już  się zakończył. Przed nami jeszcze pod koniec kwietnia Mistrzostwa Europy. Gdyby Uli udało się zdobył złoty medal jest jeszcze szansa wskoczenia do najlepszej ósemki. To o tyle istotne, że zawodniczki z czołówki będą w turnieju olimpijskim rozstawione, co ułatwia zadanie przynajmniej w pierwszych rundach.

Sadkowska ma na koncie 466 punktów i wyprzedzają ją teoretycznie słabsze zawodniczki. Dlaczego? Otóż zaczęły one ciułać punkty jeszcze w ubiegłym roku i od razu zyskały spory kapitał. Tej różnicy nie udało się niestety zniwelować. Olsztynianka, choć w tej chwili jest najlepszą polską zawodniczką i na razie jedyną z nominacją, w 2011 roku nie była w ogóle wysyłana na imprezy kwalifikacyjne. Jeździły tam zawodniczki, które nie miały szans na olimpijski start. Niechęć prezesa Polskiego Związku Judo do Sadkowskiej i jej trenera jest wręcz ostentacyjna. Świadczyło o tym wydarzenie przed niedzielną walką finałową, kiedy  sternik polskiego judo odsunął Aleksandra Wolskiego od prowadzenia swej podopiecznej w tym pojedynku i powierzył tę rolę selekcjonerowi kadry.

– Oniemiałem, gdy to usłyszałem – mówi spokojnym już tonem Aleksander Wolski. Ale skoro kiedyś wyrażono zgodę, żebym to ja przygotowywał i prowadził Ulę w jej najważniejszych startach międzynarodowych, to myślę, że sprawa była jasna. A do tego tak dobrze szło jej w tym turnieju. Nie twierdzę, że gdybym to ja był przy zawodniczce „ograłaby” Kubankę. Chodzi o zasady. To zamieszanie nikomu nie było potrzebne. Ja powoli uodparniam się na niechęć szefostwa Związku do mnie i zawodniczki. Urszula od kilku lat nie otrzymała  z centrali sprzętu sportowego. Judogi, w których występuje pochodzą bezpośrednio od sponsora i do ich przydziału związek nic nie ma. Miałem ogromne problemy z załatwieniem ankiety potrzebnej do akredytacji na Igrzyska Olimpijskie i zdobyłem ją po wyraźnej osobistej interwencji. Mam nadzieję, że prześlą  ją do Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Mamy nadzieję, że to wszystko się jakoś ułoży, bo przecież nie można współpracować w takiej atmosferze.

{gallery}alek27{/gallery}

Urszula Sadkowska wypełniła zadanie, ale ostatnie  bardzo częste starty dały jej w kość. Teraz trzeba jak najszybciej wyleczyć kontuzję, której nabawiła się w Budapeszcie i przygotować się do ME w Czelabińsku. W marcu planowane są dwa zgrupowania w Czechach i na Węgrzech, po Świętach nastąpi ostatni szlif najprawdopodobniej w Zakopanem

Trener Wolski opracował już plan treningowy na okres przed Igrzyskami Prawie cały maj Urszula Sadkowska spędzi w Spale pracując nad siłą i wytrzymałością. W czerwcu trzeba już wejść na matę i dużo sparować. W tej kategorii trudno o rywalki. Na co dzień olsztynianka często walczy z mężczyznami, ale przed turniejem olimpijskim to zbyt ryzykowne. W czerwcu są planowane campy na Białorusi i w Hiszpanii i tam warto się wybrać, by szukać formy w pojedynkach z odpowiednimi przeciwniczkami. Lipiec to już ostatni etap przygotowań, najprawdopodobniej w kraju. Wylot do Londynu 27 lipca, Ula walczyć będzie 3 sierpnia – na ten dzień zaplanowano rywalizacje w kategorii 78 kg.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x