WAMA-SPORT Historia – Olsztyńskie trio olimpijczyków (2016) w Muzeum Sportu – O igrzyskach i nie tylko

Fot. Tomasz Lenkiewicz – Muzeum Sportu
W środę (19 października) gośćmi Muzeum Sportu byli olsztyńscy uczestnicy Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro: Joanna Zachoszcz (pływanie), Mateusz Kamiński (kajaki-kanadyjki) i Maciej Sarnacki (judo). Ich obecność ściągnęła na spotkanie wielu sympatyków sportu różnych generacji, którzy z zaciekawieniem słuchali wypowiedzi zawodników, zadawali im pytania.

Tematem przewodnim były oczywiście Igrzyska w Rio. Cała trójka opowiadała o trudnych kwalifikacjach, których zwieńczeniem był awans do największej imprezy międzynarodowej świata. Udział w niej był wielkim przeżyciem, a sprawiła to nie tylko rywalizacja na najwyższym poziomie, ale cała otoczka i atmosfera panująca w Rio. Tu zjeżdżają się sportowcy z całego świata, także wielkie gwiazdy, które można zobaczyć z bliska, a nawet z nimi porozmawiać.

Wieści o niezadowoleniu Brazylijczyków z organizacji Igrzysk w ich kraju były przesadzone. Ameryka Południowa pełna jest wprawdzie kontrastów, ale im bliżej było imprezy tym mniej demonstracji, a podczas trwania zmagań sportowych uczestnicy mogli liczyć na doping kibiców. Podobnie było z obawą o standard obiektów – aren Igrzysk oraz czystość akwenów w dyscyplinach wodnych. Zarówno Joanna Zachoszcz jak i Mateusz Kamiński zdementowali te pogłoski, twierdząc, że nie było z tym większych problemów.

Nie zabrakło trudniejszych tematów, będących zmorą współczesnego sportu. Chodzi o stosowanie dopingu, który oczywiście wszyscy zgodnie potępiają. Jednocześnie stawia to także uczciwych zawodników w bardzo trudnej, nie komfortowej sytuacji. Muszą być ciągle do dyspozycji komisji sprawdzającej.

Olimpijczycy zachęcali najmłodszych uczestników spotkania do uprawiania sportu, każdy na swój sposób, a najbardziej dowcipny Maciej Sarnacki. Udział w Igrzyskach jest zwieńczeniem wysiłku i wyrzeczeń, ale satysfakcja jest ogromna i wszystko rekompensuje. Po zakończeniu spotkania jego bohaterowie jeszcze przez kilkanaście minut rozdawali autografy i pozowali do wspólnych zdjęć. A my jesteśmy dumni ze swoich, olsztyńskich sportowców, że są uczestnikami największej imprezy świata.

historia Joanna Zachoszcz Judo Kajakarstwo Maciej Sarnacki Mateusz Kamiński Olsztyn pływanie sport seniorski

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x