Akademickie MŚ Kazań 2012 – Student OSW Mateusz Kamiński wraca ze srebrem

Mateusz Kamiński z Olsztyńskiego Klubu Sportów Wodnych i student Olsztyńskiej Szkoły Wyższej zdobył srebrny medal w Akademickich Mistrzostwach Świata, które odbyły się w rosyjskim Kazaniu. Nasz specjalista od maratonów został wicemistrzem AMŚ w olimpijskiej konkurencji c-2 1000 m, a płynął wspólnie Bartoszem Pławskim z Almiry Gorzów. Złoto wywalczyli reprezentanci Ukrainy, a brąz Białorusi. Mateusz wystąpił także w finale konkurencji c-4 1000 m , ale tu biało-czerwoni finiszowali na czwartym miejscu. Przed olsztynianinem jeszcze jedna ważna impreza – Mistrzostwa Świata w maratonie w Rzymie.

Finał c-4 1000 m

1 UKRAINA (VERHELES Vitaliy KAMERYLOV Denys TARNOVSKYI Oleg SHEMETYLO Eduard) 3:23.040

2 CZECHY (Ruso Vojtech EGERMAIER Martin JANDA Tomas MISKOVSKI Radek) 3:23.280

3 ROSJA (NELOVKO Sergey Ermakov Danila ALIMOV Ramil SHELEGOV Oleg) 3:25.000

4 POLSKA (Koźbiał Jakub Hertel Michał Sławiński Jakub KAMIŃSKI Mateusz ) 3:27.510

5 BIAŁORUŚ (PRYVOLKIN Siarheu Reut Dzianis ZHAVARANAK Andrei MAKHLAI Dzianis) 3:42.170

Trener Robert Włodarczyk relacjonuje:

Mateusz Kamiński został Akademickim Vice Mistrzem Świata w konkurencji olimpijskiej c-2 1000m. Po wyjątkowo wyrównanej walce wraz z Bartoszem Pławskim partnerem z osady, ulegli jedynie zawodnikom z Ukrainy. Mateusz to wychowanek Olsztyńskiego Klubu Sportów Wodnych, absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie obecnie student Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego, Jego trener klubowy to Andrzej Kamiński.

Akademicka Reprezentacja Polski w klasyfikacji ogólnej zajęła pierwsze miejsce, wyprzedzając między innymi gospodarza Rosję. Duży wkład w zwycięstwo miała grupa kajakarzy która z Kazania przywiozła 7 medali 5 złotych, 1 srebrny, 1 brązowy oraz okazały puchar za zwycięstwo grupowe. Wśród złotych medalistów znaleźli się absolwenci Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie Mariusz Kujawski (1m k-2 500m) oraz Paweł Florczak (1m k-2 1000m).

Kazan jako przyszłoroczny gospodarz Uniwersjady sprawdzian organizacyjny zdał na 5 z plusem. Akademickie Mistrzostwa Świata można zaliczyć do jednych z najlepszych w historii. Zawody rozegrane zostały na nowo wybudowanym torze kajakowo-wioślarskim który spełniającym najwyższe standardy światowe.