WAMA-SPORT Historia – Puchar Świata Warszawa 2015 – Maciej Sarnacki ze złotem i…łzami w oczach

Fot. Stanisław Antczak

Maciej Sarnacki z olsztyńskiej Gwardii wygrał kategorię + 100 kg w turnieju o Puchar Świata seniorów w judo. Ze łzami w oczach wysłuchał  w hali Torwaru Mazurka Dąbrowskiego, podobnie jak wspierająca go grupa fanów z Olsztyna. To pierwszy triumf Maćka w imprezie tej rangi. Ma to ogromne znaczenie, nie tylko ze względu na ranking, stanowiący kwalifikację olimpijską, ale coraz większe poczucie pewności siebie. Jest coraz bliżej Rio de Janeiro

 W wadze 90 kg startował inny olsztynian Kamil Kozłowski. W I rundzie zmierzył się z Ukraińcem Vadymem Synyavskim, ale ten  okazał się zaporą nie do przejścia. Olsztynianin przegrał przez ippon i odpadł z rywalizacji.

Maciej Sarnacki w kat. +100 kg pierwszą rundę miał wolną w drugiej spotkał się  Arturem Khaptsevem (Rosja), którego pokonał przed czasem. W  finale grupy zmierzył się z silnym Mongołem. I tę walkę też wygrał przez ippon.

Najtrudniejsza okazała się potyczka półfinałowa z Turkiem Yazici. Olsztynian pokonał do dwa razy i być może nie docenił przeciwnika, który okazał bardzo groźny. W pierwszej fazie walki wykorzystał chwile nieuwagi Maćka i zdobył wazari, a potem starał się blokować poczynania olsztynianina. Był pasywny i zaczęły się sypać kary. Mając już na koncie trzy ostrzeżenia zaryzykował, a Sarnacki tylko na to czekał. Efektownym rzutem zdobył ippon i awansował do finału.

Nie da się ukryć, że ten pojedynek kosztował  naszego zawodnika dużo sił i nerwów, więc taktyka na finał była prosta. Zaatakować na początku, a potem bronić przewagi. Koreańczyk King Sung Min należy do ścisłej czołówki światowej, a jednak Maciej wyczuł właściwy moment. Wykorzystał zawahanie się rywala.  Już w 1 minucie mały podcięciem zewnętrznym zdobył ippon i został zwycięzcą wielkiego turnieju światowego.

Radość w naszym obozie była ogromna. Maciej Sarnacki był jedynym Polakiem, który zdobył w stolicy złoto, jednocześnie w pełni potwierdził swoje aspiracje. To ważne w kontekście dalszej drogi do Igrzysk Olimpijskich.

Przydało się wsparcie kibiców, obecność psychologa Dariusza Nowickiego. Pod względem mentalnym Maciek był przygotowany doskonale, mógł w pełni wykorzystać swą siłę i umiejętności. Gratulacje przyjmował też Wojciech Sarnacki ojciec i trener w jednej osobie. Była to jedna z najszczęśliwszych niedziel.

Wyniki

Kategoria 90 kg

Kamil Kozłowski (Polska, Gwardia Olsztyn)

I runda

– Vadym Synyavsky (Ukraina) – porażka ippon

Kategoria +100 kg

Maciej Sarnacki (Polska, Gwardia Olsztyn)

I runda

– wolny los

II runda

Artur Khaptsev (Rosja) zwycięstwo przez ippon

finał grupy

– Duulenbayar Ulziibayar (Mongolia) zwycięstwo przez ippon

Półfinał turnieju

– Feyaz Yazici (Turcja) zwycięstwo przez ippon

Finał turnieju

– King Sung Min (Korea) zwycięstwo przez ippon

Tekst ukazał się na portalu WAMA-SPORT (marzec 2015)

historia Judo Maciej Sarnacki Olsztyn sport seniorski

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x